Tristan Tzara

Tristan Tzara Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Tristan Tzara (D: 28 Nisan 1896, Moinești, Romanya – Ö: 25 Aralık 1963, Paris, Fransa) Rumen asıllı Fransız şair ve deneme yazarı. Dadacılık hareketinin kurucularındandır.

Tristan Tzara

Tristan Tzara, ilk dadacı metinler olan La Premiere Aventure celeste de Monsieur Antipyrine (1916; Bay Antipyrine’in Gökyüzündeki İlk Serüveni) ve Vingtcing poemes’ı (1918; Yirmi Beş Şiir) yazdı; ayrıca hareketin temel görüşlerini içeren Sept Manifestes Dada’yı (1924; Yedi Dada Bildirgesi) kaleme aldı.

Paris’te Andre Breton, Philippe Soupault ve Louis Aragon‘la birlikte halkı şaşırtmaya ve dilin yapılarını parçalamaya yönelik çeşitli etkinlikler yürüttü.

Yaklaşık 1930’da bazı arkadaşlarıyla birlikte nihilizmden uzaklaşarak gerçeküstücülüğün daha yapıcı etkinliklerine yöneldi. Gerçeküstücülükle Marksizmi bağdaştırmaya çalıştı.

1936’da Fransız Komünist Partisi’ne, II. Dünya Savaşı sırasında da Fransız Direniş Hareketi’ne katıldı. Bu dönemde lirik bir şair olarak başarılı ürünler ortaya koydu.

Şiirlerinde başkaldırı ile insanın günlük trajedisi karşısında duyduğu şaşkınlık arasında sıkışan ruhunun acılarını dile getirdi.

L’Homme approximatif’le (1931; Aşağı Yukarı İnsan) başlayan olgunluk dönemi çalışmalarını Parler seul (1950; Tek Başına Konuşmak) ve La Face interieure’le (1953; İç Yüz) sürdürdü.

Dünya Edebiyatı

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu