Aşkı Memnu Roman Özeti – Halit Ziya Uşaklıgil

Aşk-ı Memnu (Yasak Aşk)  Roman Özeti – Halit Ziya Uşaklıgil

Aşkı Memnu – Halit Ziya Uşaklıgil

Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil‘in 1899-1900 yıllarında Serveti Fünun dergisinde bölüm bölüm yayınlanan, 1901 yılındada kitap olarak basılan realistnaturalist romanı. Edebiyatımızın gerçekçi romanlarındandır. Yazarın en başarılı romanı kabul edilir.

Toplumsal sorunlardan uzaktır. Romanda, aşktan başka dertleri olmayan, varlıklı, hazır yiyici, Batılı yaşama biçimine düşkün insanların yasak aşk serüvenleri anlatılır.

Aşk-ı Memnu Romanının Özeti

Melih Bey, serbest yaşamayı, eğlenmeyi çok seven Firdevs Hanım’la evlidir.

Firdevs Hanım, kocasını umursamayan, başkalarının aşk tekliflerine cevap veren bir tiptir.

Bir gün Melih Bey, karısının âşıklarına yazdığı aşk mektuplarını bulur ve bir süre sonra üzüntüsünden ölür.

Firdevs Hanım’ın Peyker ve Bihter adlı iki genç kızı vardır. İkisi de anneleri gibi ihtiraslıdır.

Firdevs Hanım, yaşlı olmasına rağmen kızlarıyla her konuda yarışmakta genç ve güzel görünmek için her yola başvurmaktadır. Korktuğu tek şey “valide” olmaktır. Bu yüzden kızlarının evlenmesine karşı çıkar. Ne var ki Peyker, annesini dinlemez ve evlenir.

Romanda bu ailenin yolları, Adnan Bey ailesiyle kesişir. Karısı ölen Adnan Bey kızı Nihal ve oğlu Bülent ile yaşamaktadır. Varlıklı ve kibar Adnan Bey, genç yaştaki Bihter’le evlenir.

Bihter zamanla kocasının yeğeni Behlül’e aşık olur. Firdevs Hanım, kızı olmasına rağmen Bihter’i çok kıskanmaktadır. Bihter’in Behlül’le ilişkisini engellemek için Nihal ile Behlül’ü evlendirmeye çalışır.

Behlül, Nihal ile nişan hazırlıklarına başlar. Bihter buna çok üzülür. Aşkını korumak için bir süre mücadele eder; “yasak aşk”ının ortaya çıkması üzerine de canına kıyar. Behlül kaçar, Nihal de hayalleri kırılmış olarak, eskisi gibi babasıyla yaşamaya devam eder.