Ateşten Gömlek Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

Ateşten Gömlek Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

Ateşten Gömlek – Halide Edip Adıvar

Ateşten Gömlek, Halide Edip Adıvar‘ın Ulusal Kurtuluş Savaşını konu edinen 1922 yılında yayınlanan romanı.

Edebiyatımızda Kurtuluş Savaşı üzerine yazılan romanların ilkidir.

Hem tarih hem de aşk konuları ustalıkla ele alınmıştır.

Yalın ve akıcı bir dille yazılmıştır.

Roman, İzmir’in işgali üzerine şehri kurtarmayı amaçlayan milli mücadele hareketlerinin hedeflerine nasıl ulaştığını anlatıyor.

Romanın Özeti

İzmir’in işgali sırasında Yunanlarca kocası ve oğlu öldürülen Ayşe, İstanbul’a akrabası Peyami’nin yanına gelir. İkisinin yanına Binbaşı İhsan da katılır ve Kuvayı Milliye’ye hizmet etmek amacıyla Anadolu’ya geçerler. Çeteler düşmanla savaşmaktadır. Bu savaşta Ayşe hasta bakıcı Peyami ise çeviricidir. Ayşe, Eskişehir asker hastanesinde ve Polatlı sahra hastanesinde hasta bakıcı olarak çalışır. Bu arada hem Peyami hem de Binbaşı İhsan, Ayşe’ye aşık olur. Ayşe kendisini seven ve evlenme teklif eden İhsan’a cevabını ancak İzmir alındıktan sonra vereceğini söyler.

Peyami ise sevgisini Ayşe’ye açıklayamamaktadır. Bu aşk her ikisi için de ateşten bir gömleğe dönüşür. İhsan ve Ayşe cephede ölürler, yaralanan Peyami, kafasında kalan bir kurşunla Ankara Cebeci Hastanesinde “ateşten gömlek” ismini verdiği anılarını yazmayı tamamlar. Ne var ki, Peyami kafasındaki kurşunun çıkarılması için girdiği ameliyatta ölür. Peyami’nin ölümünden sonra doktorlar Peyami’nin notlarını araştırarak Ayşe adında birisinin kolorduda görev yapmadığını ve İhsan isminde birinin de alay komutanı olmadığını fark etmişlerdir.

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu