Alman Edebiyatı ve Özellikleri

Alman Edebiyatı Özellikleri, Temsilcileri

Alman Edebiyatı
  • GOETHE (1749-1832)

Goethe, Alman edebiyatında romantizmin en önemli temsilcilerindendir. İlk yıllarındaki yapıtlarında, sanat dünyasındaki yapmacık aşkları ve eğlenceli yaşamı işleyen bir anlayış egemendir. Sanat dünyasında çok büyük yankılar uyandıran romanı “Genç Werther’in Acıları” bu gençlik döneminin ürünüdür. Schiller’le tanıştıktan sonra 1805’e kadar uzayan yıllarda klasik sanat anlayışına bağlanmıştır. Sanat yaşamının bu döneminde, daha çok, oyun yazmış, 1770’ten beri tasarlayıp geliştirdiği “Faust” adlı dramını tamamlamıştır. Bu yapıtında yaşam felsefesini ortaya koymuştur.

Eserleri:
Roman: Genç Werther’in Acıları, Wilhelm  Meister’in Çıraklık Yılları, Gönül Yakınlıkları
Oyun: Faust, Stella, Egmont, Pandora, Clavio

  • GENÇ WERTHER’İN ACILARI – Goethe

Werther, büyük kentin yarattığı ruhsal çöküntüden doğaya kaçarak Wahlheim’e yerleşen aydın bir gençtir. Orada tanıştığı soylu bir ailenin güzel kızı Lotte’ye âşık olur. Lotte de kayıtsız değildir bu aşka; ama Alberfle nişanlıdır ve verilen sözler, ahlaki değerler önemlidir. Lot­te, Albert ile evlenir. VVerther ise bir aile dostu olarak yer alır yanlarında. Ne var ki aşk ve dostluk arasındaki sınır çizgisi zayıftır. Sının geçmekten korkan Lotte, bir daha görüşmemeleri gerektiğini bildirir genç adama. Werther’in bu acıya dayanması ise imkânsızdır. Lotteye bir mektup yazar: “Silahlar dolu. Saat on ikiyi vuruyor. Alınyazısı bu, önüne geçilmez. Lotte! Elveda Lotte! Elveda!” sözleriyle son verir mektubuna ve yaşamına.

  • FAUST – Goethe

Oyunun başkahramanı Faust; felsefeyi, tıbbı, doğa bilimlerini, teolojiyi araştırmış, gençlik ve olgunluk çağını yeryüzünün sırlarınıçözmek için tüketmiştir. Faustun bu arayışı Şeytan’ı (Mefistoteles) rahatsız etmektedir. Çünkü pek çok insanı felaketlerle yok etmesine, pek çok insanı dünyasal bazlarla uçuruma düşürmesine karşın, yeryüzündeki Faust adındaki doktor, akıl ve bilgi ile kendisine direnmektedir. Tanridan Faustu doğru yoldan çıkarmak için izin isteyen Mefistoteles, onun bunalımlar İçinde olduğu bir gece karşısına çıkar ve Faust’a dünya hazlarını vaadeder.

  • SCHİLLER (1759 – 1805)

Schiller, Alman edebiyatında romantizmin önemli temsilcilerindendir. Oyun ve şiirlerinin yanı sıra edebiyat teorisi alanındaki çalışmalarıyla da tanınmıştır. İlk oyunu “Haydutlar”, özgürlük düşüncesinin dile getirilişi bakımından hem tiyatro tarihi, hem de Almanya için bir ilktir. “Wilhelm Tell” adlı oyununun konusu; özgürlüğü için savaşan ve cesaretin timsali olarak görülen dağlı bir adamın, gerçek bir halk kahramanının öyküsüdür.

Eserleri:  Haydutlar, Wilhelm Tell, Don Carlos: Oyun; Mutluluk Şarkısı: Şiir.

  • GRİMM KARDEŞLER

Grimm Kardeşler:

  • Jacob Grimm (1785-1863) ve
  • Wilhelm Grimm (1786-1859)

Almanya’nın köylerini dolaşarak masallar derleyip yayımlamış; ayrıca Almancanın tarihini ve gramerini içeren kitaplar yazmışlardır.

Eserleri: 

  • Pamuk Prensesle Yedi Cüceler, Bremen Mızıkacıları, Büyülü Şato, Altın Saçlı Kız, Çizmeli Kedi, Kül Kedisi: Masal

Dünya Edebiyatı

Benzer İçerikler:

İlginizi Çekebilir:
Kapalı
Başa dön tuşu