Theodore de Banville

Theodore de Banville Kimdir? Hayatı,  Edebi Kişiliği, Eserleri

Etienne-Claude-Jean-Baptiste Theodore (-Faullain) de Banville (d. 14 Mart 1823, Moulins – ö. 13 Mart 1891, Paris, Fransa)

Theodore de Banville Kimdir?
Theodore de Banville

Fransız şair. Son roman­tiklerden biridir. Aynca Parnasçıların öncüleri arasında yer almış ve simgeciler üzerinde etkili olmuştur. Tek şiir kitabı Les Cariatides (1842; Karyatidler), Victor Hugo’nun üslubunun izlerini taşır. Bununla birlikte Banville, çoğu romantik Fransız şiirinde görülen kusurlardan sıyrılmaya ça­lışmıştır.

Petit Traite de poesie française (1872; Fransız Şiiri Üzerine Küçük Bir inceleme) adlı kitabı, şiir yazma tekniğine duyduğu büyük ilgiyi yansıtır. Şiir teknikle­rinde usta olan Banville, uyağı Fransız şiirinin en önemli öğesi olarak görmüştür. Sonelere yeniden ilgi duyulmasını sağlayan eleştirmen Charles Saint-Beuve’ü izleyerek, balad ve rondeau gibi 16. yüzyıl ortalarından beri unutulmaya yüz tutmuş biçimi değişmeyen (formes fixes) şiir türlerini de­nemiştir.

Şiirlerinin başlıca özelliği teknik ustalık olmakla birlikte, ince alaycılığı ve düş gücü de çağdaşlarınca beğenilmiştir. En tanınmış şiir derlemesi Les Odes funambulesaues (1857; Garip Odlar) adlı yapıtıdır.

Benzer İçerikler:

İlginizi Çekebilir:
Kapalı
Başa dön tuşu