Şiir Dinletisi Programı ve Seçilmiş Şiirler

Şiir Dinletisi Programı ve Seçilmiş Şiirler

Şiir Dinletisi

ŞİİR DİNLETİSİ HAZIRLAMA

Müzik eşliğinde şiir okuma şölenine şiir dinletisi denir. Hazırlama ve sunma aşamaları yoğun bir çalışma gerektiren şiir dinletisi; derleme, planlama, sunuş metni oluşturma, prova yapma ve sunma gibi aşamalardan oluşur.

İlk olarak dinletinin amacı belirlenir ve ona göre antolojilerden, şiir kitaplarından derlemeler yapılır. Şiirleri okuyacak öğrenciler belirlenir ve ezber çalışmaları yapılır. Ezber çalışması yapılırken noktalama işaretlerine dikkat edilerek okunan şiir, önce sessiz daha sonra sesli ve vurgulu okunur. Sesler ve hecelerin birbirine karıştırılmadan, yutulmadan, tam ve doğru çıkartılmasına; kelime ve cümle vurgusuna dikkat edilir. Ses tonu amaca, ortama, içeriğe ve hedef kitleye uygun olarak ayarlanır. Konuşurken nefes almak için sözün anlamına uygun duraklamalar yapılır. Herkes tarafından duyulmasına özen gösterilir.

Her şiirin kendine özgü bir ses tonu vardır. Kahramanlık temalı bir şiir ile aşk temalı bir şiir, aynı ses tonuyla okunmaz. Şiirdeki her kelime anlamına uygun ve doğru telaffuzla okunur. Açık, net ve anlaşılır bir ses kullanılır. Şiir, yerinde ve etkili kullanılan jest ve mimiklerle desteklenir.

Şiirlerin hangi sıraya göre okunacağına karar verilir. Dinleti için isim belirleme, dinleti tarihi ve yerine karar verme işlemi tamamlandıktan sonra şiirlerin konusuna uygun dekor ve müzikler hazırlanır. Gerekli görülürse şiirler, görsellerle desteklenebilir.

Şiir dinletisi sunusu için bir metin hazırlanır. Bu metinde şiirlerin konu ve temasına uygun olarak özlü sözler, kısa hikâyeler, çarpıcı paragraflara yer verilir.

Şiirlerin dekor, müzik ve süre ayarları yapılır. Dinletide kullanılacak görsel ve işitsel araçlar hazırlanır. Bu araçların çalışıp çalışmadığı, araçların şiir okunacak ve dinleti yapılacak mekâna uygun olup olmadığı kontrol edilir.

Her şiirin kendine has bir ritmi ve müziği vardır. Şiiri okurken ritim ve müziği yakalama önemlidir. Bu, şiirin duygusunu vermeyi sağlar. Ses, şiirin tınısına ve anlamına göre belirlenir. Doğru yerde ve düzenli olarak nefes alınıp nefes ayarlanması yapılır. Dinleyiciyle göz teması kurularak heyecan kontrol altına alınır. Dış görünüş ve kıyafet, konuşma yapılacak ortama göre ayarlanmalı dır.

Fon müziği, dekor, kostüm vb. hazırlıklar tamamlanarak birkaç kez dinleti provası yapılır. Provalar, bilişim teknolojilerinden yararlanılarak kaydedilebilir, bu kayıtlardan hareketle gerekli düzenlemeler yapılabilir.

——–

Aşağıdaki dosyalar içerisinde şiir dinletilerinde kullanılabilecek seçilmiş onlarca şiir ve Şiir Dinletisi Program akışı/senaryosu sunum metinleri yer almaktadır.

İndir ⇒ Siir_Dinletisi_Secilmis_Siirler.zip (9261 indirme )

İndir ⇒ Siir_Dinletisi_Programi_Sunu_Metinleri.zip (8772 indirme )

Ayrıca bakınız ⇒ Şiir Antolojisi

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu