Cumhuriyeti Tarif Eden En İyi 10 Söz

Cumhuriyet ve Atatürk. Atatürk’ün “Cumhuriyet” ile ilgili özlü sözleri.

1. “Cumhuriyet ; fikri hür, vicdanı hür , irfanı hür , nesiller ister.” (Mustafa Kemal Atatürk)

cumhuriyet-bayrami

2. “Cumhuriyet yüksek ahlâkî değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

cumhuriyet_sozleri_2

3.  “Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız.” (Mustafa Kemal Atatürk)

cumhuriyet_sozleri_3

4. Cumhuriyet fikren, ilmen, bedenen kuvvetli, ahlaklı ve seciyeli muhafızlar ister. (Mustafa Kemal Atatürk)

cumhuriyet_sozleri_4

5. “Cumhuriyet, demokratik idarenin tam ve mükemmel bir ifadesidir. Bu rejim, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, onlardan esirlik, soysuzluk, dalkavukluk hislerini uzaklaştıran bir yoldur.” (Mustafa Kemal Atatürk)

6. “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yülseltecek ve sürdürecek olan sizlersiniz.” (Mustafa Kemal Atatürk)

 

7. “Benim nâçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır.” (Mustafa Kemal Atatürk)

8. “Dünya üzerinde yaşamış ve yaşayan milletler arasında demokrat doğan yegâne millet Türklerdir. Türk milletinin karakter ve âdetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

9. “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz Cumhuriyeti kurduk, o on yaşını doldururken demokrasinin bütün icaplarını sırası geldikçe uygulamaya koymalıdır.” (Mustafa Kemal Atatürk)

10. “Cumhuriyet; ilim ve ahlakın, adalet ve faziletin iktidarıdır. Bunların fiilen yaşanmadığı yerlerde şekil ve iddia ne olursa olsun cumhuriyet yoktur.” (Seneca)

cumhuriyet_sozleri_5

Benzer İçerikler:

İlginizi Çekebilir:
Kapalı
Başa dön tuşu