Akgün Akova Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Akgün Akova Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri, Özellikleri

Akgün Akova (d. 1962, Akyazı/Sakarya) Şair, Yazar.

Şiir dışında fotoğrafçılıkla da ilgilenen Akova’nın deneme, fotoğraf, gezi alanlarında da kitapları vardır. Seyahat editörlüğü, doğa fotoğrafçılığı ve gezi yazarlığı da yapan şair, hem üniversitelerde hem de özel eğitim kurumlarında “yaratıcılık” dersleri de vermektedir.

Akgün Akova, Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nü ve İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nü bitirdi.

Bugüne dek altı şiir, üç deneme, altı fotoğraf, yedi gezi ve bir tanıtım kitabı olmak üzere yirmi üç kitabı yayınlanan Akova’ya 1993 Truva ve 2003 Dionysos Şiir Ödülleri verildi. Sanatçının gerçekle düşü içiçe geçirerek Saraybosna’yı anlattığı bir bölümün de yer aldığı “Yıkık Bir Çocuk Bahçesi Gibiydi Yüzü”, 1998 Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü’nü kazandı. Yapıtları birçok dile çevrilen Akova’nın internet sitelerinde ve antolojilerde birçok yazısı ve şiiri bulunuyor.

Sanatçı bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında üniversite, dernek, şirket ve özel okullarda binden fazla söyleşi ve dia gösterisi gerçekleştirdi, konferanslar verdi. TRT ve Açık Radyo’da sunuculuk, metin yazarlığı ve program yapımcılığı yaptı. Kadir Has Üniversitesi, Akademi İstanbul ve Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nda “Yaratıcılık” dersleri verdi.

Türkiye’yi tanıttığı beş bini aşkın fotoğrafı ve dört yüzü aşkın gezi yazısı Voyager, Skylife, National Geographic, Varan Yol Boyunca, Ulusoy Travel, Fotoğraf, Marie Claire Maison, Alive, Leven In Turkije, Doğa ve Gezi dergilerinde yayınlandı. NTV’nin internet portalı ntvmsnbc.com’da Türkiye “Rota”larını yazdı ve fotoğrafladı. “Dört Mevsim Bolu”, “Dört Mevsim Isparta”, “Dört Mevsim Polonezköy”, “Kırlangıcın Kanadı Datça” ve “İstiklal Yolu İnebolu-Ankara” projelerini gerçekleştirdi.

Sanatçı 1998 – 2006 arasında Voyager Dergisi’nde seyahat editörü olarak çalıştı.

Şu sıralar National Geographic ve THY’nin Skylife dergilerinde yazı ve fotoğraflarını yayınlıyor; “Dört Mevsim Maçka”, “Bir Bisikletin İki Tekerleği: Türkiye ve Hollanda” ve “Bir Aynada İki Ülke: Türkiye ve Polonya” çekimlerini sürdürüyor. İstanbul Oyuncak Müzesi’nde “Yaratıcılık Kulübü”nü yönetiyor ve birçok firma için özel projeler üretiyor.

Akgün Akova

Akgün Akova’nın Eserleri

Şiir:

• Sansürttürme Şair Abüüü (1991), Cem Yayınevi
  • Pepetye (1992), Cem Yayınevi
  • Baba Bana Bağırma (1994), Cem Yayınevi
  • Aşk ve Kuyrukluyıldız (1997), Çınar Yayınları
  • Seçme Şiirler (1998), Çınar Yayınları
  • Sevdiğim Kadın Adları Gibi 1.Kitap (2002), Çınar Yayınları

Deneme:

• Güzel Atlar Ülkesi (1996), Çınar Yayınları
  • Yıkık Bir Çocuk Bahçesi Gibiydi Yüzü (1997), Çınar Yayınları
  • Elimi Tut Yeter (1998), Çınar Yayınları

Fotoğraf:

• Bir De Baktım ki, Çocuklar… (2001) Eczacıbaşı İlaç Pazarlama, Özel Basım
  • Turkey Over The Rainbow (2003) Serono, Özel Basım, (13. Avrupa Nöroloji Kong. Armağan Kitabı)
  • İki Şair Arasında, İstanbul (2003) Sunay Akın’la Ortak Kitap, Aya Kitap
  • Işığın Sevinci Türkiye (2006) Türk Hava Yolları, Özel Basım
  • Kırlangıcın Kanadı Datça (2007) Bülent Sancakdar’la Ortak Kitap, Datça Belediyesi Yayını
  • Yolda Sevince Rastladım (2011), Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Yayınları

Gezi:

• Isparta Gezi Rehberi (2005) Isparta Valiliği Yayını
  • Türkiye’nin En Güzel Tatil Yöreleri (2005) Ömer Kokal’la Ortak Kitap, Novamedya Yayıncılık
  • Kars “Beyaz Uykusuz Uzakta” (2006) Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık
  • Sevincin Kıyısı Datça (2007) Datça Belediyesi Yayını
  • Gaziantep “Dört Yanı Dağlar Bağlar” (2007) Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık
  • “Üsküdar’a Kadar Kastamonu”, (2008), Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık
  • “Ayyıldızın Altındaki Kartal Polonezköy”, (2010), İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Sanat Matbaacılık Yayını

Tanıtım Kitabı:

• Legends Of Anatolıan Carpets (2004) Korhan Halı Yayını, Özel Basım

Ayrıca bakınız⇒ 1980 SONRASI TÜRK ŞİİRİ

Benzer İçerikler:

İlginizi Çekebilir:
Kapalı
Başa dön tuşu