Boileau

Boileau Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Boileau (-Despreaux), Nicolas (D: 01 Kasım 1636, Paris, Fransa – Ö: 13 Mart 1711, Paris, Fransa) Fransız ve İngiliz edebiyatında klasisizmin benimsenmesinde önemli rol oynamış Fransız şair ve edebiyat eleştirmeni.

Nicolas Boileau-Despréaux

Boileau, bir devlet memurunun oğludur. College d’Harcourt’da başarılı bir öğrenim yaptı. Tanınmış bir edebiyatçı olan ağabeyi, onu yazarlığa atılması için destekledi.

Boileau’nun ilk yazdıkları, özel toplantılarda arkadaşlarına okuduğu ve ünlü kişileri hedef alan yergilerdi (1658). Bir yayımcının bunları ele geçirip 1666’da yayımlamasından sonra Boileau yergileri yumuşatarak kendi adıyla yeniden bastırdı (1666). Bir yıl sonra, ileri gelen iki din adamının bir kilisede kürsünün nereye konması gerektiği konusunda çekişmesini anlattığı, alaylı kahramanlık destanlarının en başarılılarından biri olan Le Lutrin’i (Kürsü) yazdı.

1674’te, klasik şiir yazımının kurallarını belirlediği L’Art Poetique (Şiir Sanatı) adlı manzum didaktik yapıtını yayımladı. Bu kitap o dönemde, klasik edebiyat ilkelerinin eksiksiz bir elkitabı olarak çok önemli bulundu. İngiliz Augustus dönemi şairleri Dr, Johnson John Dry’den ve Alexandre Pope’u önemli ölçüde etkileyen L ‘cırt Poetique’in günümüzdeki değeri daha çok, o dönemin edebiyat tartışmalarının anlaşılmasına yardımcı olmasındadır.

Boileau 1677’de kraliyet tarih yazıcılığına atanınca, 15 yıl boyunca edebiyat çekişmelerinden uzak durdu, 1684’te Academie Française’e seçildi.

1692’de edebiyat dünyasında klasik-modern tartışması çıktığı zaman Boileau tekrar tartışmacı kimliğine döndü. Kadınların “modernler”i desteklediğini görünce Contre les femmes’ı (Kadınlara Karşı; 1694’te Satire X adıyla yayımlandı), ardından da Sur l’amour de Dieu (Tanrı Sevgisi Üstüne; 1698’de Epitre XII adıyla yayımlandı) adlı önemli yapıtını yazdı. Boileau, uzun süre sanıldığı gibi, klasik tiyatro ve şiirin kurallarını ortaya koyan kişi değildir. O yalnızca, kendinden önceki Fransız yazarların geliştirdiği kuralları daha çarpıcı, daha canlı terimlerle ifade etmiştir.

Ayrıca Longinus’un olduğu düşünülen klasik edebiyat eleştirisi kitabı Peri hypsous’u (Yücelik Üzerine) Fransızcaya çevirmiş, yapıt romantik dönem estetiğinin ana kaynaklarından biri haline gelmiştir.

Dünya Edebiyatı

Benzer İçerikler:

İlginizi Çekebilir:
Kapalı
Başa dön tuşu