Nemide – Halit Ziya Uşaklıgil

Nemide Roman Özeti

Nemide Roman Özeti – Halit Ziya Uşaklıgil

Nemide – Halit Ziya Uşaklıgil

Nemide, Halit Ziya Uşaklıgil‘in İzmir’de Tevfik Nevzat’la çıkardığı Hizmet gazetesinde 1887 – 1888 yıllarında 69 bölüm halinde yayımlanan ikinci romanıdır. Nemide 1892 yılında kitap olarak basılmıştır. Halit Ziya, diğer bazı eserlerinde olduğu gibi 1943 yılında Nemide’yi de sadeleştirmiştir.

Romanın Konusu

Nemide romanı, iki genç kız olan Nemide ve Nahit ile ikisinin de âşık olduğu Nail arasındaki üçlü bir aşk ilişkisini konu alır.

Romanın Özeti:

Şevket Bey zengin bir adamın ikinci oğlu idi. Önce ağabeyini daha sonra babasını kaybetti. Babasını kaybettiğinde kendisine Sultanahmet Caddesi’nde bir konak, Kanlıca’da bir yalı, beş altı dükkan, bir zeytinlik, bir çiftlik kalmıştı. Şevket Bey babasının sağlığında herşeye meraklıydı hemen hemen her iş hakkında bilgi edinmişti. Hiçbirşeyin üzerinde çok fazla durmamış fakat hepsine eğilimi olduğunu göstermişti. Babasının ölümünden sonra Şevket Beyin içinde bir boşluk oluşmuştu.

Günler bu şekilde geçerken bir gün annesinin yanında yürümekte olan genç bir kız görmüştü. O an içinde bazı kıpırdanmalar oldu. Kıza o kadar dikkatle bakmıştıki kızcağızın yüzü kızarmıştı. Şevket Bey daha sonra aynı kızı bir kere daha görmüş ve evine kadar takip etmişti. Kızın girdiği ev Şevket Beyin evine yakın bir yerde bulunuyordu. Bir süre düşündükten sonra Şevket Bey bu kız ile evlenmek istediğini kızın annesine bildirmiş ve bu isteği olumlu karşılanmıştı. Şevket Bey evlendiğinde sanki dünyanın en mutlu insanı olmuştu. Fakat bu mutluluğu fazla uzun sürmedi. Karısı Naime hastalanmış ve doktorların muayenesi sonucu kesinlikle çocuk yapmaması tavsiye edilmişti. Fakat bu tavsiye biraz geç kalmış bir tavsiye idi.Çünkü Naime gebe idi.

Naime çocuğunu doğurdu fakat kendisi hayata gözlerini yumdu. Yeni doğan bu kıza Nemide adını verdiler. Bu acıya dayanamayan Şevket Bey yeni doğan bebeğini Dr. Osman Beye emanet ederek iki yıllık bir seyahate çıktı. Dönüşte kızını doktordan geri aldı. Fakat kızının da bünyesi annesi gibi çok zayıftı ve ömür boyu sağlığına büyük bir dikkat gösterilmesi gerekiyordu. Şevket Bey’in bundan sonra kendi hayatını kızına adamaktan başka yapabilecek hiç bir şeyi yoktu. Bir baba olarak bunu ve gerektiğinde bundan büyük fedakarlıkları yapmak zorundaydı. Çünkü Nemide ona Naime’den kalan tek ve en büyük varlıktı.

Şevket Bey kızının üzerine titredi. Yıllar geçti ve Nemide büyümüş gelinlik kız olmuştu. Nemide amcasının oğlu Nail’e karşı büyük bir aşk hissediyordu. Ancak Nail’in Nemide için hissettiği sevgi daha farklı bir duyguydu, onu bir kardeşçesine seviyordu.

Nail her hafta belirli günlerde amcasını ve Nemide’yi görmeye gelirdi. Nail Nemide’den yaşça büyüktü. Nail tıp eğitimini tamamlamak için Paris’e gittiğinde Nemide çok üzülmüştü. Nail Paris’te üç yıl kaldı ve geri döndü. Bir süre sonra Nail ile Nemide nişanlandı. Fakat Nail küçüklükten beri garip bir bağ ile bağlı olduğu Nemide’ye değil, küçük yaşta annesini kaybeden ve babası tarafından terkedilen teyzesinin kızı Nahit’e aşıktı. Nahit de Nail’e deliler gibi aşıktı. Nail Nahit’i çok sevmesine rağmen Nemide’nin sağlığını düşündüğü için duygularını açığa vurmuyordu ve kaderine razı oluyordu. Bir zaman sonra Nemide durumu sezdi ve nişan yüzüğünü Nahit’e verdi. Kendisini sevmeyen birisiyle evlenemeyeceğini söyledi. Bir süre sonra Nemide vereme yenik düştü ve Nahit ile Nail evlendiler.

Nemide Romanında Olayların ve Şahısların Değerlendirmesi

Nemide: Nemide heyecanlı, duygularını hemen belli eden asabî bir kişiliğe sahiptir. Fiziksel olarak sarışın ve zayıftır.

Nahit: Esmer ve cüsselidir. Nahit hem karakter olarak hem de fiziksel olarak Nemide’nin zıttıdır. Küçük yaşta annesini kaybetmesinden dolayı duyduğu acı onu olgunlaştırmıştır.

Nail: Nemide’nin amcasının oğludur. Öğrenimine öncelik vermiş ve daha sonra Nahit ile evlenmiştir.

Şevket Bey: Zengin bir insandır. Eşi çocuğunu doğururken vefat edince kendisine eşinden yadigâr kalan kızı Nemide ile bir başına yaşamaktadır. Şevket Bey, kendini kızına adayan baba tipi olarak karşımıza çıkar.

Osman Bey: İyiliksever ve temiz kalpli bir insandır.

Ayrıca bakınız:

Benzer İçerikler:

İlginizi Çekebilir:
Kapalı
Başa dön tuşu