Aşk – Elif Şafak

Aşk – Elif Şafak

Aşk, Elif Şafak‘ın mart 2009 yayınlanan romanıdır.

Elif Şafak’ın çok ses getiren ve küçümsenmeyecek bir satış başarısı kazanan romanı Aşk, küreselleşme süreci içinde kıvranan dünyanın eskiye ve evrensele dönüş açlığını karşılayacak şekilde oluşturulmaya çalışılmış bir romandır. Postmodernizm ve teknolojinin tüm imkânları sonuna kadar zorlanarak ve ciddi bir araştırma süreci ile oluşturulan roman; postmodern bir tavırla din, tasavvuf, aşk ve hümanizm kavramları üzerine inşa edilmiştir.

Aşk – Elif Şafak

Roman birbiri ile paralel ilerleyen iki kurgu üzerinde gelişir. Kurgunun bir tarafı Mevlana ve Şems arasındaki ilişki üzerinden ilerleyen Aziz’in yazdığı “Aşk Şeriatı” adlı kitaptan oluşur. Kurgunun bu kısmında dönemin toplumsal yapısı içinde ehl-i tasavvuf ile halkın dini inançları arasındaki çatışma, ilahi ve beşeri aşk kavramları üzerinden tartışılır. Mevlana’nın Şems ile tanıştıktan sonra bir bilginden âşığa dönüşümü ve halkın bu duruma tepkisi Baybars, Sarhoş Süleyman, Kimya Hatun, Fahişe Çöl Gülü, Kerrâ gibi karakterler üzerinden anlatılır.

Kurgunun diğer tarafı Ella ve Aziz Zahara karakterleri üzerinden ilerler. Ella Rubistein, kırk yaşında 3 çocuk annesi ve Boston’da oldukça müreffeh bir hayat yaşayan bir ev kadınıdır. Kocası bir diş hekimidir. Kocası ile mantık evliliği yapmış, aşkı küçümseyen; hayatında düzen, sorumluluk ve akıl gibi öncelikleri bulunan bir karakterdir. Kısaca modern bir kadındır…

Benzer İçerikler:

İlginizi Çekebilir:
Kapalı
Başa dön tuşu