Sully Prudhomme

Sully Prudhomme Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Sully Prudhomme, asıl adı Rene-François-Armand PRUDHOMME (D: 16 Mart 1839, Paris, Fransa – Ö: 7 Eylül 1907, Châtenay, Fransa) Romantizmin aşırılıklarına tepki olarak şiire incelik, denge ve estetik standartlar getirmeyi amaçlayan Parnasçı akımın öncülerinden Fransız şair. 1901’de Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazanmıştır.

Sully Prudhomme

Sully Prudhomme, bilim ağırlıklı bir eğitim almasına karşın, gözündeki hastalık yüzünden bu alanda çalışamadı. Bir süre bir fabrikada kâtiplik yaptıktan sonra, 1860’ta hukuk öğrenimi görmek için işinden ayrıldı. Düş kırıklığıyla sonuçlanan bir aşkın ardından şiir yazmaya başladı.

Hüzünlü bir hava taşıyan bu ilk şiirlerini ilk kez 1865’te yayımladı. Bu dönemdeki başlıca kitapları, en ünlü şiiri “Le vase brise”yi de (Kırık Vazo) içeren Stances et poemes (1865; Kıtalar ve Şiirler), Les Epreuves (1866; Sınamalar) ve Les Solitudes’dür (1869; Yalnızlıklar).

Prudhomme sonradan kişisel lirizmden uzaklaşarak Parnasçıların nesnel tutumunu benimsedi ve şiirlerinde felsefi görüşlere yer vermeye başladı.

La Justice (1878; Adalet) ile Faustvari bir bilgi ve aşk arayışını konu alan Le Bonheur (1888; Mutluluk) bu tarz yapıtlarının en ünlüleridir.

Prudhomme’un sonraki yapıtları zaman zaman güç anlaşılır niteliktedir; bazılarının şiirde felsefi konulan ele alma sorununa naif bir yaklaşım getirdiği söylenebilir.

1881’de Academie Française’e üye seçilen Prudhomme, 1901’de edebiyat dalındaki ilk Nobel Ödülü‘nü almıştır.

Dünya Edebiyatı

Benzer İçerikler:

İlginizi Çekebilir:
Kapalı
Başa dön tuşu