Kırmızı ve Siyah – Stendhal

Kırmızı ve Siyah (roman özeti) – Stendhal

Kırmızı ve Siyah – Stendhal

Kırmızı ve Siyah, Fransız yazar Stendhal‘ın 1830 yılında yayımlanan romanı.

Kırmızı ve Siyah, Türkçeye Kızıl ile Kara olarak da çevrilmiştir. Parma Manastırı ile birlikte Stendhal’ın sayısı pek az olan eserlerinin içinde en sağlam iki yapıtından biri kabul edilir. Fransız edebiyatının ve realist romanın önemli örneklerindendir. Yazar, bu romanın konusunu gazetede çıkan bir yargılama haberinden almıştır.

Romanda, Julien Sorel isimli ihtiraslı ve akıllı bir gencin hikâyesi anlatılır; arka planda ise dönemin Fransa’sının bütün kesimlerine ağır bir eleştiri vardır.

Kırmızı ve Siyah Özeti

Julien Sorel, ihtiraslarla dolu bir karakterdir. Mevki kazanma hırsıyla yanıp tutuşan bu genç, belediye başkanı Mösyö de Renal’in çocuklarına Latince dersleri vermeye başlar. Julien ile başkanın eşi Madame de Renal arasında duygusal bir yakınlık başlar. Madam Renal, kendisinden yaşça büyük ve aşkı hiç tatmamış bir kadındır. Sorel bu ilişkiyi kendini kanıtlamak ve zengin kesimden öç almak amacıyla kullanır. Ancak yayılan dedikodu yüzünden görevini bırakmak zorunda kalır.

Julien, rahip olmak için bir manastıra yerleşir. Ancak hayatın ne olduğunu, siyaset ve entrikayı, yalan ve iftirayı, akla duyulan nefreti bu rahip ve papazlar arasında tanır ve oradan da ayrılarak Paris’e gider. Orada zengin ve soylu bir adamın sekreterliğini yapar. Paris’e uyum sağlamakta gecikmez. Patronunun kızı Mathilde’in kendine âşık olduğunu anlar. Julien için bu durum yeni bir zaferdir. Mathilde’in hamile kalması üzerine evlenme hazırlıkları başlar. Fakat Mathilde’in babası, Madam Renal’dan Julien’in çıkarcı, paragöz birisi olduğuna dair bir mektup alır. Bunun Julien’i çekemeyenlerce hazırlanmış düzmece bir mektup olduğunu bilmez. Çok öfkelenerek nişanı bozar.

Julien, kendisini böyle bir aşağılanmaya maruz bıraktığı için Madam Renal’i vurur. Kadın ölmemiştir; ama Julien’e kin güdenlerin yönlendirmesi ile mahkemeden Julien için idam kararı çıkmasını sağlar. Julien hapse atılınca Madame de Renal’den başkasını sevmediğini anlar. Julien giyotinle idam edilir. Madame de Renal de bu acıya dayanamaz, hastalanır ve üç gün sonra o da ölür.

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu