Joanna Russ

Joanna Russ Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Joanna Russ (22 Şubat 1937 – 29 Nisan 2011) akademisyen ve feminist kadın Amerikalı yazar.

O bilim kurgu, fantazi ve bu Kadın Yazma, yanı sıra çağdaş bir roman, Tanrı Karşı On Strike, ve bir çocuk kitabı, Kittatinny Durdurulmasına nasıl feminist edebiyat eleştirisi eserler bir dizi yazar. O en iyi Kadın Adam, ütopik kurgu ve hiciv birleştiren bir roman için bilinir.

Türkçede “Dişi Adam” romanıyla tanınır.

“Erkeğe nasıl mı dönüştüm, anlatayım size; önce kadına dönüşmem gerekti..” Okurun bu anahtar cümleyle girebileceği “Dişi Adam”da Joanna Russ bilimkurgu-ütopya türünde, kadın varlığının iç-uzayını gezegenlararası bir düzemde, alegoriler kurarak anlatıyor. “Kadın yüzlü bir erkek. Erkek aklına sahip bir kadın” olan “Dişi Adam”ın fantastik bakışı, Jung’un erkekteki kadın-kadındaki erkek (anima-animus) ruhbilemsel merceğiyle yansıtılırken, okuyanı Willam Blake’in şu sözüyle karşı karşıya getiriyor: “Aşırılık Yolu Bilgelik Sarayı’na çıkar.”

Romandaki dört “J”den Joanna, günümüzdeki “bizim dünyamız”da yaşıyan ve gerçek Adam’ı arayan, huzursuz bir kadın. Jeannine’in dünyası ise, geçmişi değişik olsa da “Büyük Bunalım’ın hâlâ sürdüğü bizim dünyamız”. Güçlü bir kadın olan Janet, yüzyıllardan beri hiçbir erkeğin yaşamadığı, “gelecekteki bizim dünyamız”dan yeryüzüne gelen bir elçi. Jael ise, bu üçlüyü Erkekdiyarlılar-Kadındiyarlılar fantastik karşıtlığıyla yüz yüze getiriyor ve kadın-erkek çatışmasını çarpıcı bir biçimde göz önüne seriyor.

İç monologlar, teatral diyaloglar, çarpıcı betimlemelerle eşzamanlı olarak yansıtılan bu dört kadın “aslında bir kadın mı?” sorusu romanın sonuna kadar okurun peşini bırakmıyor.

Romanlar

  • Picnic on Paradise (1968)
  • And Chaos Died (1970)
  • The Female Man (1975)
  • We Who Are About To… (1977)
  • The Two of Them (1978)
  • On Strike Against God (1980)