Robinson Crusoe Roman Özeti – Daniel Defoe

Robinson Crusoe (1719) Roman Özeti – Daniel Defoe

Robinson Crusoe – Daniel Defoe

Robinson Crusoe, Batı Edebiyatının ve Dünya Edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Konusunun ilginç olması ve dilinin akıcılığı eserin çok okunmasını olumlu yönde etkilemiştir. Robinson Crusoe, kimsenin olmadığı adada, yıllarca tek başına yaşamak zorunda kalan bir insanı anlatır. Eser, kendinden sonraki yazarları fazlasıyla etkilemiştir.

Daniel Defoe‘nun altmış yaşında kaleme aldığı ilk romanıdır. Eser, bir adamın, ıssız bir adada doğa ile olan yirmi sekiz yıllık yaşam mücadelesini anlatır. İngiliz edebiyatında yazılan ilk roman olarak kabul edilir. Güçlü bir hayal gücünün ürünü olan Robinson Crusoe, popülerliğini günümüzde de korumaktadır.

İngiliz nesir yazarı, Charles Lamb, “Defoe’nun anlatımında, üslubunda diğer roman yazarlarının ötesinde bir doğallık vardır.” der.

Robinson Crusoe, macera düşkünüdür. Denizlere açılıp yeni yerler görme tutkusu içindedir. Yaptığı tehlikeli iki deniz yolculuğu yüzünden tutkusundan vazgeçer. Ancak, bir süre sonra tekrar yolculuğa çıkar. Yolculuk yaptığı gemi batar. Sadece kendisi kurtulur. Issız bir adada yaşama başlar. Kendine bir barınak yapar. Yaban keçilerini evcilleştirir. Toprağı eker. Orada tuttuğu günlükler aynı zamanda romanının konusunu oluşturacatır.

Robinson’un adadaki yirmi dördüncü yılının ortasında yaşadığı bir olay, sürdüğü hayatın şeklini değiştir. Adaya beklenmedik misafirler gelir. Onlarla mücadele eder ve onların yanındaki esirlerden birini alıkoymayı başarır. Artık adada yalnız değildir. Adama onu yakaladığı günün adını verir. Onu Cuma diye çağırma başlar. Onu eğitir.

Bir süre sonra, ada çevresinde bir gemide ayaklanma çıkar. Bundan yararlanarak gemiyi ele geçirir. 54 yıllık ömrünün büyük bölümünü vatanından uzakta macera peşinde geçiren Robinson Crusoe sonunda ülkesi İngiltere’ye döner. Tüm bu yaşadıklarına karşın, macera tutkusu yine bitmez.

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu
Kapalı

Lütfen Sitemizde Reklamlara İzin Verin!

Reklam engelleyici kullandığınız anlaşılıyor. Sitemizi finanse etmek için reklamlardan faydalanıyoruz.