Müfide Ferit Tek

Müfide Ferit Tek Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Müfide Ferit Tek (D: 29 Nisan 1892, Kastamonu – Ö: 24 Mart 1971, İstanbul) Yazar.

Müfide Ferit Tek

Müfide Ferit Tek, 1982 yılında Kastamonu’da doğdu. Babası Kemahlı Mazhar Paşa’nın oğlu Şevket Bey, annesi Plevne şehitlerinden Zâimzâde İsmail Efendi’nin kızı Feride Hanım’dır. Emel Esin’in annesidir. Babasının görevi dolayısıyla ilköğrenimine Trablusgarp’ta başlar. Trablusgarp’ta henüz bir Türk mektebi olmadığı için İtalyanların yönetiminde bulunan St. Joseph Rahibe Okulu’nda okur. O yıllarda, İstanbul’da bulunan Harbiye Mektebi’nde bir grup öğrenci, kanundışı faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle, Libya Fizan’a sürgün edilir. Aralarında Ahmet Ferit Tek ile Yusuf Akçura da vardır. Ahmet Ferit, daha sonra evleneceği Müfide Ferit’i burada tanır.

Müfide Ferit Tek, 1903 yılında gizlice gönderildiği Paris’te Versailles Lisesi’ne kaydedilir. Onun Paris’teki öğrenimini, velisi sıfatıyla babasının yakın arkadaşı ünlü Jön Türklerden Ahmet Rıza Bey takip eder.

Müfide Ferit, 1907 yılında Ahmet Ferit Tek ile evlenir. Bundan sonraki hayatı, kocasının sürgün veya görevli olarak bulunduğu çeşitli şehir ve ülkelerde geçer.

İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesinden sonra İstanbul’a gelirler. Ahmet Ferit Tek, İttihat ve Terakki’ye muhalefetten Sinop’a sürülür. Bunun üzerine Müfide Ferit Hanım, kocasıyla birlikte Sinop’a gider. 1913-1918 arasındaki yıllarını Sinop ve Bilecik’te geçirir. Bu arada Aydemir romanını yazar ve yayınlatır.

Mütareke ve Millî Mücadele yıllarında İfham ile Hakimiyet-i Milliye gazetelerinde Milli Mücadele’yi destekleyen romancı, ikinci romanı Pervaneler‘i 1924 yılında kaleme alır.

Kocası Ahmet Ferit Tek’in Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevi sebebiyle uzun yıllar yurtdışında bulunur.

Müfide Ferit Tek, 24 Mart 1971 tarihinde İstanbul’da 79 yaşında vefat etti.

Müfide Ferit Tek’in Eserleri

Roman:

  • Aydemir, 1918,
  • Pervanaler, 1924,
  • Affolunmayan Günah, 1933.

Benzer İçerikler:

İlginizi Çekebilir:
Kapalı
Başa dön tuşu