Anadolu Notları (özet)- Reşat Nuri Güntekin

Anadolu Notları (özeti) – Reşat Nuri Güntekin

Anadolu Notları – Reşat Nuri Güntekin

Anadolu Notları; ilk cildi 1936, ikinci cildi 1966’da yayımlanan Reşat Nuri Güntekin‘in gezi türündeki iki ciltten oluşan eseri.

Anadolu Notları’nda, Reşat Nuri Güntekin’in, Anadolu’nun sosyal ve kültürel hayatıyla ilgili çeşitli gözlemleri yer alır.

Yazar, Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliği sırasında (1930’lu yıllar), uzun yıllar boyu Anadolu’da yaptığı gezilerin sağladığı gözlemlerinden bir bölümünü bu kitapta toplamıştır.

Özellikle Anadolu’da sık sık rastlanan tuluat tiyatrolarına da değinilen kitap, yazarın Anadolu’da çeşitli şehirleri gezerken ediğindi gözlem ve izlenimlerine dayanan yazılarından oluşuyor.

Anadolu Notları’ndan

Bazen tenha bir istasyonda saatlerce tren, bazen güneşle beraber uyumuş bir küçük kasabanın otelinde uyku beklerim. Fazla bir yağmur yahut kar fırtınası beni bir iki gün bir köye hapsederse, arayıp soranım bulunmaz.

Gün olur ki bomboş bir ovanın ortasında otomobil bozulur; şoför yoldan geçen kamyonlardan pompa, tel, meşin ve lastik parçaları tedarik edip makine veya tekerleğini tamir edinceye kadar etrafta dolaşırım yahut eski taşbasması Muhammediyeler’deki cennet bağı resimlerini andıran cılız bir ağacın altında otururum.

Bu saatlerde vakit öldürmek için icat ettiğim çarelerden biri de elime geçen bir kâğıt parçasına yollarda gördüğüm öteberiyi karmakarışık not etmektir.

Ayrıca bakınız:

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu