Handan Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

Handan Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

Handan – Halide Edip Adıvar

Handan, Halide Edip Adıvar‘ın 1912’de yayınlanan, mektuplaşmalarla oluşturulmuş bir eseridir. Roman, kahramanların birbirlerine yazdıkları mektuplarla gelişir.

Türk edebiyatında kadın psikolojisini anlatan ilk eserdir.

Romandaki olaylar, 1876-1909 yılları arasında 33 yıl hükümdarlık yapmış olan II. Abdülhamit döneminde geçmektedir. Kitap bir aşk hikayesi etrafında o günün sosyal yaşamı, kültürel yapısı ve o zamanki Türk aydının başlattığı yeni sosyal akımlardan bahsetmektedir. Roman Tanin gazetesinde dizi halinde yayımlanmıştır.

Handan Özeti:

Handan, Neriman’la kardeş gibidir; onu küçüklüğünden beri etkisi altına almıştır. Neriman onun uğruna her şeyi göze alabilecek durumdadır. Neriman, Refik Cemal ile evlenmek üzeredir. Handan, kocası Hüsnü Paşa ile birlikte Paris’te yaşamaktadır. Handan, gençliğinde Nazım adlı birisini sevmiştir; ama Nazım sosyalist bir dünya görüşüne sahiptir. Onun ideallerini kendisine tercih edeceğini düşünen Handan, Nazım’ın evlenme teklifini reddeder ve Hüsnü Paşa ile evlenir.

Nazım bu olay üzerine kendini asar ve sorumlusu olarak Handan’ı gösteren bir mektup bırakır. Handan, bu olaydan dolayı kendini hiç affetmez ve Hüsnü Paşa ile olan evliliği hep sorunlu gider.

Hüsnü Paşa’nın kendisini aldattığını bile bile, evliliğini sürdürmek için elinden geleni yapar. Fakat bu çabası onun gençliğini alır. Sonunda hafızasını kaybeder.

Handan’a hastalığı boyunca çok sevdiği Neriman ve kocası Refik Cemal bakar. Hüsnü Paşa ise yurtdışında metresleri ile eğlenmektedir. Bu olay onu pek ilgilendirmez.

Neriman hamile olduğu için Refik Cemal onunla kalır ve Handan iki üç ay İtalya’da konsültasyonlara tabii kalır. Yanında sadece Refik Cemal ve bir hastabakıcı kalır. Handan, bu süre zarfında Refik Cemal’e âşık olmuştur. Ayrıca Refik Cemal’de ona delicesine severek vurulmuştur. Ancak evli olduğu ve karısını da çok sevdiği için ızdırap duyar, kendisini yer bitirir. Bir süre sonra Handan’ın hafızası yavaş yavaş yerine gelir. Canından çok sevdiği Neriman’ın kocasına, Refik’e âşık olduğunu anlayınca üzüntüsünden vefat eder.

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu
Kapalı

Lütfen Sitemizde Reklamlara İzin Verin!

Reklam engelleyici kullandığınız anlaşılıyor. Sitemizi finanse etmek için reklamlardan faydalanıyoruz.