Ersin Salman Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Ersin Salman (4 Şubat 1941 Ankara)

4 Şubat 1941 Ankara doğumlu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. 1964’te açılan sınavı kazanarak TRT’ye girdi, 1971 sonuna kadar TRT Ankara Radyosu’nda program yazarı ve yapımcısı olarak çalıştı, yanı sıra radyo oyunları yazdı ve uyarladı.12 Mart darbesinden sonra meslek değiştirmek zorunda kaldı, 1971 Aralık’ında Manajans’ta reklamcılığa başladı. 1975’te üç ortağıyla birlikte Ajans Ada’yı kurdu.Ajans Ada 1993’te Merkez Ajans’la birleşerek Adam Tanıtım; aynı yıl için The Lowe Group’a hisse devrederek Lowe Adam adını aldı.

Ersin Salman Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans düzeyinde ‘Reklamcılık ve Halkla İlişkiler’, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Reklamcılık Bilgileri” dersleri verdi.

“Sürekli Aydınlık için 1 Dakika Karanlık” eylemine öncülük eden Aydınlık için Yurttaş Girişimi’nin yanı sıra, Sivil Anayasa Girişimi’nin de gönüllü üyelerinden olan Salman, Reklamcılar Derneği Başkanlığı, Türkiye/Yunanistan Dostluk Derneği Genel Sekreterliği yaptı; Reklam Yazarları Derneği, 1907 Fenerbahçeliler Derneği ve TÜSİAD üyesi.

1991’de Cumhuriyet Gazetesi’nin Yunus Nadi Yarışması’nda “şiir” dalında mansiyon aldı. 1994 yılında “Misafir Terlikleri” adlı şiir kitabı Oğlak Yayınları’nın “İlk Yapıtları” dizisi içinde çıktı. Salman şiirlerini Adam Sanat Dergisi’nde yayımlıyor, yazılarını Radikal Gazetesi’ne yazıyor.

Ersin Salman

Ayrıca bakınız ⇒ 1980 SONRASI TÜRK ŞİİRİ

Benzer İçerikler:

İlginizi Çekebilir:
Kapalı
Başa dön tuşu