David Brin

Glen David Brin Kimdir? Hayatı, Eserleri, Edebi Kişiliği

Glen David Brin, Ph.D. (6 Ekim 1950 doğumlu) Amerikalı bir bilim adamı ve bilim kurgu ödüllü yazar.

Glen David Brin

Glen David Brin, 1950 yılında doğdu. Astrofizik dalında doktora derecesi vardır ve NASA’da danışmanlık yapmasının yanı sıra üniversitede fizik profesörü olarak çalışmaktadır.

Bilimkurgu romanları yazmaya 1980 yılında başladı. İlk romanı olan Sundiver (Güneşe Dalan) aynı yıl yayımlandı. Bu roman aynı zamanda bugün beş kitaba ulaşmış olan Uplift (Kalkındırma) dizisinin ilk kitabıdır. Daha sonra bu diziden sırasıyla Hugo ve Nebula ödüllü Startide Rising (Yıldız Meddi Yükseliyor), Hugo ödüllü The Uplift War (Kalkındırma Savaşı), Brightness Reef (Parlaklık Kayalıkları) ve Infinity’s Shore (Sonsuzluğun Kıyısı) adlı romanları yayımlandı.

Dizinin dışında Practice Effect (1984, Pratik Etkisi), ekolojik felaketin eşiğindeki bir dünyayı anlattığı dev roman Earth (1990, Dünya) ve erkek-egemen bir evren tarafından yeniden keşfedilme tehdidiyle karşı karşıya kalan anaerkil bir gezegeni anlattığı Glory Season (1993, Zafer Mevsimi) adlı kitapları vardır.

Öykülerini The River of Time (Zaman Nehri) ve Otherness (Başkalık) kitaplarında toplamıştır.

1985’te yazdığı Postacı, Brin’in bilimkurguda çok yaygın olan kıyamet kehanetlerine ve üstün ırk teorilerine “bilimsel” bir çerçeve oluşturan Sosyal-Darwinizme cevabı olarak kabul edilir. 1997’de Kevin Costner tarafından filmleştirilen ve 1998 yılında Türkiye’de de gösterime giren film, kitap bunu hiç hak etmediği halde, epey başarısız olmuştu.

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu