Vâlâ Nurettin

Vâlâ Nurettin Kimdir?

Vâlâ Nurettin Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Vâlâ Nurettin (d. Selanik, 1901- ö. 9 Mart 1967, İstanbul) Yazar.

Vâlâ Nurettin

Tam adı Ahmet Vâlâ Nurettin. Veli Nuri, Va-Nu, Akşamcı, Hikayeci imzalarını da kullandı. Galatasaray Lisesi’nin orta kısmını bitirip bir süre Viyana Ticaret Akademisi’nde okudu. Berin Nadi’nin babası Celâl Sahir Erozan‘ın 1918’de çıkardığı Birinci Kitap, ikinci Kitap adlı dergilerde şiirleri yer aldı.

Nâzım Hikmet‘le birlikte önce Anadolu’ya geçerek Milli Mücadele‘ye katılmak üzere Ankara’ya gitti. Daha sonra Bolu’ya öğretmen olarak yine Nâzım Hikmet’le birlikte gönderildi. Ancak Bolu’daki Ağır Ceza Reisi’nin Sovyetler Birliği’ndeki değişiklikleri büyük övgülerle anlatması, oradaki irtica baskısı onları Moskova’ya yöneltti. Batum üzerinden Moskova’ya gittiler. O da Nâzım Hikmet gibi, Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde (KUTV) (1925) öğrenim gördü. Yurda dönünce 1926’da Vakit gazetesine girdi.

Çok uzun bir süre (1927-1938) Akşam gazetesinde çalıştı. Sonra Haber, Cumhuriyet, Tercüman, Havadis ve Köroğlu gazetelerinde yazılar yazdı, röportajlar yayımladı.

Yapıtları içinde arkadaşı Nâzım Hikmet’i anlattığı Bu Dünyadan Nâzım Geçti kitabı, anı sıcaklığı, içtenliği ve belgesel niteliğiyle büyük ilgi gördü.

Korkusuz Murat adlı yapıtıyla Doğan Kardeş Dergisi Çocuk Romanları Yarışması’nda eşi Müzehher Vâ-Nû’yle (Nihal Karamağralı) ikincilik Ödülü’nü kazandı.

Vâ-Nû Vâlâ Nurettin Eserleri

Anı:

  • Bu Dünyadan Nâzmı Geçti (1965).

Roman:

  • Baltacı ile Katerina (1928),
  • Tuzaktaki Kaplan (1963).

Çocuk romanı:

  • Korkusuz Murat (eşi Müzehher Vâ-Nû -Nihal Karamağralı- adıyla, 1968).

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu