Oğuz Atay Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Oğuz Atay Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Oğuz Atay

Oğuz Atay (d. İnebolu, Kastamonu,1934 – ö. 13 Aralık 1977, İstanbul) Romancı, öykü ve tiyatro yazarı.

12 Ekim 1934’te Kastamonu İnebolu’da doğdu. 13 Aralık 1977’de İstanbul’da yaşamını yitirdi. Ortaöğrenimini 1951’de Ankara Maarif Koleji’nde tamamladı. 1957’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. 1960’ta İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümü’nde (Bugün Yıldız Teknik Üniversitesi) öğretim görevlisi oldu. 1975’te doçentliğe yükseldi.

Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Öykü ve yazıları 1971’den sonra Yeni Dergi ve Soyut’ta yayınlandı. Beyninde çıkan bir tümör nedeniyle, bir süre Londra’da tedavi gördü; ama sağlığına kavuşamadı.

İlk romanı “Tutunamayanlar“da küçük burjuva dünyasına ironiyle yaklaştı. Romanda olaylar, küçük burjuva dünyasının değerlerinden ölümüne nefret eden bir gencin, kendisini öldürmesiyle noktalanır. Bu eserinde yenilikçi ve çağdaş Batı romanının bazı tekniklerinden ustaca yararlandı.

İç konuşma, bilinç akışı, düşler ve değişik söylemlerden oluşan metinler düzleminde karmaşık bir gerçeklik kurdu. Romanın içinde dağılmış ayrıntı, gözlem ve çağrışımlar, bütüne egemen olan bilinçli bir kurgunun öğeleridir. Öykü kitabı “Korkuyu Beklerken“de de psikolojik çözümlemelere ağırlık verdi.

Oğuz Atay’ın Eserleri

Roman:

Hikâye (Öykü):

  • Korkuyu Beklerken (1975)

Tiyatro:

  • Oyunlarla Yaşayanlar (1985)

Günce:

  • Günlük (1987, ölümünden sonra)

Ödülleri:

  • 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışması Başarı Ödülü, Tutunamayanlar ile

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu
Kapalı

Lütfen Sitemizde Reklamlara İzin Verin!

Reklam engelleyici kullandığınız anlaşılıyor. Sitemizi finanse etmek için reklamlardan faydalanıyoruz.