Keşanlı Ali Destanı – Haldun Taner

Keşanlı Ali Destanı – Haldun Taner

Keşanlı Ali Destanı – Haldun Taner

Keşanlı Ali Destanı, Haldun Taner‘in kaleme aldığı ve ilk kez 1964 yılında sahnelenen müzikli tiyatro oyunu.

Keşanlı Ali Destanı Özeti

Ali, Sineklidağ’da oturan bir gençtir. Zilha isminde bir kızı çok sever. Bir gün Zilha’nın belalı amcası öldürülür ve suç Ali’nin üzerine atılır. Ali, bir türlü suçsuzluğunu ispat edemez. Mahallenin en sevilmeyen adamını öldürdü diye herkes tarafından sevilir ve mahallede ünlenir. Hapisten çıkınca muhteşem bir karşılama töreni hazırlanır.

Ali, mahallesine gelir gelmez mahallenin muhtarlığına adaylığını koyar ve muhtar olur. Mahallede kısa sürede çok şeyi değiştirir. Haraç olayını kaldırır ve mahalleyi bir düzene koyar. Zilha, amcasını öldürdü diye Ali’ye yüz vermez. Bu arada, Ali’yi sevmeyen kişiler yavaş yavaş ortaya çıkmakta ve arkasından sessizce kuyusunu kazmaktadırlar. Bir süre sonra Zilha’nın amcasının gerçek katili Cafer ortaya çıkmıştır. Cafer’den Ali’yi öldürmesini isterler.

Zilha, Ali’nin yanına döner ve barışırlar. Beraber mutlu bir hayat sürceklerini zannederler; fakat Cafer, Ali’yi öldürmekte kararlıdır. Cafer, evin önüne gelir; Ali tam evden çıkarken Cafer ateş eder ve Ali vurulur. O acıyla Ali, silahı tuttuğu gibi Cafer’i öldürür. Bu sefer Ali gerçekten katil olur. Böylece Ali, tekrar hapishaneye döner.

Ayrıca bakınız ⇒ Cumhuriyet Dönemi Tiyatro

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu
Kapalı

Lütfen Sitemizde Reklamlara İzin Verin!

Reklam engelleyici kullandığınız anlaşılıyor. Sitemizi finanse etmek için reklamlardan faydalanıyoruz.