Çocuk Şiiri ve Çocuk Şiirleri Yazan Şairler

Çocuk Şiiri ve Çocuk Şiirleri Yazan Şairler  (*)

Çocuk Şiiri

***
Tersine, en çok çocuklar okumalı şiiri. Ama gerçek şiiri… Vaktiyle Hayat Bilgisi kitaplarına dolgu malzemesi gibi sıkıştırılan takur tukur sözde dizelerin yuvarlanmasıyla yazılmış manzumeleri çocuklara dayatmak ise çocukları olsa olsa şiirden soğutur. “Belirli Günler ve Haftalar” mantığını aşmamış hiçbir metin çocuğa şiir diye sunulmamalı. 1979 Dünya Çocuk Yılı’ndan bu yana birçok şairimiz çocuk şiirleri yazdı:

* Ülkü Tamer,
* Ali Yüce,
* İsmail Uyaroğlu,
* Özgür Coşkun,
* Abdülkadir Bulut,
* Abdülkadir Budak,
* Hüseyin Yurttaş,
* Necati Yıldırım,
* Ahmet Uysal,
* Yalvaç Ural,
* Hidayet Karakuş,
* Mehmet Atilla,
* Hüseyin Güney,
* Aziz Sivaslıoğlu,
* Hasan Latif Sarıyüce,
* Timuçin Özyürekli,
* Ahmet Günbaş,
* Mustafa Ruhi Şirin,
* Veysel Çolak,
* Ahmet Erhan,
* Nur İçözü,
* Gülsüm Cengiz,
* Bilgin Adalı,
* Mavisel Yener,
* Aytül Akal,
* Çiğdem Gündeş,
* Ayşe Çekiç Yamaç,
* Miyase Sertbarut,
* Ayla Çınaroğlu,
* Aysel Korkut aklıma geliverenler.

Biliyorum, birçok şair sonradan çocuk şiiri yazmayı bıraktı. Bunda, yayınevlerinin işte o ret kafasıyla kitapların satılmaması yüzünden çocuk şiiri kitabı yayımlamaya pek yanaşmamalarının payı büyük. Oysa benim Sevgiyle Dönsün Dünya adlı çocuk şiirleri kitabım, en çok baskı yapan ve en çok satılan kitabımdır.

Koşullar ne olursa olsun, şairlerimizin çocuk şiiri yazmaları gerektiğine inanıyorum. Şairin en saf yanının, o çocukça duyarlığının orada ortaya çıkacağını düşünüyorum çünkü. Duyguyla düşüncenin, zekâyla dil güzelliklerinin oyun kıvamında, oyuncak eğlendiriciliğinde çocuğa sunulması o kadar da zor değildir.

***

(*) Hüseyin Yurttaş, Varlık Dergisi, Ocak 2013 sayısından alıntı. Yazının tamamı için Varlık Dergisi, Ocak 2013 sayısına ulaşınız.

ÇOCUK EDEBİYATI

Benzer İçerikler:

Başa dön tuşu