0 oy
144 gösterim
tarafından
https://www.tdk.gov.tr/icerik/yazim-kurallari/buyuk-harflerin-kullanildigi-yerler/

Burada 14. Kuralda Fırat Nehri, Erciyes Dağı gibi ikinci ifadeleri büyük harfle yazılmışhttps://www.turkedebiyati.org/isimler-adlar/

burada dağ ova adları kısmında ise ilk isimden zaten ne olduğunu anlayabiliyorsak ikinci küçük yazılır denilmiş ve Fırat nehri, Erciyes dağı denilmiş Tdk yı doğru kabul etmek var aklımda ama açıklamanız da mantıksız gelmiyor. Şimdi yks'ye hazırlanan birisi olarak ne yapacağım/z ya da benim karıştırdığım bir nokta varsa eğer aydınlatır mısınız?

1 cevap

0 oy
(31.4k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

TDK'nin 2010 ve öncesi kılavuzlarında açıklama bu şekildeydi.

“Konya Ovası, Van Gölü, Ağrı Dağı” gibi her iki harfi de büyük yazılan özel isimlere dikkat edilirse, birinci kelimenin zaten il olarak mevcut olduğu; ikinci kelime eklenince oluşan ismin o ile ait ama yeni ve özel bir varlığı karşıladığı görülür.

Hâlbuki Hürriyet gazetesi, Nil nehri, Ankara şehri, Fırat nehri, Erciyes dağı gibi örneklerde birinci kelime büyük, ikinci kelime de küçük harfle başlamaktadır. Bunun sebebi bu kelimelere eklenen ikinci kelimelerle yeni bir özel isim oluşturulmuş olmamasıdır. Hürriyet zaten bir gazete adı; Nil zaten bir nehir adı; Ankara zaten bir şehir adı; Erciyes zaten bir dağ adıdır.

...