Reklam
0 oy
140 gösterim
Edebiyat kategorisinde tarafından
tarafından yeniden kategorilendirildi
Hüküm Gecesi romanındaki çatışma nedir?
Reklam

1 cevap

0 oy
(31.4k puan) tarafından
 
En İyi Cevap
Hüküm Gecesi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 1927 yılında yayımlanan romanıdır. Roman, 1908-1911 yılları arasında Osmanlı Devleti'nde yaşanan siyasi ve sosyal gelişmeleri, dönemin basın hayatını muhalif gazeteci Ahmet Kerim'in etrafında gelişen olaylarla anlatır.

Romanın çatışması, İttihat ve Terakki ile Hürriyet ve İtilaf Partisi arasındaki siyasi mücadeledir. İttihat ve Terakki Partisi, Osmanlı Devleti'nin çağdaşlaşmasını ve demokratikleşmesini savunan bir partidir. Hürriyet ve İtilaf Partisi ise, Osmanlı Devleti'nin geleneksel değerlerini korumak isteyen bir partidir.

Bu iki parti arasındaki mücadele, Hürriyet ve İtilaf Partisi'nin yenilgisi ile sonuçlanır. Hürriyet ve İtilaf Partisi'nin yenilgisi, İttihat ve Terakki Partisi'nin iktidarını güçlendirir ve Osmanlı Devleti'nin sonunu hazırlar.

Hüküm Gecesi, Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Roman, dönemin siyasi ve sosyal gelişmelerini gerçekçi bir şekilde yansıtır. Ayrıca, roman, Türk edebiyatında ilk kez psikolojik tahlillere yer verir.
Reklam
...