Türk Dili ve Edebiyatı Yıllık Planları

2017-2018 Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Ünitelendirilmiş Yıllık Ders Planları

 

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

2017-2018 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Yıllık Ders Planları

2017-2018 10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Yıllık Ders Planları

 

 

TÜRK EDEBİYATI

♦ 2017-2018 11. Sınıf Türk Edebiyatı Yıllık Ders Planları

♦ 2017-2018 12. Sınıf Türk Edebiyatı Yıllık Ders Planları

DİL VE ANLATIM

♦ 2017-2018 11. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi Yıllık Ders Planları

♦ 2017-2018 12. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi Yıllık Ders Planları

DİĞER
AÇIKLAMA

Bu eğitim-öğretim döneminde biz ayrıca bir yıllık plan hazırlamayacağız. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ekrem Yekrek’in gönderdiği yıllık ders planlarını kendi açıklamasıyla sizlerle paylaşalım istedik. Kendisine teşekkür ediyoruz. Tüm zümremize hayırlı olsun!


Değerli Meslektaşlarım,

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Programlarında (2015 ve 2017) dersin işlenişiyle ilgili bilgi verilirken, “Türk Dili ve Edebiyatı derslerinin işlenmesi okuma, yazma ve sözlü iletişim çalışmaları olmak üzere üç temel aşamada gerçekleştirilir. Her ünitede, belirlenen metinler üzerinden okuma çalışmaları tamamlandıktan sonra yazma ve sözlü iletişim çalışmaları yapılır.” denilmektedir.

Bu açıklama ve incelediğim ders kitapları doğrultusunda 9. ve 10.sınıfların yıllık planlarını hazırladım. 9.sınıfların yıllık planını 2017 öğretim programına göre, 10.sınıfların yıllık planını 2015 öğretim programına göre ve 11. ve 12.sınıfların yıllık planlarını 2011 öğretim programına göre hazırladım.

9. ve 10. sınıfların üniteleri işlenirken çalışmalar, OKUMA kazanımlarına (dil bilgisi dâhil), YAZMA kazanımlarına ve SÖZLÜ İLETİŞİM çalışmalarına ayrılmalıdır. Bu süreler değişebilir. Mesela okuma üç haftada yazma ve sözlü iletişim kazanımları bir haftada verilebilir. Bunu öğretmenler zümreleriyle birlikte değerlendirmelidir. Ama sıralama kesinlikle değişemez. Çünkü “Yazma” ve “İletişim” kazanımları “okuma” kazanımlarının uygulamasından ibarettir.

Öyleyse önce okuma kazanımlarında türün bütün özellikleri verilir. Sonra o türle ilgili yazma çalışmaları ve en sonunda da sözlü iletişim kazanımları verilir. Örneğin şiir ünitesinin okuma kazanımlarında öğrenci şiir türü ile ilgili bilgiler edinir. Kazanımlar tamamlandıktan sonra yazma çalışmalarına geçilir ve şiir yazma çalışması yapar. Daha sonra sözlü iletişim çalışmasında şiir dinletisi etkinliği yapılır…

9. ve 10.sınıfların yıllık planları, yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda hazırlanmış olup geliştirilmeye açıktır. Uygulayıcıya kolaylık sağlaması amacıyla kazanım alanlarının karşılarına program açıklamaları verilmiştir. Planda, yazma ve sözlü iletişim için ayrılan süreler kısaltılarak okuma kazanımlarına verilen süreler artırılabilir.

11 ve 12.sınıfların yıllık planları 2011 yılında yayımlanan öğretim programına göre hazırlanmıştır. Ayrıca Atatürkçülük konularının sınıflara dağılımları yıllık plan şeklinde hazırlanmış ve sizlere sunulmuştur. Şimdiden iyi ve güzel bir eğitim ve öğretim yılı geçirmeniz dileklerimle.

Ekrem YEKREK
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

FACEBOOK YORUMLARINIZ
 Görüş/düşünce/yorumlarınızı buradan bizimle paylaşabilirsiniz.

Siteiçi Seçki