Reklam
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  mxpc Misafir

  Smile Şifrelerimizi ve Bilgilerimizi Nasıl Korumalıyız

  Şifrelerimizi ve Bilgilerimizi Nasıl Korumalıyız?

  Şifrelerimizi ve Bilgilerimizi Korumak İçin Yapmamız Gerekenler

  1. Tanımadığınız kişilerden kesinlikle resim, dosya veya program almamaya çalışın. Tanıdığınız kişiler ile yapılan bu tür paylaşımlarda da dikkatli olmalısınız.

  2. Gelen her maili açmamaya özen gösterin. Özellikle bu tür maillerin kimden geldiğini bilmiyorsanız açmadan silin. Eğer açtıysanız içindeki resimleri veya dosyaları kopyalamayın, bilgisayarınıza indirmeyin, içindeki linkleri tıklamayın ve form türü hazırlanmış bilgi girişi yapılan yerleri doldurmayın. Diğer bir tehlike ise Fake mail (Sahte Mail ) türündeki maillerdir. Değişik şekillerde ve başlıklarda hazırlanabilir. (size özel kampanya, kullandığınız bankadan gelmiş gibi, yeni bir sohbet programı çıktı yükleyin, konser bileti kazandınız bunun için şurayı tıklayın veya formu doldurun vs. gibi örnekler verebiliriz.) Bu tür sahte maillere karşı her zaman uyanık olmalısınız.

  3. Aradığınız veya istediğiniz her tür bilgi İnternet üzerinde mevcuttur. Bu kuralı özellikle unutmayın.Tanımadığınız kişiler e-mail, sohbet siteleri veya forumlar üzerinden ilginç bir şey yollayıp sizi memnun etmek için uğraşmaz. Eğer böyle bir uğraş varsa bu gibi davranışlardan şüphelenmelisiniz.

  4. Kullandığınız programları, güvenlik yamalarını veya eklentilerini orjinal sitesinden indirmeye özen gösterin. Eğer orjinal sitesine ulaşamıyorsanız arama motorlarını kullanarak güvenilir sitelerden indirmeye çalışın. Bazı kişilerin kullandığınız programın daha yeni bir sürümü var , güvenlik yaması şurda veya şu eklenti daha fazla özelliğe sahip gibi söylemlerini pek dikkate almayın. Arama motorlarını kullanarak her türlü bilgiye kendiniz ulaşabilirsiniz.

  5. Dış dünyada olduğu gibi internet üzerinde de herkes arkadaşınız olamaz. Bazı kişiler arkadaşlıktan doğan sebeplerle size virüs ve trojan ile birleştirilmiş dosya, program ve resim türü belgeleri göndermeye çalışabilirler. Bu şekilde bilgilerinizi çalmayı kolayca başarabilirler.

  6. Chat, Messenger veya Forum türü ortamlarda bulunuyorsanız buradaki bayanların tamamen 100% bayan olduğunu gözünüzle görmeniz gerekiyor. Bunun için en iyi yöntem kamera. Bu madde bayanlar içinde geçerlidir :-) Şunu da unutmayın ki çoğu sohbet programlarında sahte webcam görüntüleri kullanılabilmektedir. Yani bir bayanın webcamından alınan görüntü kaydedilir ve arkadaşlık kurulmak istenen erkek veya kadına o görüntüler izlettirilebilir. Bu sebepten ötürü kamerada gördüğünüz kişiyi de "elini göster, gözünü kırp gibi.." tekniklerle kontrol etmelisiniz. (Bu madde internet ile ilk tanışanlar için çok önemlidir. Bu şekilde çalışan birçok dolandırıcı arkadaşlık kurduğu kişilerden para toplamaktadırlar.)

  7. Bilmediğiniz tanımadığınız sitelere , hack, crack veya adult içerikli bilgisayarınıza zarar verecek türdeki sitelere girmeyin. Eğer giriyorsanız bilgisayarınızda kesinlikle bir anti-virus yazılımının yüklü olmasını sağlayın ve İnternet Explorer haricinde bir web browser kullanın ( Opera, Firefox vs. ). Trojanlı veya zararlı kod eklenmiş olarak hazırlanan websiteleri sisteminize bulaştıracağı zararlı yazılımlarla sistem üzerinde port açabilir ve her türlü komut çalıştırabilir.

  8. İnternet üzerinde İp ve Port bilgileriniz önemlidir. İp adresinizi bilen bir kişi kullandığınız sistemi, sistem içinde kullandığınız yazılımları ve açık portlarınızı inceledikten sonra saldırabileceği bir açık bulmaya çalışacaktır. Bilgisayar üzerindeki kullandığınız sistemi ve yazılımları her zaman güncel tutmalısınız. Sistem üzerindeki açık portları ve çalışan servisleri kontrol edin mümkünse bu servislere dışarıdan erişimi kapatın veya şifreleyin.

  9. İnternet ortamında kendisini Hacker veya Cracker olarak isimlendiren kişiler aslında bu terimlerin yanından bile geçmezler. Bu kişiler sadece internet üzerinde güvenlik açıklarını yayınlayan siteleri takip ederek ve yine internet üzerinde buldukları program ve exploitleri kullanarak bilgisiz internet kullanıcılarını, açık barındıran güncellenmemiş sistemleri ve buna benzer sistemleri kullanan internet kullanıcılarını hedef almaktadırlar. Bu tür kişilerden korunmak için kullandığınız sistemi tanımak, sisteminizi ve sistem üzerinde çalıştırdığınız yazılımları güncel tutmak, internet üzerinde girdiğiniz sitelere ve yaptığınız şifreli işlemlere dikkat etmek, dosya, resim, program gibi paylaşımlarda bulunduğunuz kişileri iyi tanımak başlangıç için yeterli olacaktır.

  10. En son olarak bilgisayar hakkında hazırlanmış güncel haberleri ve kaynakları fırsat buldukça okuyup kendinizi geliştirmelisiniz.

  Hazırlayan: Osman Atabey
  .

 2. #2
  mxpc Misafir

  Şifre güvenliği ve hack

  Şifre güvenliği ve hack /Ali Güngör

  Hayatımızı saran şifrelerin anlamı, gücü ve onları çözen hackerların kullandığı yöntemler...

  Hayatımız şifrelerle dolup taştı! Evde, işte, sokakta, her yerde şifre üzerine şifre kullanıyoruz.

  Daha 2002 yılında yapılan araştırmalar, ortalama bir modern insanın 21 şifreyi aklında tutması gerektiğini gösteriyordu.

  E-posta hesabının, üye olunan sitelerdeki kullanıcı hesaplarının ve çok yaygın kullanılan MSN ve Facebook gibi sosyal araçların şifreleri günlük hayatın bir parçası. Cep telefonunun pin kodundan, kredi kartı şifresine herkesin hatırlamak zorunda olduğu şifrelerin yanında, internet kullanımının da kafalarımıza yüklediği bir yük söz konusu.

  Peki bu şifreler hayatımıza nereden girdi? Bir şifre nedir? En basit cevap şu ki, şifre sadece iki tarafın bildiği gizli bir bilgidir. Bu gizli bilgi sayesinde taraflar birbirlerini güvenli olarak tanımlayabilirler.


  Şifre ve parola tarihinden bir sayfa

  Roma'da parolayı bilmeyenler geçemiyordu, şimdi de durum böyle...
  Şifrelerin kayıtlı kullanımı Roma tarihine ve hatta daha öncesine uzanıyor. Bir cumhuriyet ve bir imparatorluk olarak Roma, modern dünyadaki pek çok unsura, kolayca anlaşılır örnekler bulabileceğimiz bir uygarlık.

  Roma'da muhafızlar belirli bölgelere ya da binalara girmeye çalışan insanları durdurarak şifre sorarlardı. Ancak şifreyi bilenlerin oraya girmeye izni vardı. Kamp kumandanı her gün şifrenin yazılı olduğu tahta bir tableti muhafızlara verirdi.

  Muhafızlar bu tableti kendi aralarında dolaştırarak kendi kişisel işaretlerini üzerine kazırdı. Tablet kumandana geri döndüğünde, kumandan bütün muhafızların şifreyi aldığını anlardı.

  Bugün şifre ya da parola halen askerliğin temellerinden birisidir. Karşıdakinin dost mu yoksa düşman mı olduğunu anlamak için parola sorulur. Bilmiyorsa ya tutulur ya da vurulur; genellikle vurulur.

  Bilgisayar tarihinde şifre

  NASA'da kullanılan IBM 7090 konsollarda MIT'in Compatible Time Sharing System'i kullanıyordu
  Bilgisayarda ise şifreler neredeyse işletim sistemleri kadar eskidirler. Şifrelerin ilk kullanımının MIT'in Compatible Time Sharing System'de, 1961 yılında kullanıldığı söylenmektedir.

  Şifre konuyorsa ortada gizli bir bilgi var demektir. Bilgi gizleniyorsa ortada o bilginin korunduğu bir 3. kişi de söz konusudur. Bu kişiler, bilgiye erişebilmek için şifreyi tahmin etmeye çalışırlar.

  O zamandan bu yana hem şifre oluşturmak, hem de bu şifreleri çözmek karşılıklı bir yarış halini almıştır.

  Şifreleri çözmenin ilk yolu tahmin etmektir. İhtimaller çok düşük görülse de, zeki tahminler, tahmin edebileceğinizden daha çok şifrenin çözülmesinde rol oynamaktadır.

  Kart şifresi, PIN kodu, e-posta...

  Bankada gişe işlemleri azalırken, ATM ve internet bankacılığı yaygınlaşıyor
  Günlük hayatını sürdüren sıradan bir kullanıcının hatırlamak zorunda olduğu şifre sayısı, miktar olarak hiç de az değil.

  Bu tür şifrelerle başa çıkmak için kullanılabilecek bazı araçları daha önceki makalelerimizde sizlerle paylaşmıştık. Şifre depolayan ve otomatik olarak giren araçlar, her kullanıcının tercihi değil. Sonuçta bilgisayardan çok, insanın kendi aklına güvenmesi gayet doğal bir durum.

  Şifreleme olmadan internet...

  Hyper text transfer protocol
  Bilgisayar çağı boyunca pek çok şifreleme yöntemi geliştirildi ve kırıldı; yenisi geliştirildi ve o da kırıldı.

  Sonuçta bu devamlı ilerleyen bir alan ve eski yöntemlerde ısrar edenleri kesinlikle affetmiyor. En kötü veri saklama yöntemlerinden bir tanesi, kullanıcı isim ve şifrelerini sunucuda düz metin dosyaları olarak saklamak. Bu bilgileri veritabanına giren herkes ele geçirebiliyor.

  Bir diğer güvensiz yöntem de verileri şifrelemeden aktarmak da aynı şekilde güvensiz. Zararlı yazılımlar aktarım sırasında araya girerek veriyi kopyalayabiliyorlar. İşte bu yüzden veri paketlerinin şifrelenerek aktarılması gerekiyor.

  İnternet kullanıcılarının hassas bilgilerini kesinlikle ve kesinlikle şifrelenmemiş bağlantılar üzerinden yollamamalarını tavsiye ediyoruz. Bankacılık işlemlerinizde ve online alışveriş yaparken hangi sayfada olduğunuza bir bakın...

  Peki ya insan aklı nasıl çalışıyor? Aklımızda tuttuğumuz şifreler, programlar içerisinde sakladığımı şifrelerden daha mı güvende? Ne yazık ki hayır, sizi tanıyan biri söz konusuysa, akılda tuttuğunuz şifreler de güvenli değil.

  Bunun için zihin okumaya gerek yok, iş yerinde bilgisayarınızın yanında duran bir fotoğraf, bir yazı, ya da arada yaptığınız futbol muhabbetlerinden akılda kalan isimler bir hackerın işini rahatlıkla görebiliyor. Bazı şifre kırıcılar, eğlencesine çevrelerindeki insanlar ile gündelik hayat üzerine sohbet edip, öğrendikleriyle şifre çözdüklerini itiraf ediyorlar. Çünkü insanlar, kendileri için önemli olan, devamlı akıllarında kalacak kelimeleri şifre olarak kullanıyor.

  Güvende olduğunuzu nasıl anlarsınız?

  Https, o sondaki s dünyalar kadar anlamlı
  Verilerinizin şifrelenerek aktarıldığını anlamak ise çok kolay. İnternet tarayıcınızdaki adres çubuğunda, bulunduğunuz sayfanın adresinin yanında bunu gösteren bir sembol var.

  Bu sembol bir asma kilit, asma kilit gördüğünüz sayfalarda, adresin başına dikkat ederseniz protokol olarak http değil https kullanıldığını görürsünüz. Https'in sonundaki S harfi, Secure yani güvenli manasına gelir.

  Https dijital sertifikalardan yararlanır. Bu sertifikalar, bağlandığınız sitenin güvenli olduğunun yetkili makamlarca denetlendiğini ve onaylandığını gösterir. Asma kilit ikonuna tıklayarak, o sitenin sahip olduğu güvenlik sertifikasını görebilirsiniz.

  En yaygın göreceğiniz sertifikalardan birisi de Verisign'dır. Detaylar kısmına girerek site ile aranızdaki trafiğin şifrelenmesinde ne kadar güçlü bir sistemin kullanıldığını görebilirsiniz.

  Kullanıcı dostu bir örnek: PayPal

  Sertifikalar gayet düzgün bir şekilde görüntüleniyor
  PayPal gibi ödeme sistemlerinde tüketici güveni ve güvenliği son derece önemli olduğu için, ticari kullanımına izin verilen en güvenli şifreleme sistemi olan 168 bit SSL'yi kullanıyor.

  Firefox altında da https kullanan bir sayfada adres satırının solunda site ismine tıklarsanız güvenlik sertifikasını görebilir, detaylara inerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  Erişeceğiniz bilgiler oldukça çeşitli olacaktır. Ancak AES ve RSA şifreleme sistemlerinin birbirinden farklı olduğunu ve verilen bazı bit değerlerinin de birbiriyle kıyaslanamayacağını belirtelim. Yine de daha çok bit, hangi sistemde olursa olsun, o şifrenin kırılması için daha çok kombinasyonun denenmesi gerektiği ifade eder.

  Bu arada bazı sitelerde http'nin sonuna s eklediğinizde, admin'in sessizce açtığı güvenli 443 portu üzerinden bağlanabilirsiniz. Ancak önemli sitelerde bu zaten açıkça görülür.

  Hackin H'sinden habersizler, hesap hackleyebilir!

  123456 şifresini yeterince farklı hesapta deneyen birinin, birilerinin hesabına girmesi garantilidir
  Bilgisayarlarda şifreler ve kullanıcı hesapları şifreli olarak saklanır. İşletim sistemleri asimetrik algoritmalar ile girilen şifreleri hesaplar ve çözülmesi zor biçimlerde iletir.

  Bu şifreler yeterince fazla deneme yapılırsa çözülebilir. Buna kaba güç metodu denir ve uzun şifrelerde, yüksek güvenlik sağlayan algoritmalarda bu metodun başarılı olması zordur. Eklenen her karakter veya farklı karakter denenecek pek çok kombinasyon ekler.

  Ancak genellikle kaba kuvvete, yani bütün potansiyel karakter kombinasyonlarını tek tek denemeye gerek yoktur. Sözlük saldırıları daha kısa sürede ve daha az denemede şifreleri bulabilir. Kullanıcılar akılda kalması için anlam ifade eden kelimeler seçer. Sözlük saldırıları da anlamlı kelimeleri dener. Böylece bir futbol takımının adını şifre olarak kullananlar, ilk ve en kolay avlananlar olurlar.

  Teknolojinin kullanıcı hatasına karşı yapabileceği bir şey yok, algoritma istediği kadar gelişmiş olsun, iş kullanıcıda bitiyor.

  İşte yaşanmış gerçek bir olay!

  Sosyal ağ kullanıcıları şakıdıkça hackerlar onları yakından tanıma fırsatı buluyor
  Şifrelerinizi akılda kalıcı ama güvenli tutmak istiyorsanız anlamlı kelimelerin baş harflerinden anlamsız bir şifre oluşturun.

  Akılda tutması biraz daha zor olsa da buna değecektir. Bazı şifre kırıcıların, kullanıcıların özel hayatlarından yararlanmayı sevdiğini aktarırken dalga geçmiyorduk. Croll isimli bir hacker, Google Apps'ın şifre resetleme mekanizmasını kullanarak, bir Twitter çalışanının Gmail hesabını ele geçirdi.

  Şifre resetleme işlemi, şifresini unutan kullanıcılara özel bir soru soruyor. Croll, Twitter çalışanı hakkında bilgi toplayarak hesabının sorusunu tahmin etmeyive ele geçirmeyi başardı. Sonra onun hesabıyla başka kişilerin kişisel bilgilerini öğrendi ve bunları kullanarak daha fazla insanın hesabını hackledi. Bunlar arasında Twitter CEO'su Evan Williams'ın eşi bile vardı.

  Yani keskin bir zeka ve iyi gözlemcilik insana pek çok kapıyı açıyor.

  Sözlük saldırısının inanılmaz gücü!

  Sadece kelime anlamı ya da imla kılavuzu değil, en güçlü hacker aracı...
  Bazen işler bunda da kolay olabiliyor. Tembel bir sistem yöneticisinin kullanıcı hesap adıyla şifresini aynı koyması yolu açabiliyor.

  Kendi şifrenizin gücünü ölçmek için 15 gün ücretsiz denemeye izin veren L0phtcrack yazılımını kullanabilirsiniz. Pcap isimli eklentiyi kurarak ağ bağlantı kartından geçen verileri yakalıyor. Wireshark gibi bir yazılım kullanıyorsanız zaten sisteminizde kurulu olacaktır.

  Bu yazılım testlerde 8 karakterli İngilizce kelimeleri 29 saniye içerisinde kırabiliyor. 10 Karakterli yine İngilizce sözlükten seçilen bir kelimeyi de 32 saniyede kırıyor. Bunu ortalama bir bilgisayarda yaptığı düşünülürse, dümdüz bir kelime yazmanın ne kadar anlamsız olduğu anlaşılır.

  Lisanslı sürümü farklı test yöntemlerini de beraberinde getiriyor. Ancak amacımız bu yazılımı tanıtmak değil, sizleri daha dikkatli olmaya çağırmak. Bütün şifreler kırılabilir ama yeterince zor bir şifre, sizi can sıkıcı ve düşük yetenekli saldırganlardan koruyacak, onları bezdirecektir.

  Gerçekten önemli şifrelerinizi belirli aralıklarla değiştirmeniz de uzun vadede güvenliğiniz için yararlı olacaktır. Özellikle e-posta adresinizde kullandığınız kullanıcı isim ve şifrenizi başka sitelerde kullanmayın. E-posta pek çok hesabınızı hacklemekte kullanılan, önemli bir bilgi kaynağı, anahtar bir hesaptır; onu ve kendinizi koruyun.

  Kaynak: Şifre güvenliği ve hack - CHIP Online

 3. #3
  mxpc Misafir

  Şifreleme Yöntemleri

  Şifreleme Yöntemleri

  Genelde Şifre kullandığımız yerler

  1. İnteraktif Bankacılık İşlemleri

  2. Web Sitesi Yönetimi

  3. E-Mail ve Sohbet programları

  4. Üyelik İsteyen Siteler

  7. İnternet Bağlantısında

  6. Bilgisayar içindeki Dosyalarımızda vb. gibi birçok yerde şifre kullanmaktayız.

  Şifre Seçiminde Dikkat Etmemiz Gereken Unsurlar

  1. Doğum tarihi, isim veya ismin birkaç kez yanyana yazılmış haldeki kolay tahmin edilebilecek şifreleri kullanmaktan kaçınmalıyız.

  2. Devamlı hakkında konuştuğumuz ve insanların bildiği.Sevdiğimiz müzik,sinema veya bir sanatçının ismi gibi şeylerin şifre olarak seçilmemesi gerekir.

  3. Bir yerde kullandığımız şifreyi başka bir yerde kullanmamalıyız.Örnek e-mail için kullanılan bir şifre bankacılık işlemlerinde veya website üyeliklerinde kullanılmamalıdır.

  4. Yukarıdaki maddeye benzer olarak kullandığımız şifrelerin birbirini çağrıştırmaması ve ayrı şifreler şeklinde olması gereklidir.Kısacası websitesi üyelik şifrenizi bilen bir kişinin e-mail şifrenizi tahmin edememesi gereklidir.

  5. Klavyedeki sıralanmış olarak bulunan ve sonradan kolayca hatırlama imkanımız olan şifreleme kombinasyonlarını ( Örnek : 1234567890 , 0987654321 , zxcvbnm , 1qaz veya qwertyuıop v.b ) kullanmamalıyız.

  6. Şifre seçiminde [](!*? gibi karakterleri harf ve sayılarla karıştırmalıyız. Örnek (!*pcZt6lkE789n6?!] bu tür şifreleri hatırlamamız bazen zor olabilir bu yüzden bu şifreleri bilgisayar dışında güvenli bir yerde not alarak tutabiliriz.

  7. Eğer çok karışık bir şifre seçmek istemiyorsak o zaman normal konuşma veya sohbette kullanmadığımız sevdiğimiz sanatçı,yemek,spor dalı ve sevdiğimiz arkadaşımızın ismi gibi kelimeleri sayılarla ve değişik karakterler ile karıştırarak şifre haline getirebiliriz. Örnek : (*?ok234yanus?*) , [!can1dan2er3ce4tin5!], [(?ka11ra22te33?)] vb…

  8. Şifrelerimizi not aldığımız bir ajanda veya herhangi bir kağıt parçası varsa bu bilgileri bilgisayar üzerine yapıştırmak veya çalışma masamızın üzerinde bulundurmak yanlıştır.Bu tür bilgileri daha güvenli olan yerlerde saklayabiliriz.

 4. #4
  mxpc Misafir

  Şifrelerinizi Çalmak İsteyenlerin Yöntemleri

  Şifrelerinizi Çalmak İsteyenlerin Yöntemleri

  Şifre ve bilgilerinizi çalmak isteyen kişilerin yöntemlerini öğrenirseniz kendinizi daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz. Aşağıda anlatmış olduğum yöntemler hiçbir zaman eskimez sadece hazırlanışı veya bulunduğu şekiller değiştirilebilir.

  Şifre ve Bilgileriniz Nasıl Çalınabilir ?

  1. .jpg, .gif, .exe veya değişik formatlarda olan bir dosyayı trojan veya virus içeren bir programla birleştirip karşı tarafa herhangi bir yöntemle gönderdikten sonra bu programı açması veya çalıştırması sağlanır.

  2. Keylogger gönderilir. (Bu program klavye üzerinde basılan her tuşu bir dosyaya kaydeder ve e-mail yolu ile belirli aralıklarla ilgili kişiye ulaştırır.)

  3. Fake Mail gerçek bir mailin veya bilgi formunun içeriği ve görünüşünün sahte bir şekilde hazırlanmasıyla ortaya çıkan bir bilgi çalma yöntemidir. Sahte e-mail içerikleri, site üyelik girişleri, bilgi formları şeklinde hazırlanabilirler. Ayrıca e-mail içine virüslü bir dosya eklenebilir veya önceden hazırlanmış trojanlı bir site linki koyularak bu linkin ziyaret edilmesi sağlanabilir.

  4. Eğer e-mail şifresi ele geçirilmek istenen bir kişi varsa gizli sorusuna ne tür bir cevap yazdığı tahmin edilmeye çalışılır. Ayrıca email sahibi hakkında çeşitli yollar ile bilgi toplanarak bu bilgiler e-mail çalma yöntemleri üzerinde kullanılabilir.

  5. Şifresi çalınmak istenen kişinin bir şifresi ele geçirilerek başka ortamlarda kullandığı diğer şifreleriyle karşılaştırılır veya benzer şifreler üretilerek hedefe ulaşılabilir.

  6. Ip adresi öğrenmek için email, sohbet veya dosya paylaşımı gibi yöntemler kullanmak.Fakat ip adresi öğrenilse bile şifresi çalınacak kişinin bilgisayarında bazı güvenlik açıkları olması gereklidir.Aksi taktirde Ip adresini kullanarak kişinin şifreleri çalınamaz veya bilgisayarı ele geçirilemez.

  7. Trojanlı bir web site içeriği hazırlanarak kişinin bu websitesini ziyaret etmesi sağlanabilir. Başka bir yol ise hazırlanan bir site içerisinde bulunan program, dosya, yama veya resmin virüslü dosya ile birleştirildikten sonra karşıdaki kişinin bu içeriği yüklemesi ve kullanması önerilir.

  8. Ip adresi biliniyorsa Scanner yardımıyla tüm portlar kontrol edilir.Bilinen trojan portlarından internette mevcut olan programlar, exploitler veya portlarda çalışan güncel olmayan servislerin açıklarından yararlanılarak hedef bilgisayara girilmeye çalışılır.

  9. İnternette sohbet yapılan bir ortamdaysak bayan nicki erkek tarafını kandırmak için çok geçerli bir tekniktir. Msn ‘de, site forumlarında veya başka bir yerde hedef seçilen kişi bayan nickiyle kandırılarak üst tarafta anlattığım teknikler uygulanır.Buna benzer diğer bir yöntem ise bayan isminden oluşan bir e-mail alınır ve bu maille karşı tarafa yanlışlıkla mail gönderilmiş gibi yapılabilir bu bahaneyi kullanarakta sohbet başlatılabilir.

  10. Güven kazanmak iyi birşeydir. Fakat sabır ve güveni birleştirdikten sonra bu güveni iyi veya kötü yolda kullanmak kişiye kalmıştır.Güven verdiğiniz bir insanın şifrelerini almak kadar basit birşey yoktur.

  Dökümanı Hazırlayan : Osman Atabey & TcpSecurity.com | Unix Linux Windows Server Güvenlik Sistem Yönetimi

Benzer Konular

 1. 2013 YGS nasıl yapılacak? Sorular nasıl olacak?
  Konu Sahibi refresh Forum YGS-LYS, ÖSS
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Şubat.2013, 21:32
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Mart.2012, 10:56

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •