Adsl bağlantısı çok sık kesiliyor
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    mxpc Misafir

Adsl bağlantısı çok sık kesiliyor

Bildiğiniz gibi TTNET internet tarifelerinde kampanyasında belirttiği üzere büyük yenilikler yaptı.Bu yaptığı büyük yenilik aslında pekte yenilik sayılmaz.Çünkü yenilik dediğiniz zaman anlaşılması gereken konu yapılan yeniliğin menfaatleriniz ile örtüşmesi ve eskisine oranla büyük farklar olmasıdır.

Bu yeni tarife sistemi ile herkes sevinse de aslında altyapının getirdiği büyük olumsuzluklar ile karşı karşıya durumdasınız.Çünkü eski altyapı + yüksek hızlar = durmadan kesilen bağlantılar demek.Bunu ben söylemiyorum, TTNET servisleri ve servis hizmeti verenler zaten size açıklıyorlar.

Eğer durmadan kesilen bir internet bağlantınız varsa, internete bağlı olsanız dahi dns sorunları yaşıyorsanız veya hiç bağlanamıyorsanız bunun tek bir sebebi var :

HATTINIZ 8 MBit HIZI TAŞIYABİLECEK KAPASİTEYE SAHİP DEĞİL !

Evet yanlış okumuyorsunuz.Bildiğimiz telefon kablosunu 8 Mbit hız taşıyacak şekilde yapılandırdığınızda internete girme şansınız ya çok azalıyor ya da komple yok oluyor.Zaten modeminizin genel ayarlarına baktığınızda hızınızı 8 Mbit olarak görme şansınız alt yapı çok sağlam değilse yok gibi bir şey.Örneğin ben son yaptığım kurulumda 8 Mbit hizmet için ancak 6 Mbit bağlantı hızı görebilmiştim.

Bu çerçevede devam edersek, bağlantı hızınızı TTNET servisine indirtmediğiniz sürece bağlanma sorunları ile karşılaşmaya devam edeceksiniz.Ne kadar bağlantı hızına indirmeniz gerekiyor sorusu ise benim tecrübem doğrultusunda vereceğim cevap 4 Mbit olacaktır.

Olayın hukuki boyutu ise gayet açık.Siz sözleşme imzalarken TTNET size sözleşme içinde geçen bir paragrafta “Hizmet kalitesinin bu hıza izin vermediği yerlerde daha düşük tarife uygulanır” gibi bir sözü var.Hemen kanuni yollara başvurmayın diye yazıyorum bunu.Hızların tek tarife olarak değiştirilmesi bir taktik olarak göz önüne geliyor.Çünkü önceden 4 Mbit paket alıp 1 Mbit kullanmaya zorlandığınızda çıkış yolunuz kalmıyordu.Ama şimdi cevap olarak “tüm tarifelerde hız aynı” diyebilecek bir kurum var karşımızda.Peki hizmet kalitesi ?

Özetle TTNET servislerine rica edeceksiniz ve hızınızı düşürecekler.Aylık ödemenizi de 8 Mbit üzerinden güzelce yapmaya devam edeceksiniz.Bu arada “BİRİ” , “SUPERONLINE” gibi firmalara yönelmenizde sorununuzu çözmeyecek. Zira alt yapı sahibi zaten TTNET.

Son olarak TTNET sınırsız ( ! ) tarifesini şöyle kısaca izah edelim :

Eğer 8 Mbit sınırsız tarifeye geçtiyseniz ve ayda 49 lira ödüyorsunuz ancak bu tarifde 15 GB kadarlık bir kota var ve 15 GB den sonra hızınız 512 Kb olarak değişiyor.Sınırsız kavramının tüketicilerin yanıltılmaması adına TDK tarafından değiştirilmesi gerektiğini düşünmüyor musunuz ?

Kolay gelsin.
    .