Sponsorlu Bağlantılar
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar romanı üzerine birkaç söz

Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar romanı üzerine birkaç söz

Türkolog- Mine Özlem GÜNDÜZ
    Corona günlerinde edebiyat: Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar romanı üzerine birkaç söz

Birçok eleştirmen Türk edebiyatında roman anlayışını değiştiren bir kitap olduğunu söyler 'Tutunamayanlar'ın. Kimi eleştirmene göre hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle başkaldırı kitabıdır ve otobiyografik özellikler taşır. Bana göre ise, Oğuz Atay'ın varoluşçu mücadelesinin bir yansımasıdır 'Tutunamayanlar'. 1971- 1972 yılları arasında yayınlanan bu kitap, 1970 TRT Nobel Ödülü'nü kazandırmıştır usta yazara.

Orhan Pamuk, "Bir gün bir kitap okudum ve hayatım değişti." diyerek başlar 'Yeni Hayat' isimli eserine. Ben ve benim gibi düşünen birçok kimsenin hayatını değiştiren roman da 'Tutunamayanlar' olabilir mi?

Eserin başkahramanı Selim'in, -28 yaşında kimilerine göre henüz hayatı yaşamamış birinin-intiharıyla başlar olaylar, genç yaşta zamansız gelen intiharı bir sabah gazetesini okurken öğrenen Turgut'un bu gizemli intiharın sebebini araştırma ve öğrenme dürtüsüyle devam eder. Turgut ile Selim çok yakın arkadaş olmalarına rağmen, bu intiharın sebebini bilmemesi, anlam veremediği bir biçimde canına kıyması Turgut tarafından şaşkınlıkla karşılanır. İçsel yolculuk tam da o anda başlamıştır. Turgut, işin sonunda ne olursa olsun bu intiharın sebebini öğrenecek, Selim'in zamansız vedasına kırgınlığını bir şekilde yok edecektir. Bu uğurda çıktığı yolculuk sırasında asıl bulduğu Selim'in intihar sebebi değil, kendi benliği olacak, Selim'den kalan birkaç metin, şiir ya da insan onun asıl ölüm sebebini asla açıklamayacaktır.

Tutunamayanlar konusu itibariyle son derece özgün ve eşsiz bir romandır. Selim'in intiharı öncülüğünde Turgut'un öz benliğini, Selim'in intiharının sebebini ararken yaptığı yolculuklar ve durup kendisi ile yaptığı sohbetlerle keşfederiz. Yolculuk sırasında keşfettiği hayali arkadaşı Olric ile bilinmeyen yolların varlığından haberdar oluruz.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ta kitap okuma oranının düşük olduğu bilinen bir gerçektir ve çoğu araştırmacılar tarafından istatistiklerle okuma oranının düşük olduğu saptanmıştır. Sosyal medyanın yayılması ve internet kullanımının artması bu durumun en büyük etkenleri arasında sayılabilir. Ancak, sosyal medya kullanıcıları, edebiyatta romancılık anlayışının değişmesini sağlayan bu eserin kahramanı Olric'i yakından tanıyacaktır. Eserin tamamını okumayan birçok insanın bile, Turgut'un yaptığı yolculuk sırasında zihninde yarattığı hayali arkadaşı Olric'ten alıntılar yaptığına şahit olmuştum. Bunlardan birkaçı şöyleydi:

-Hep geçer diyorlar ya Olric. Sence geçer mi?

-Geçer elbet efendim; bazısı teğet geçer, bazısı deler geçer, bazısı deşer geçer, bazısı parçalar geçer. Ama mutlaka geçer...

- En tehlikeli kelime nedir Olric?

- Amadır efendim bana göre.

- Neden Olric?

- Önceden söylenen her söylemi veya kelimeyi öldürür! Mesela, seni seviyorum ama, gibi.

Bu ve bunun gibi birçok alıntılara rastlanıldığı zaman Oğuz Atay'ın böylesine anlamlı bir eserini okumuş ve benimsemiş olmanın eşsiz huzuru yakalar insanı. Biraz Selim, biraz Turgut, biraz içses Olric'iz hayatta. Kimi zaman Selim kadar pasif ama hayatı sorgularken bulamadan göçüp giden başkaldıranlarız, kimi zaman Turgut kadar kendi benliğini arayan varoluşçular, kimi zamanda kendimizi yönlendirmekten alıkoyamadığımız iç ses Olric'iz. Hepimiz 'Tutunamayanlar'ız aslında. Hepimiz Oğuz Atay'ın bahsettiği 'Tutunamayan' belki de hayatın keşmekeşi arasında kendini arayan yolcu...

Sahi, biz kimiz?

Kim olduğumuzu keşfedebilme ve haftaya yeniden görüşme ümidiyle...

Türkolog- Mine Özlem GÜNDÜZ

Kaynak: https://kibrisnews.com/corona-gunlerinde-edebiyat-oguz-atayin-tutunamayanlar-romani-uzerine-birkac-soz/
    .