Sponsorlu Bağlantılar
+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Kayıtsız Üye Misafir

Lisedeki disiplin suçu yksde ek puanı etkiler mi ?

Lisedeki disiplin suçu yks'de ek puanı etkiler mi?

bu yıl liseden mezun oldum.ancak birkaç disiplin sucum sicile işlenmiş kurul tarafından silinmemiş. duyduğuma göre liseden gelen diploma puanını düşüyormuş. ancak net bilgi edinemedim. yardımcı olursanız sevinirim. iyi forumlar...
    .

Cevap: lisedeki disiplin suçu yksde ek puanı etkiler mi ?

Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu yıl liseden mezun oldum.ancak birkaç disiplin sucum sicile işlenmiş kurul tarafından silinmemiş. duyduğuma göre liseden gelen diploma puanını düşüyormuş. ancak net bilgi edinemedim. yardımcı olursanız sevinirim. iyi forumlar...
    Alınan Okul Disiplin Cezalarının "Mezuniyet Puanı", sizin ifadenizle "diploma puanı" ile ilgisi yoktur.

En son, 14 Şubat 2018 tarihli MEB Ortaöğretim Kurumlar Yönetmeliği'nde "Mezuniyet Puanı" ve "Diploma Düzenlenmesi" ile ilgili maddeler aşağıda paylaşılmıştır.

Mezuniyet puanı
    MADDE 65-

(1) Mezuniyet puanı; dokuz, on, on bir ve on ikinci sınıfların yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasıdır. Mezuniyet puanı hesaplanırken bölme işlemi, virgülden sonra iki basamak yürütülür.

(2) (Ek:RG-26/3/2017-30019) Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinden ustalık belgesi almaya hak kazananların ustalık başarı puanı, tüm sınıfların yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasıdır. Bunlardan mesleki ve teknik ortaöğretim diploması almaya hak kazananların mezuniyet puanı;

a) Daha önce bir ortaöğretim programı diplomasına sahip olanlar için mezuniyet puanı,
    b) Yeni diploma almaya hak kazananlar için ortaöğretim diploması almaya esas derslerin yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması,
    ile ustalık başarı puanı toplamının aritmetik ortalaması alınarak belirlenir.

Diploma düzenlenmesi
    MADDE 69-

(1) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlara, e-Okul sistemindeki kayıtlar esas alınarak bitirdikleri okul türüne göre diploma verilir. Bütün derslerden başarılı olmasına rağmen (Değişik ibare:RG-13/9/2014-29118) stajını tamamlamayanlara diploma düzenlenmez. (Ek cümleler:RG-26/3/2017-30019) En az ortaöğretim kurumu mezunu olup aynı zamanda ustalık belgesi almaya hak kazananlara, istemeleri hâlinde, ilgili alan/dala ait mesleki ve teknik ortaöğretim diploması düzenlenir. Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinden bir ortaöğretim kurumu diploması sahibi olmayanlar, diploma alabilmek için ustalık belgesini almaya hak kazanmış olmanın yanında Bakanlıkça belirlenecek fark derslerini açık ortaöğretim kurumları yoluyla başarmak zorundadır. Ustalık belgesine sahip olanların mesleki ve teknik ortaöğretim diploması Mesleki Açık Öğretim Lisesi tarafından düzenlenir.

(2) Diplomalara;
    a) Ders kesiminde mezun olanlarla telafi programları sonunda mezun olanlar için derslerin sona erdiği tarih,
    b)(Değişik:RG-13/9/2014-29118) Sorumluluk sınavlarına girenler için sınavların bitimini takip eden ilk iş günü,
    c)(Değişik ibare:RG-13/9/2014-29118) stajını ders yılı bitiminden sonra tamamlayan öğrenciler için (Değişik ibare:RG-13/9/2014-29118) stajının sona erdiği tarih
    ç) (Ek:RG-26/3/2017-30019) En az ortaöğretim kurumu mezunu olup daha sonra ustalık belgesi almaya hak kazananlar için ustalık sınavlarının sona erdiği tarih,
    diploma tarihi olarak yazılır.

(3) Diplomaların düzenlenmesinde aşağıdaki esaslara uyulur.
    a) (Değişik:RG-16/9/2017-30182) Daha önce bitirdiği ortaokul/imam hatip ortaokulu veya ortaöğretim kurumunun adı, mezuniyet puanı ve varsa mezuniyet alanı/dalı belirtilir.
    b) Mezuniyet puanı ve varsa mezuniyet alanı/dalı belirtilir.
    c) Bilgiler kısaltılmadan yazılır.
    ç) Diploma numaraları, okulun açılış tarihinden başlanarak sırayla verilir.
    d) Diplomalar, müdür ve ilgili müdür yardımcısı, müdür yardımcısının bulunmadığı durumlarda ise millî eğitim müdürlüğünce görevlendirilen öğretmen tarafından imzalanır.
    e) Diplomalar, mezuniyet tarihini izleyen 20 gün içinde düzenlenerek soğuk damga için millî eğitim müdürlüğüne gönderilir.
    f) (Değişik:RG-13/9/2014-29118) Mesleki ve teknik Anadolu lisesi sağlık alanı mezunlarının diplomaları, millî eğitim müdürlüğünce soğuk damga işlemleri tamamlandıktan sonra, 11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun hükümlerine göre tescil ettirilmek üzere il sağlık müdürlüğüne gönderilir.
    g) Diplomalar harca tabi değildir.
    ğ) Diploma, öğrenciye, velisine ya da vekâlet verilen kişiye imza karşılığında verilir.
    h) Diplomanın kullanılamayacak derecede yıpranması veya kaybolması durumunda yenisi düzenlenmez. Bu durumda öğrenim durum belgesi düzenlenir.

(4) (Ek:RG-28/10/2016-29871) Yeterlilik sınavına girerek başarılı olan ve hazırlık sınıfını okumadan öğrenimlerini tamamlayanların diplomalarındaki "öğrenim süresi" bölümü dört yıl olarak doldurulur.

(5) (Ek:RG-16/9/2017-30182) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanların diplomalarına "Bu diploma sahibi 3795 sayılı Kanunun 3 üncü maddesine göre eğitimini aldığı alan/dalda 'Teknisyen' unvanını kazanmıştır." ifadesi yazılır. Daha önceki mezunlara da talep etmeleri hâlinde diploma veya belgenin arkasına aynı ifade yazılır.
    .