Sponsorlu Bağlantılar
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

9. Sınıf Türk Dili Edebiyatı Mektup ve e-Posta Ünitesi Çalışma Soruları

9. Sınıf Türk Dili Edebiyatı 8. Ünite ( Mektup/ e-Posta Ünitesi) Çalışma Soruları

Bu Ünitede Neler Öğreneceğiz?

Lyon, 11 Kasım 1932

Babacığım,

Sabri Esat'ın odasından yazıyorum. Sınavlar bitti. Tam iki sertifikamı da alarak lisansiye oldum. Param olsa bu iyi haberi size telgraflardım. Paris'e hareket etmek için müfettişe yazdığım bir mektubun cevabını bekliyorum. Birkaç güne kadar gelir. Müsaadesiz hareket edenlere kızıyor. Yoksa hemen Paris'e giderdim.

Karşılaştırmalı edebiyat sınavı çok iyi geçti. Ayrıntılarını sonra anlatırım. Sınav için önceden hazırladığım bir ekspoze, hocaların çok hoşuna gitti. O kadar ki Üniversite dergisinde yayınlamak için istediler. Verdim.

Sınavlarım iyi geçmeseydi çok üzülecektim, çünkü sertifikanın güçlüğüne rağmen, başarısızlığım başka türlü yorumlanabilirdi. Üniversite hayatı bitti. Yakında doktoramı hazırlamaya başlarım. Üç, dört yıl sonra Fransa'ya gelip, gitmek üzere...

Türkiye'ye dönüp dönmeyeceğimiz bir haftaya kadar anlaşılır. Zaten birçok dönenler var. Mesela, Sabri Esat gidiyor. Size selam ve saygıları var. İstanbul'da sizi görecek. Öğrenci yurdunda beraber kaldığımız Enver Ziya da gidiyor. Sizi görmesini / söyledim. Onunla çok eskiden tanışırız.

Babacığım, eğer Türkiye'ye döneceksek ve eğer paraya ihtiyacımız olursa, size telgrafla yalnız miktarı yazarız. Ama Bedir'in aylığını gönderirseniz eğer, Hükümetin vereceği yolluk yeterli gelir. Paris'e hareket etmezden önce tekrar yazarım. Ama sizin mektubunuzu artık Paris'te bekleyeceğim. Yuvamızı özlem, sevgi ve saygıyla kucaklarım babacığım.

Sabahattin Eyüboğlu
    Bedri Rahmi Eyüboğlu, Kardeş Mektupları

Metinde Geçen Bazı Kelime ve Kelime Grupları

• ekspoze: Bilimsel bir toplantıda okunup tartışılan bilimsel yazı.
    • lisansiye: Bir fakülte ya da yüksekokuldan lisans diploması almış kişi.

1-7. soruları yukarıdaki metne göre cevaplandırınız.

1. Sabahattin Eyüboğlu'nun yazdığı mektubun dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

2. Mektubun giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini belirleyiniz.
    • Giriş: .............................. .........
    • Gelişme: .............................. ..
    • Sonuç: .............................. .....

3. Mektubun türünü belirleyiniz.

4. Metindeki anlatım biçim ve tekniklerini belirleyip metnin türü ile ilişkilendiriniz.

5. Metinde geçen "telgraf, müfettiş, müsaade, üniversite, ekspoze" kelimelerinin doğru telaffuzuna yönelik çalışmalar yapınız.

6. Sabahattin Eyüboğlu'nun babasına yazdığı mektupta anlattıklarını kendi hayatınız ve çevrenizdeki olay ve durumlarla karşılaştırınız.

7. Metnin, yazıldığı dönemin gerçekliğiyle ilişkisini belirleyiniz.

-------------------------------------------------------------
    1-4. soruları Adalet Ağaoğlu'nun yazdığı aşağıdaki günlüğe göre cevaplayınız.
    Ankara, 12 Temmuz

Geldik. Daha eve girmeden doğru Ayhan'a koştum. Özlemişim. Ankara yaz aylarında her zamanki gibi. Bomboş. Issız, sessiz. İyi bir çalışma odası. Halim yarın bir iki gün için Tokat'a gidiyor. Bu iş gezisi çalışmalarım açısından benim için de iyi bir fırsat mı desem?
    16 Temmuz

Yeni bir çağın başlangıcı. Bugüne zamanın dönüm noktası mı demeli acaba? Türkiye saatiyle 15.32'de ABD, Apollo 11 adını taşıyan uzay füzesini aya fırlatıyor. Araçta üç astronot: Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Michael Collins. İlk ikisi Ay'a çıkacakmış, Collins de ana kabinde oturup ötekilerin dönüşünü bekleyecekmiş. Astronotlar Ay'dan 40 kg. kadar toprak ve maden külçeleri getirecekler. (Ne madeni? Nerden, nasıl biliniyor?) Biliniyor, biliniyor. (...)

17 Temmuz, saat 19.00
    Apollo şimdi dünyadan 200.000 km. uzaklıkta. Ay'a varış bizim saatle 22.00-22.50'lerde olacakmış.
    20 Temmuz, saat 22.16

Örümcek Ay'a indi. Huston Uzay Merkezi ile Ay modülü arasında konuşma var. Tamam. Ay modülü ayda. Armstrong: "Her şey yolunda gitti" demiş. Güntekin anlatıyor: "Araçta bir mavi ışık yandı. Armstrong uzay merkezine teşekkür etti. Merkezde büyük sevinç. Mavi ışık, Ay'a indik, demek. Uzaklık 340.000 km. Armstrong: 'Fantastik' diyor. Tahminen 10 saat sonra Ay'ın yüzeyine ayak basacaklar. Yarın saat 8.15'te Ay'dan TV yayını yapılacak."

21 Temmuz
    Astronotlar Ay'a ayak basma saatini dört saat öne almışlar.

Bu sabah saat 4.15'te Neil Armstrong Ay modülünün kapağını açtı; merdivenlerini inerek tam 4.17'de Ay'a ayak bastı. İlk adım. Oradan hemen TV yayını başladı. Güntekin yayına devam ediyor.

Saat 23.26: Ay modülü (Kartal) 'Örümcek' ana kabin Columbia ile kenetlendi. (...)
    22 Temmuz

Halim'in doğum günü."Kutlarım"lara yanıt:"Dünyaya geldim diye sanki suç işlemiş gibi hissediyorum kendimi."

Bir baraj yapımıyla ilgili olarak kendisine bilirkişi üyelik işi verilmiş. Evi büro haline getirdik. İkimiz de ayrı köşelerde çalışmaktayız. İlbank kooperatif evlerindeki dairemiz kullanışlı. Her yere yakın. Çevresinde elçilik parkları, bahçeleri... Başkentte yalnız bu köşelerde görülebilen bol yeşillik. Polonya ve Çek elçiliklerinin bahçeleri sulanırken balkondaysam ıslak toprak kokusunu duyabiliyorum. Burası başımıza sıkıntı çıkarmıyor. Bir odası daha olabilseydi adına Halim'in çalışma odası, denilirdi. Ama onun aklı hep Alanya, İncekum'da.

1. Metinlerin yazılış amaçları ile ilgili neler söylenebilir?

2. Metinlerden yola çıkarak günlük türü ile ilgili hangi özellikler belirlenebilir?

3. Metinlerden hareketle yazarın kişiliğiyle ilgili neler söylenebilir?

4. Metinlerde geçen fiilleri bularak bunların işlevlerini belirleyiniz.

5.

20 Kasım Gecesi Saat: 20.45

Bu gece Miraç gecesi. Radyoda mevlid başladı şu anda. Bütün kalbimle dua ediyorum: Tanrım, hocama acil şifalar bahşeyle! Başka hiçbir dileğim yok.

21 Kasım 1965 Pazar

Bugün hocama gittim (5.15 - 6.10). Düne göre daha iyi buldum. Yarın belki bacağını ameliyat edecekler. Doktorlar kendisine de söylemişler. "Yarın bacağıma bakacaklar" dedi. Onu en ziyade sıkan, sapasağlam olduğu halde, yatağa çivilenip kalmak. Akşam yemeği yedirdim. Bir dilim domates, bir parça et, birkaç salatalık yedi. Bir de Orhan'ın sıktığı bir bardak greyfurt içti o kadar. Rengi -gece iyi uyuduğundan- düne göre çok daha iyi idi. İnşaallah iyi bir ameliyat neticesinde, on beş güne kadar ayağa kalkabilir. (Fevziye Abdullah Tansel, Ay Dolanır Günler Geçer)

Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri yukarıdaki günlükten hareketle uygun ifadelerle doldurunuz.

a) Günlükte anlatılanlar ..................... düşülerek kaleme alınmıştır.
    b) Günlükte anlatılanlar ..................... kişi ağzından yazılmıştır.
    c) Günlükte ........................ diline yakın bir dil kullanılmıştır.
    ç) Günlükte ..................... bir anlatım kullanılmıştır.

6. Aşağıdakilerin hangisi günlüğün anıdan ayrılan yönlerinden biri değildir?
    A) Günü gününe yazılması
    B) Olayları daha ayrıntılı anlatması
    C) Kesin tarih belirtmesi
    D) Başkalarının hayatını merkeze alması
    E) Genellikle içe dönük olması

7. Blog ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
    A) Webloğun kısaltılmış şeklidir.
    B) Web tabanlı bir yayındır.
    C) Başkalarının yorumlarına yer verilmez.
    D) Kişisel blog türü daha yaygındır.
    E) Blog, günlüğün Genel Ağ ortamına taşınmış hâlidir.

================
    12 Kasım 1931 Salı

Kurtdereli Mehmet pehlivan,

Seni cihanda büyük ün almış bir Türk pehlivanı tanıdım. Parlak muvaffakiyetlerinin sırrını şu sözlerle izah ettiğini de öğrendim:

"Ben her güreşte arkamda Türk Milletinin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürüm."

Bu dediğini en az yaptıkların kadar beğendim. Onun için senin bu değerli sözünü, Türk sporcularına bir meslek düsturu olarak kaydediyorum. Bununla, senden ve sözlerinden ne kadar çok memnun olduğumu anlarsın.
    Gazi M. Kemal

1-3. soruları, Mustafa Kemal Atatürk' ün Kurtdereli Mehmet Pehlivan'a yazdığı yukarıdaki mektuba göre cevaplayınız.

1. Mektubun türü ve bu mektup türünün özellikleri hakkında neler söylenebilir?

2. Bu mektupta mektup türünün hangi şekil özellikleri belirlenebilir?

3. Bu mektupta geçen fiilleri bularak bunların işlevlerini belirleyiniz.

4.
    17.4.1980 Ankara
    Sevgili Kardeşim,

Mektubuna teşekkür ederim.

Ali Haydar'a yazdığım mektuptan sanırım haberin olmuştur. Hikaye özel sayımızla ilgiliydi. Bu arada senin de hikayelerini görmek isterim.

Şiirlerini dikkatle okudum.

Bir eleştirmen olmadığımı hep itiraf ederim. Ama açıklıkla yapmaktan çekinmediğim bir yönüm var. O da okuduğum şiirlerin ne kadar şiir olduğunu anlayabildiğim kadarı ile çekinmeden söylemek. Eğer söylediklerimde yanılmıyorsam ve karşımdaki kavrayışı derin bir kişi ise bunun yararı oluyor. İşte bu çerçeve içerisinde sana, "şairliğin özel hayatının bir parçası gibi kalsın" diyorum. Bunu bendeki örneklere bakarak söylüyorum. Devam etmekte yarar görürsen nasıl bir gelişme gösterirsin bilemem.

Yazar kişi, sahasını mutlaka iyi seçmeli; Mavera'daki incelemen Rasim'den söz ettiği için yayımlanmadı. Sadece emek mahsulü bir verim de değil. Fakat orijinal sayılabilecek yakalayışların var. Yazını bunlar değerli kılıyor ve bize sebat gösterdiğin takdirde bir gelecek vadediyor.

Hikaye ve romanında eğer şiirlerindeki kadar bir sanatkar varsa, onlar için de barajı aşan bir seviye söz konusu olmayabilir. Ama onları görelim isterim ilkin.

Fakat onlardaki başarın ne olursa olsun kendine eleştirmenliği as meslek edinmeni isterim. Ede-biyat'ta Mavera'da uzun zamandır şiir ve hikaye yayınlayan kabiliyetli insanlar var. Onlar hakkında, -küme küme yaparak- çok ciddi ve "ahbap işi"olmayan çalışmalar, planlayacağın konular olabilir.

Düzenli arşiv bir kitaplık, daima not alarak okumalar, çalıştığın konuyu ehil kişilerle tartışmalar ve bazı zevkleri, istirahatleri yazabilmek için terk yapılacak işlerin olmalıdır. Eleştiri, sahiplerini bekleyen bomboş bir meydan... Bunu da kabiliyetini bu yönde kullanman için bir motif olarak öne sürmek mümkün.

Ali'ye ve diğer arkadaşlara selamlar.

Gözlerinden öperim.
    Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri bu mektuptan hareketle uygun ifadelerle doldurunuz.

a. Metinde duygu ve düşünceler, .................. bir anlatımla dile getirilmiştir.
    b. Metin .................. mektup türünün özelliklerini taşımaktadır.
    c. Mektupta sağ üst köşede .................. ve .................. yazılmıştır.
    ç. Mektup bir .................. sözüyle başlamıştır.

5. (I) Geniş halk kitlelerini ilgilendiren bir konunun, (II) konuyla ilgili uzmanlarca (III) bir Jüri önünde (IV) tartışılmasına (V) açık oturum denir.

Yukarıdaki numaralandırılmış ifadelerden hangisi yanlıştır?
    A) l. B) ll. C) III. D) IV. E) V.

6. (I) Gazeteleri her cuma muntazaman alıyorum. (II) Her gazeteyi aynı alâka ile okuduğum için tenkit etmeye hâl ve mecal bulamıyorum. (III) Fakat ne olursa olsun bugün biraz sana daha ciddî olarak yapılan işlerden bahsetmek isterim. (IV) Şimdiye kadar çıkan üç nüshada kendimce kıymetli bulduğum üç yazı var. (V) Biri senin Meşale edebiyatı hakkındaki makalen ki cidden özlü ve çalışılmıştı. (Sabri Esat Siyavuşgil, Güzel Yazılar Mektuplar)

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A) I. cümlenin yüklemi basit çekimlenmiştir.
    B) II. cümlenin yüklemi, kurallı bileşik bir fiildir.
    C) III. cümlede birden fazla fiilimsi kullanılmıştır.
    D) IV. cümle, içinde ad tamlaması bulunan bir isim cümledir.
    E) V. cümledeki "çalışılmıştı" fiili edilgen çatılıdır.

7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem yapı yönüyle diğerlerinden farklıdır?
    A) İnceleme sonucu iki ay içinde tarafınıza bildirilecektir.
    B) Türkiye'ye dönüp dönmeyeceğimiz bir haftaya kadar anlaşılır.
    C) Ama yazmadan da edemedim işte.
    D) Sınavlarım iyi geçmeseydi çok üzülecektim
    E) Halk şiiri büyüklerinden bir şiir yayımlıyoruz.

8. "Halk edebiyatından iki şiir seçiverseydiniz, yeniler için aydınlatıverseydiniz onları, ne iyi olurdu!" cümlesinde altı çizili fiil ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A) Birleşik çekimlidir.
    B) Ek fiil almıştır.
    C) II. tekil kişiye göre çekimlenmiştir.
    D) Birleşik yapılı bir fiildir.
    E) Şart kipinin hikâyesi ile çekimlenmiştir.

9. REİS BEY __ (Mahkûma.) Evet( ) Size ait olan bu ceket Londra malıdır( ) Tahsilinizi yarım bırakıp döndüğünüz yerin malı( ) Kupon kumaş( ) İstanbul'da kimsede bulunması ihtimali yok... Bir parçası da, boğuşma sırasında kadın tarafından koparılmış. (Necip Fazıl Kısakürek, Reis Bey)

Bu parçada ayraçlarla ( ) belirtilen yerlere, aşağıdakilerin hangisinde verilen noktalama işaretleri sırasıyla getirilmelidir?
    A) (.) (.) (.) (...) B) (!) (.) (.) (...) C) (!) (.) (,) (...) D) (.) (.) (...) (.) E) (!) (.) (...) (...)

10.
    I. Akrabalık adı olup lakap veya unvan olarak kullanılan kelimeler küçük harfle başlar.
    II. Sonunda nokta bulunan kısaltmalarla üs işaretli kısaltmalara gelen ekler kesmeyle ayrılmaz.
    III. Etmek, eylemek, olmak, yardımcı fiilleriyle kurulan birleşik fiiller, ilk kelimede herhangi bir ses olayı oluşmazsa ayrı yazılır.
    IV. Kişi adlarından önce ve sonra gelen unvanlar, saygı sözleri, rütbe adları ve lakaplar büyük harfle başlar.
    V. Alt, üst, ön, iç, dış, vb. sözlerinin başa getirilmesiyle oluşturulan birleşik kelime ve terimler ayrı yazılır.

Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin hangisinde bilgi yanlışı vardır?
    A) I. B) II. C) III. D) IV. E) V.

11.
    Babacığım,

Tevfik Beyin bol tarafından verdiği umutları vaktiyle size yazmıştım. Şu eski müfettiş bey de buradan ayrıldıktan sonra eminim adımı bile hatırlayamamıştır. Neyse yeni müfettiş beyle birkaç gün önce tanışmış olmaklığımız bize bir o kadar umut verdi. Meğer bizim işin "kitapta yeri varmış!" Yasanın galiba 20. maddesine göre Avrupa'da bir yıl kalan öğrenci, hükümet öğrencisi olabilirmiş. (Bedri Rahmi Eyüboğlu)

Bu metin hangi mektup türüne ait özellikler taşımaktadır?
    A) İş mektubu
    B) Tebrik mektubu
    C) Edebî mektup
    D) Resmî mektup
    E) Özel mektup

12. E-posta ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
    A) E-postada ileti, birden çok alıcıya gönderilebilir.
    B) E-posta özel mektup ve iş mektubu olarak kullanılmaz.
    C) İletide tarih ve saat otomatik olarak eklenir.
    D) E-postalar, kurumsal ve kişisel olabilir.
    E) Yazıyla birlikte resim, ses ve video gibi ek dosyalar gönderilebilir.

Cevaplar:
    4. a. samimi b. edebî c. tarih ve yer ç. hitap
    5. C
    6. D
    7. C
    8. C
    9. E
    10. A
    11. E
    12. B
    .