Sponsorlu Bağlantılar
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Mektup Yazma Aşamaları Nelerdir?

Mektup Yazma Aşamaları

1. Amaç ve Muhatabı Belirleme:

Öncelikle mektubun yazılma amacı ve yazılacağı kişi, kurum vb. belirlenir. Mektupta kullanılacak dil ve üslup, mektubun amacına ve muhatabına göre belirlenir.

2. İçeriği Belirleme:

Bu aşamada mektubun konusu yani mektupta nelerin anlatılacağı belirlenir. Anlatılacak konular taslak hâlinde uygun bir sıraya konur.

3. Hitap İfadesini Yazma:

Mektup; yazıldığı kişi veya kurumun niteliğine, yazan kişiyle muhatabın ilişkisine uygun bir hitapla başlatılır. Hitap ifadesinden sonra virgül (,) konur.

4. Kendini Tanıtma:

Mektubu yazan kişi adını, soyadını, mesleğini vb. belirterek kendini kısaca tanıtır.

5. İçeriği Yazma:

Bu aşamada ikinci aşamada belirlenen ve belirli bir sıraya konulan içerik yani konu yazılır. Mektubun en geniş ve ayrıntılı bölümüdür. Mektubun yazılma nedenine, konunun çeşitli yönlerine, konuyla ve muhatapla ilgili duygu ve düşüncelere yer verilir. Varsa muhataptan istenenler dile getirilir. Mektubun asıl bölümüdür. İçerik yazılırken mektubun türüne, muhatapla mektup yazarı arasındaki ilişkinin düzeyine uygun bir dil ve üslup kullanılır.

6. Selam, Sevgi, Saygı İfadesi Kullanma:

Mektubun türüne, mektup yazan kişiyle muhatap arasındaki ilişkinin düzeyine ve niteliğine uygun bir selam, sevgi veya saygı ifadesi kullanılarak mektuba son verilir.

7. Ad-Soyad, Tarih, İmza, Adres Yazma:

Mektubun sağ üst köşesine tarih, sol alt köşesine adres yazılır. Sağ alt köşeye ad, soyad yazılır ve imza atılır.

8. Dil, Yazım ve Noktalama Hatalarını Düzeltme:

Mektup baştan sona incelenerek, varsa, mektup metnindeki dil, yazım ve noktalama hataları düzeltilir.

9. Mektubu Gönderme:

Mektup metninin yazıldığı kâğıt, düzgün bir şekilde katlanıp bir zarfın içine konur, zarfın arka yüzünün sol üst köşesine gönderenin adı ve adresi yazılır. Zarfın sağ alt köşesine alıcının adı ve adresi yazılır, sağ üst köşesine ise pul yapıştırılır ve mektup postaya verilir.

Mektup Örneği:

SCHILLER'E
    Oberrossla, 3(4) Nisan 1801

Yakında görüşmek dileğiyle, Weimar'a dönüşünüzü kutlarım; artık ya siz beni ararsınız, ya da ben kente gelir, sizi ararım.

Burada kalışımdan çok kıvançlıyım; günlerimi açık havada geçirirken günlük yaşamın çeşitli sorunları ile uğraşarak oyalanıyor ve böylece içimde, çoktan unuttuğum, bir gevşeme ve rahatlama duyuyorum.

Son mektubunuzdaki sorunlara gelince, ben fikirlerinizi tümü ile paylaşmakla kalmıyor, daha da ileri gidiyor, deha'nın, deha olarak yarattığı her şeyi, bilinçsiz (bilinç dışı) yaptığını ileri sürüyorum. Deha sahibi insanın aklını kullanarak yaptığı işler olabilir, alışılagelmiş düşüncelerle ya da edinmiş olduğu kanılarla... Ama bunlar önemsiz şeylerdir. Dehanın yarattığı hiçbir yapıt yoktur ki sonradan üzerinde düşünülerek ya da benzer yöntemlerle sonradan düzeltiIebilsin, ya da yanlışlarından arınabilsin... Ancak Genie'nin kendisi, yapıtı üzerinde düşünmek ve uğraşmakla, giderek kusursuz yapıtlar ortaya koyacak aşamaya ulaşabilir. Kişinin dehası, yüzyılın dehası oranında gelişir.

Gelelim şu son günlerde ozanlara yapılan sataşmalara:

Ozandan beklediklerini bir bir sayıp dökmekle istedikleri gibi bir ozan çıkaracaklarını sanıyorlarsa çok aldanıyorlar. Şiir sanatı, şiiri yaratanda kendine öz, iyimserlik dolu, gerçeğe gönül vermiş, dar sınırlı bir tutum ister ki, asıl yetkinlikde bunun ardında gizlidir. Dışardan gelen her türlü baskı bu temiz gücü yok edecektir ve bundan sonra şiir, şiir olmaktan çıkar, ve -ne yazık ki- son zamanlarda karşılaştığımız ve şiirden başka her şeye benzeyen birtakım ürünler şiir adı ile ortaya dökülüyor. Şiire yakın olan diğer dallarda da, genellikle tüm sanat alanlarında da, bu böyledir.

İşte benim -kendime göre- en içten inancım, bu.

Goethe
    (Dünya Yazınından Seçilmiş Mektuplar, Derleyen: İnci Asena)
    .