+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Kayıtsız Üye Misafir

Post Cevap: Dil ve Anlatım Dersi Uygulama Sınavı

Dil ve Anlatım Dersi Uygulama Sınavı Nasıl Yapılır?

Dil ve Anlatım dersinin sözlü ve yazılı sınav şeklinde olmasıyla ilgili bilgi paylaşabilir misiniz? Nasıl olacağına dair bilginiz var mı?

Kayıtsız Üye Misafir

Cevap: Dil ve Anlatım Dersi Uygulama Sınavı

Bize de bugün yazı geldi. Bu ilk uygulama olacağı için kimsenin bilgisi yok sanırım. Zümre olarak bir ölçek belirleyip komisyonlar mı kurmalıyız acaba? İngilizcecilerden yardım istemeliyiz sanırım:(

Kayıtsız Üye Misafir

Çok iyi uygulama oluşu ancak bu kadar kalabalık sınıflarda bu kadar kağıtla nasıl baş edeceğiz?

Kayıtsız Üye Misafir

Ben Mersin'de çalışıyorum. 30 yıllık bir öğretmenim. Eğitimin bu kadar önemsizleştirildiği, içinin boşaltıldığı, karmaşık içinden çıkılmaz duruma getirildiği başka bir dönem hatırlamıyorum.

Sınıf kalabalık olunca baş etmek zor oluyor.

Kayıtsız Üye Misafir

Post Cevap: Dil ve Anlatım Dersi Uygulama Sınavı

DİL VE ANLATIM DERSİ UYGULAMA SINAVI

Milli Eğitim Bakanlığı 28 Ekim 2016 tarihinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde önemli değişiklikler yaptı. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerini yakından ilgilendiren Ortaöğretim Kurumlar Yönetmeliği 45. maddeye eklenen değişiklik şu şekilde:

“h) Dil ve anlatım ile yabancı dil derslerinin sınavları dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapılır.”

Konuyla İlgili MEB Açıklaması:

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü resmi bir yazı gönderdi okullara ve konuya açıklık getirdi. Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün uygulama sınavıyla ilgili açıklaması:

“İlgi (b) Kurul Kararlan gereği, ortaöğretim kurumlarında okutulmakta olan “Dil ve Anlatım” dersi ile “Türk Edebiyatı ” dersi birleştirilerek “Türk Dili ve Edebiyatı ” dersi olarak 2016-2017 eğitim ve öğretim yılından itibaren 9 uncu sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak okutulmaya başlanmıştır.

Bu nedenle, ilgi (a) Yönetmeliğin değişik 45/1 -(h) maddesinin “Dil ve Anlatım” ile ilgi (b) Kurul Kararlarıyla uygulamaya konulan “Türk Dili ve Edebiyatı” dersini kapsayacağından bu ders için de yazılı ve uygulamalı olmak üzere en az iki sınav yapılması esastır.

Aynca, aynı maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde geçen ”… en az iki yazılı sınav…” ifadesinden, programın özelliğine göre yazılı ve uygulamalı dersler için yazılı ve uygulamalı olmak üzere en az iki sınavın yapılması gerektiği anlaşılmalıdır.

Sınavların nasıl yapılacağı ve öğrenci başarısının nasıl ölçüleceğine ilişkin hususlar ise “Zümre öğretmenler Kurulu“nda belirlenerek karar altına alınacaktır.”

Bu yazıyla birlikte şu noktalar kesinleşmiştir:

a. 9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ve 10, 11 ve 12. sınıf Dil ve Anlatım derslerinde uygulamalı sınav yapılacak.
    b. Uygulamalı ya da yazılı sınav sayısı en az iki olacak.

Dil ve Anlatım Uygulama Sınavı Hakkında

Dil ve Anlatım derslerinde yapılacak uygulama sınavı “dinleme, konuşma, okuma ve yazma” becerilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle yapılacak olan dil ve anlatım uygulama sınavı bu 4 beceriyi de kapsaması gerekmektedir.

Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dil ve Anlatım Dersi Uygulama Sınavı Nasıl Yapılır?

Dil ve Anlatım dersinin sözlü ve yazılı sınav şeklinde olmasıyla ilgili bilgi paylaşabilir misiniz? Nasıl olacağına dair bilginiz var mı?
    Aşağıda bağlantısı verilen sayfadaki örnek uygulama sınavını inceleyebilirsiniz.

11. Sınıf Dil Ve Anlatım 1. Dönem Uygulama Sınavı