Sponsorlu Bağlantılar
+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    rousseau Misafir

Metnin noktalamasını ve imlasını düzeltme

Merhaba, Ben Rousseau [Umut ARSLAN]

Yeni yazdığım bir metinde noktalama işaretlerinde sıkıntı yaşadım ve üzerine bu sorunu çözmek için bu sitenin değerli üyelerine danışma kararı aldım :)

Şimdiki sorunuz senin oluşturduğun metnin vurgulamaları sen yapman gerekir diyebilirsiniz ama size danışmamın nedeni siz değerli üyelerin noktalama işaretlerini merak etmesi üzerine sizinde bu kısa metnin noktalama işaretlerini düzenlemenizi rica ederek arz ederim... :)

MİLLİYETÇİLİK YOLUNDA TÜRK EDEBİYATI
    -----------------------------------------------------
    Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı, Temelinde yatan İstiklal Savaşı ve Atatürk devrimleriyle varolan. Şiirler, romanlar, hikayeler ile aktif olmuşlardır.
    Tarih 1789, baskıcı kapitalist ve monarşist yönetimin son bulması zamanı geldiğini dile getiren aydınların desteği ile düşüncelerin özgürlüğe kavuşması hareketi sonucu oluşan bin bir fikir akımları, Avrupa’ya adalet ve demokrasi getirmiştir.
    Özgürlük duygusunun parlaması sonucu insan iradesi ve kişiliği değer kazanmıştır, bunu yanı sıra en büyük inkılâp ise milliyetçilik akımında yer almıştır.
    Milliyetçilik, köken bilimi Arapçadan ve Latinceden gelen bir kelimedir. “Millet” sözcüğü aslen Arapça olup “din veya mezhep: bir din veya mezhebe bağlı olan cemaat” anlamındadır. Latincede ise “Nation” kök anlamı itibariyle “aynı atadan gelenler topluluğu” anlamına gelmektedir. Türkçede kavim veya aşiret karşılığıdır. Eski Türkçede ise “Budun” ile aynı anlamı taşımaktadır.
    Avrupa’da bir dönüm noktası olan Fransız ihtilalı milliyetçilik akımıyla sosyal konuda “vatan içinde vatandaşların bir bütün olması” düşüncesi barındıran ve bir vatanseverlik ön planda olan yurttaşların birliğidir.
    Bu akımın dünyaya getirdiği farklılıklar, dünyayı ve ülkeleri büyük bir reform ve inkılâp içine itmiştir. Çok değişik akımlara öncülük etmiştir.
    Nasyonal Sosyalizm(NaziAlmanyası)
    Faşizm(Faşizm İtalyası)
    Akımın sonuçlarında en büyük darbeleri alan imparatorluklar, bir hüsran yaşayarak kısa süre içinde yıkımın belgelerini imzalamışlardır.
    En çok hüsranlardan birini olan Osmanlı İmparatorluğu yaşamıştır.
    Osmanlı İmparatorluğu çok uluslu bir altyapıya sahıp olması nedeniyle milliyetçilik görüşü Osmanlı çöküşüne sonuç verecektir.
    Osmanlı devletinin acılı sonunu izleyen Osmanlı aydınları son çabaları olarak planlamış olduğu görüşlerini ortaya koyarak bir çıkar yolu arama çabaları içindedirler.
    Kurtuluşun yolunu gözeten çok kişi olmasına rağmen izlenilen yolun kötümserliği insanları karanlığa sürüklemiştir.
    Gerekli olanın gelmesi gerektiğini önceden beliriyordu.
    Enver paşa, Kemal Paşa ve 6.Vahdettin en aktif rol oynayıcılarıydı.
    Ağırlık olarak, Osmanlı devleti Yıldırım Orduları Komutanı Mustafa Kemal Paşa olarak çiziliyordu.
    Osmanlı devletinin sonu geldi çattı “O dönemin padişahı olan 6. Vahdettin`in son çaresi olan Kemal Paşaya son görevini verir 6.Vahdettin, Paşanın cebine son akçesini verir ve onu İstanbul’dan gece yarısı Samsuna gönderir. Vahdettinin son sözleri şunlardır.
    [“Paşa Paşa! Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin, bunların hepsi artık kitaba girmiştir, tarihe geçmiştir.” “bunları unutun. Asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden mühim olabilir, Paşa devleti kurtarabilirsin.”demiştir karşılığında Kemal Paşa “merak buyurmayınız efendim. Demek istediğinizi anladım, Emriniz olursa hemen hareket edeceğim ve bana emir buyurduklarınızı bir an bile unutmayacağım.” Artık birbirlerini hiç görmeyecek şekilde yolları ayrılacak olan iki ismin böyle biter. Ayrılırken, padişahın son sözü “Muvaffak ol!” olmuştur.
    Mustafa Kemal Paşanın amacı reform değil! İnkılaptı. Temeli çökmüş bir binanın temelini onarmak binayı sağlam yapmaz sadece tutar ama yerine yepyeni bir bina yapmak o yeri daha yıkılmaz ve güçlü kılardı. Paşanın görüşü inkılâpçı bir milli devlet kurmaktı ve başaracaktı.
    Edebiyatta, Milli edebiyat çağını başlatarak eski çağları(görüşleri) değiştirip yeni kuracağı devlete entegre ederek devletle, halkın arasında bir köprü konumunda oluşmasını sağlayacaktı ve başardı. Yeni sistemde, Yeni kurulan devletin görüşlerini tamamen halka yönelik yansıtan bir edebiyat sistemi kurdu.
    Yeni ülkemizde kurulan sistemin çalışanları (şairleri) bu işe sahip çıkmaları amaç yolunda ilerleyişi hızlandırdı ve çabuk ulaşmakla sonuçlandı.
    Atatürk`ün “Kısa sürede çok işler yaptık” demesiyle kanıtlayabiliriz. Edebiyatı kısa sürede raylara oturtan aydınlarımız ikinci aşamaya rahatlıkla geçiş yapmışlardır.

2.Adım ismi ise Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı olmuştur. Bu adımda yeni kurulan Edebiyat sistemini zenginleştirip, seviye kazanmasını amaçlamıştır. Bu çağın değişkenliği ise milli bilinci ve değerleri ilelebet zenginleştirip, inkılâplaştırmak olmuştur.

UMUT ARSLAN

Cevap: Metnin noktalamasını ve imlasını düzeltme

Verdiğiniz yazı, sadece noktalama ve imla sorunlarının giderilmesiyle metne dönüşecek bir yazı değil. Tepeden tırnağa anlatım bozukluklarıyla dolu bir yazı...

Metin olabilmesi için biraz daha gayret gösterin, noktalaması kolay...

rousseau Misafir

evet farkındayım :(
    başladığım zaman anlatımı sonrası değişiyor
    yazacak vakit bulamayınca el çabukluğuyla yazdım. :(
    İşler nedeniyle de yazamıyorum. Tek anlatımda yazmak amacımdı :(

Alıntı rousseau Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet farkındayım :(
    başladığım zaman anlatımı sonrası değişiyor
    yazacak vakit bulamayınca el çabukluğuyla yazdım. :(
    İşler nedeniyle de yazamıyorum. Tek anlatımda yazmak amacımdı :(
    Gerçek anlamda bir metin oluşturmak, bir sihirbaz edasıyla el çabukluğuyla şapkadan tavşan çıkarmak gibi bir eylem değildir. Vakit, emek, feraset ister...

Madem vaktiniz yok, 'el çabukluğu' konusunda da ustasınız; bırakın yazmayı, siz şapkadan tavşan çıkartın...

rousseau Misafir

Amaçlar doğrultusunda şapkadan tavşan çıkartmak isteseydim efendim
    Emin olun ki buraya danışmak, yardım istemek gerekmezdi Adminim...