+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Kayıtsız Üye Misafir

Kısa süreli uzaklastırma devamsızlıktan sayılır mı?

Okuldan kısa süreli uzaklaştırma devamsızlıktan sayılır mı?

ben en basta kinama cezasi aldim simdide kisa sureli uzaklastirma vereceklermis devamsizliktan sayilirmi?

Cevap: Kısa süreli uzaklastırma devamsızlıktan sayılır mı?

Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kısa süreli uzaklastırma devamsızlıktan sayılır mı?

ben en basta kinama cezasi aldim simdide kisa sureli uzaklastirma vereceklermis devamsizliktan sayilirmi?
    En son (1 Eylül 2018 tarihli) MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ göre;

Cezaların uygulanması
    MADDE 172- (1) Okuldan kısa süreli uzaklaştırma cezası alan öğrenciler;
    a) (Değişik:RG-16/9/2017-30182) Okulun açık olduğu sürede bir günden beş güne kadar okul binası, eklentileri ve işletmelerde yapılan her türlü eğitim ve öğretim etkinlikleri, sınav ile staj çalışmalarına katılamazlar. Bu süre(RG-01/09/2018-30522) özürlü devamsızlıktan sayılır.

b) Pansiyonlu okullardaki yatılı öğrencilerin, pansiyonda kalmasına izin verilebilir. Ancak diğer öğrencilerin huzur ve güvenini olumsuz etkileyecek öğrencilerin pansiyonda kalmalarına izin verilmez.

c) Öğrencilerin ulusal ya da uluslararası etkinliklere katılıp katılmayacaklarına okul yönetimince karar verilir.

(2) Okul değiştirme cezası alan öğrenciler;

“a) (RG-01/09/2018-30522) Millî eğitim müdürlüklerince öğrenci velisi bilgilendirilerek okul türleri ve bu Yönetmeliğin nakille ilgili hükümleri göz önünde bulundurularak uygun okullara 5 iş günü içerisinde tercih yapılması sağlanır.Velisi tarafından tercih yapılmayan öğrencinin nakli ilgili öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonunca resen gerçekleştirilir. Aynı ilde

öğrencinin devam edebileceği programın bulunmaması hâlinde Bakanlığın ilgili birimiyle işbirliği yapılarak gerekli tedbirler alınır.

b) (Değişik:RG-16/9/2017-30182) Parasız yatılı öğrencilerin nakilleri, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği ve bu Yönetmeliğin nakille ilgili hükümlerine göre uygun okullara yapılır.

c)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Okul değiştirme cezası alan öğrenciler, ceza aldıkları okula dönemezler,

ç) Öğrencinin kayıtlı olduğu okul dışında; kaldığı pansiyonda, ders, kurs veya telafi eğitimi aldığı okullarda, disiplin olaylarına karışıp bir başka okula nakledilen öğrencilerden; naklen geldiği okul tarafından okul değiştirme cezası verilenlere yeniden okul değişikliği yaptırılmaz ve nakil durumları, aldıkları cezayla ilişkilendirilerek kayıtlarda belirtilir. Süresi içinde itirazda bulunulması hâlinde, itiraza ilişkin karar verilinceye kadar ceza uygulanmaz.

(3) Örgün eğitim dışına çıkarma cezası alan öğrenciler;
    a) Akşam liseleri dışında devam zorunluluğu olan okullara kayıt yaptıramaz.

b) (Değişik:RG-16/9/2017-30182) Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine gönderilir.
    .

Kayıtsız Üye Misafir

Benim 10 gün özürsüz devamsızlığım var 2 gün uzaklaştırma yedim ve bu 2 gün yansırsa özürsüzlüğe sınıfta kalırım özürlü devamsızlık yapma yetkileri var mi okul müdürünün...

Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim 10 gün özürsüz devamsızlığım var 2 gün uzaklaştırma yedim ve bu 2 gün yansırsa özürsüzlüğe sınıfta kalırım özürlü devamsızlık yapma yetkileri var mi okul müdürünün...
    En son (1 Eylül 2018 tarihli) MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ göre;

(1) Okuldan kısa süreli uzaklaştırma cezası alan öğrenciler;
    a) (Değişik: RG 16/9/2017-30182) Okulun açık olduğu sürede bir günden beş güne kadar okul binası, eklentileri ve işletmelerde yapılan her türlü eğitim ve öğretim etkinlikleri, sınav ile staj çalışmalarına katılamazlar. Bu süre özürsüz devamsızlıktan sayılır.

Sonuç:
    Yönetmelik'te okul idarecilerine böyle bir yetki verildiğine dair hiçbir bilgi yok.
    .