Sponsorlu Bağlantılar
+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Kayıtsız Üye Misafir

Metinle, parçayla ilgili sorular ve cevapları

Arkadaşlar aşağıdaki metinle ilgili soruların cevaplandırılmasında bana yardım eder misiniz?

Sözünü yarıda kestim;kızım ben tüccar mıyım,yoksa partici mi? Eğer bunlardan biri olsam hadi neyse….Hem sen ne biçim ortaokul mezunusun?Ortaokuldayken duymadın mı hiç bu adamın adını?Tabi bir şey öğrenmeye değil de;okula fingirdemeye gidersen Sait Faik kimdir duymadan mezun olursun.Ben olacaktım ki sizin hocanız,görürdünüz siz Sait Faik kimdir,Ömer Seyfettin kimmiş? Baktım nerdeyse ağlayacak.Yahu bu kadın kısmı ne kadar şeffaf, duyguları ne çabuk değişiyor böyle!Sonra gel dedim,anlatayım sana Sait Faik kim?Ne tüccar ne partici pırtıcı….O da benim gibi avarenin teki.Nerde bir işsizlik var; Sait Faik ordadır.Kendi elinle koymuş gibi bulursun onu orda.Nerde?Kahvede, deniz kıyısında, köprü altında….Kuş eti yemez,yiyenler kızar;amma balık kızartmaya geldi mi sıra ,kimse eline su dökemez köftehorun.Gökyüzünde kara beneklerin azalmasına ağıt yakar da mavi denizlerin gezgin sakinlerinin suyuna kibrit suyu döker handiyse.Bunun gibi şeyler işte.(…)

Ortaokulu bitirmişti;ama köy ağzını değiştirmemişti Hülya.Ünlemleri,kelimeleri telaffuzu dirsek çürüttüğünü göstermiyordu hiç.Dedim ya ortaokul artık ilkokul seviyesine indi,liseyi bitirecek ki ortaokulda alacaklarını almış olsun.Böyle böyle üniversiteye gidiyor yol.

“Bizim köyde herkes avare.”dedi.”Onları konuşsalar ya ağbi.” “O kadar da değil kızım!”dedim.”Bu sadece avare değil;aynı zamanda muharrir,edip,..””Hıı,anlamadı m.”dedi.”Yazar,yazar!”dedim.”H ikâyeci;kitap yazıcısı yani….” Kamil YEŞİL

(İLK DÖRT SORUYU YUKARIDAKİ METNE GÖRE CEVAPLAYINIZ.) (20 PUAN )

1.Yazar, Hülya’nın hangi yönünü eleştirmektedir?
    A)İstediği gibi çalışmamasını
    B) Gevezelik etmesini
    C) Kendi kültüründen habersiz yetişmesini
    D) İşine geç gelmesini
    E) Tavsiye ettiği kitapları okumamasını

2.Yazar,Sait Faik’le kendisi arasında nasıl bir ortak yön olduğunu belirtmektedir?
    A) Sait Faik de kendisi gibi kuş eti yemez.
    B) İkisi de balık kızartmasına bayılırlar.
    C) Yazar da kahvelerde, köprü altlarında dolaşmaktan zevk alır.
    D) Her ikisi de gökteki yıldızların azalmasına üzülürler.
    E) İkisi de bu alemde yalnız ve serserice yaşamaktalar.

3. Bu yazının türü aşağıdakilerden hangisidir?
    A. Öykü B. Roman C.Masal D.Efsane E.Anı

4.Yazar, Hülya’nın hangi yönüne bakarak köylü şivesinden kurtulamadığına kanaat getirmektedir?
    A. Cümleleri yanlış kurmasına bakar.
    B. Konuşurken vurgu ve tonlamaları yanlış yapar.
    C. Kurduğu cümleler açık ve duru değildir.
    D. Sözcükleri ve ünlemleri söyleyiş şeklinden
    E. Cılız tonda ve kekeç konuşmasına bakar.

Cevap: Metinle, parçayla ilgili sorular ve cevapları

CEVAPLAR

Sözünü yarıda kestim;kızım ben tüccar mıyım,yoksa partici mi? Eğer bunlardan biri olsam hadi neyse….Hem sen ne biçim ortaokul mezunusun?Ortaokuldayken duymadın mı hiç bu adamın adını?Tabi bir şey öğrenmeye değil de;okula fingirdemeye gidersen Sait Faik kimdir duymadan mezun olursun.Ben olacaktım ki sizin hocanız,görürdünüz siz Sait Faik kimdir,Ömer Seyfettin kimmiş? Baktım nerdeyse ağlayacak.Yahu bu kadın kısmı ne kadar şeffaf, duyguları ne çabuk değişiyor böyle!Sonra gel dedim,anlatayım sana Sait Faik kim?Ne tüccar ne partici pırtıcı….O da benim gibi avarenin teki.Nerde bir işsizlik var; Sait Faik ordadır.Kendi elinle koymuş gibi bulursun onu orda.Nerde?Kahvede, deniz kıyısında, köprü altında….Kuş eti yemez,yiyenler kızar;amma balık kızartmaya geldi mi sıra ,kimse eline su dökemez köftehorun.Gökyüzünde kara beneklerin azalmasına ağıt yakar da mavi denizlerin gezgin sakinlerinin suyuna kibrit suyu döker handiyse.Bunun gibi şeyler işte.(…)

Ortaokulu bitirmişti;ama köy ağzını değiştirmemişti Hülya.Ünlemleri,kelimeleri telaffuzu dirsek çürüttüğünü göstermiyordu hiç.Dedim ya ortaokul artık ilkokul seviyesine indi,liseyi bitirecek ki ortaokulda alacaklarını almış olsun.Böyle böyle üniversiteye gidiyor yol.

“Bizim köyde herkes avare.”dedi.”Onları konuşsalar ya ağbi.” “O kadar da değil kızım!”dedim.”Bu sadece avare değil;aynı zamanda muharrir,edip,..””Hıı,anlamadı m.”dedi.”Yazar,yazar!”dedim.”H ikâyeci;kitap yazıcısı yani….” Kamil YEŞİL

(İLK DÖRT SORUYU YUKARIDAKİ METNE GÖRE CEVAPLAYINIZ.) (20 PUAN )

1.Yazar, Hülya’nın hangi yönünü eleştirmektedir?
    A)İstediği gibi çalışmamasını
    B) Gevezelik etmesini
    C) Kendi kültüründen habersiz yetişmesini
    D) İşine geç gelmesini
    E) Tavsiye ettiği kitapları okumamasını

2.Yazar,Sait Faik’le kendisi arasında nasıl bir ortak yön olduğunu belirtmektedir?
    A) Sait Faik de kendisi gibi kuş eti yemez.
    B) İkisi de balık kızartmasına bayılırlar.
    C) Yazar da kahvelerde, köprü altlarında dolaşmaktan zevk alır.
    D) Her ikisi de gökteki yıldızların azalmasına üzülürler.
    E) İkisi de bu alemde yalnız ve serserice yaşamaktalar.

3. Bu yazının türü aşağıdakilerden hangisidir?
    A. Öykü B. Roman C.Masal D.Efsane E.Anı

4.Yazar, Hülya’nın hangi yönüne bakarak köylü şivesinden kurtulamadığına kanaat getirmektedir?
    A. Cümleleri yanlış kurmasına bakar.
    B. Konuşurken vurgu ve tonlamaları yanlış yapar.
    C. Kurduğu cümleler açık ve duru değildir.
    D. Sözcükleri ve ünlemleri söyleyiş şeklinden
    E. Cılız tonda ve kekeç konuşmasına bakar.