Reklam
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Kayıtsız Üye Misafir

Tanzimat Dönemi öğretici metinlerinin yapı, tema, dil ve anlatım özellikleri

Aşağıda divan edebiyatına ait öğretici metinlerin yapı, tema, dil ve anlatım özelliklerinden bazıları verilmiştir. Tanzimat Dönemi öğretici metinlerinin yapı, tema, dil ve anlatım özellikleri nelerdir?

DİVAN EDEBİYATI ÖĞRETİCİ METİNLERİ
    1. Münacat, methiye, dua gibi bölümlerden oluşan klasik bir yapı
    2. Genellikle dinî, tasavvufi, ahlaki, tarihî konular
    3. Arapça ve Farsça tamlamalar, söz sanatları ve uzun, secili cümlelerden oluşan süslü bir dil ve anlatım
    4. Düşünce ve duygularda bireysellikten uzak durulması
    5. Siyer, tarih, menkıbe, siyasetname, seyahatname gibi klasik türler etrafında gelişmesi
    6. Devlet adamlarına ve ulema sınıfına hitap etmesi

TANZİMAT DÖNEMİ ÖĞRETİCİ METİNLERİ

Kayıtsız Üye Misafir

Cevap: Tanzimat Dönemi öğretici metinlerinin yapı, tema, dil ve anlatım özellikleri

Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aşağıda divan edebiyatına ait öğretici metinlerin yapı, tema, dil ve anlatım özelliklerinden bazıları verilmiştir. Tanzimat Dönemi öğretici metinlerinin yapı, tema, dil ve anlatım özellikleri nelerdir?

DİVAN EDEBİYATI ÖĞRETİCİ METİNLERİ
    1. Münacat, methiye, dua gibi bölümlerden oluşan klasik bir yapı
    2. Genellikle dinî, tasavvufi, ahlaki, tarihî konular
    3. Arapça ve Farsça tamlamalar, söz sanatları ve uzun, secili cümlelerden oluşan süslü bir dil ve anlatım
    4. Düşünce ve duygularda bireysellikten uzak durulması
    5. Siyer, tarih, menkıbe, siyasetname, seyahatname gibi klasik türler etrafında gelişmesi
    6. Devlet adamlarına ve ulema sınıfına hitap etmesi

TANZİMAT DÖNEMİ ÖĞRETİCİ METİNLERİ

Tanzimat Dönemi Öğretici Metinlerin Genel Özellikleri

• "Sanat, toplum içindir." anlayışıyla toplumsal konular ele alınmıştır.
    • Söz hüneri göstermek değil, bazı düşünceleri halka yaymak amaçlanmıştır.
    • Anlatım süsten ve yapmacıktan giderek uzaklaşmış yerini düşüncenin önemine bırakmıştır.
    • Konu genişlemiş, her şey düz yazının konusu hâline gelmiş, anlatım serbestleşmiştir.
    • Somut ve gözleme dayalı anlatım öne çıkarılmıştır.
    • Hürriyet, eşitlik, kanun üstünlüğü, bilim, teknik, edebiyat, sanat gibi temalar işlenmiştir.
    • Arapça ve Farsça kelime ve tamlamalar kullanılmasına karşın dil eskiye göre daha sadedir.
    • Genellikle açıklama ve tartışma gibi anlatım türleri kullanılmıştır.
    • Türk edebiyatında ilk defa bu dönem eserlerinde konuşmaları gösteren çizgiler ve noktalama işaretleri kullanılmıştır.

Divan edebiyatı öğretici metinleriyle Tanzimat edebiyatı öğretici metinlerinin farkları:
    • Divan edebiyatında "seyahatname, tezkire, münşeat" gibi türlerde "münacat, methiye, dua" gibi bölümlerden oluşan klasik bir yapı vardır. Tanzimat edebiyatında ise Batıdan alınan makale, eleştiri gibi tamamen yeni türler kullanılır.
    • Divan edebiyatında genellikle dinî, tasavvufi, ahlaki ve tarihî konular işlenmiştir. Tanzimat edebiyatında ise adalet, eşitlik, hak, hukuk, sanat, edebiyat gibi kavramlar ele alınmıştır.
    • Divan edebiyatında Arapça ve Farsça tamlamalar, söz sanatları ve seçili uzun cümlelerden oluşan süslü bir dil ve anlatım kullanılmıştır. Tanzimat edebiyatında dil daha sade bir niteliktedir.
    • Divan edebiyatında düşünce ve duyguda bireysel bir anlayış benimsenmiş; Tanzimat edebiyatında düşünce ve duygularda toplumun yararı ön plana çıkarılmıştır.
    • Divan edebiyatında siyer, tarih, menkıbe, siyasetname, seyahatname gibi klasik türler etrafında gelişmiş; Tanzimat edebiyatı gazete etrafında şekillenmiştir.
    • Divan edebiyatında devlet adamlarına, ulemaya hitap edilmiş; Tanzimat edebiyatında halka hitap edilmiştir.
    • Divan edebiyatında Doğu kültürü baskınken; Tanzimat edebiyatında Batı örnek alınmıştır.
    • Divan edebiyatından farklı olarak Tanzimat edebiyatında seciler atılmış, asıl düşünce ile ilgisi bulunmayan doldurma sözlere yer verilmemiş, düşünceler sayfalarca süren uzun cümleler yerine kısa cümlelerle anlatılmaya çalışılmıştır. Basmakalıp giriş cümleleri bırakılmış, konuya doğrudan girme ilkesi önemsenmiştir. Konuşmaları gösteren çizgiler ve noktalama işaretleri kullanılmıştır.
    • Divan edebiyatı şiir ağırlıklıdır. Şiir estetiğin, nesir ise bilimin dilidir. Tanzimat'la bu anlayış yıkılmış, nesirde de sanat ve edebiyat adına önemli adımlar atılmış makale, fıkra, deneme, eleştiri gibi türler edebiyata girmiştir. Düz yazı öne çıkmıştır. Bu yazılarda insanı ve toplumu konu edinen temalar işlenmiştir.
    • Divan nesrinde noktalama işareti kullanılmazken Tanzimat dönemi eserlerinden noktalama işaretleri kullanılmıştır.
    • Divan nesrinin katı kuralları varken Tanzimat dönemi öğretici türlerinin daha serbest bir anlatımı vardır.