dil bilgisi kelime türü
+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    edb66 Misafir

dil bilgisi kelime türü

Arkadaşlar 'belki' kelimesinin türüyle ilgili kaynaklarda ihtilaflı bir durum var gibi geldi bana. Mesela 'Buraya belki gelir' ifadesinde belki kelimesi fiile ihtimal anlamı verdiği için zarf gibi geliyor bana. Ayrıca 'Belki bu işi yapan odur' cümlesinde belki kelimesinin türü bağlaç gibi geliyor bana. Tam emin olamadım belki kelimesi hangi durumda zarf hangi durumda bağlaç olur.Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap: dil bilgisi kelime türü

Alıntı edb66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 'belki' kelimesinin türüyle ilgili kaynaklarda ihtilaflı bir durum var gibi geldi bana. Mesela 'Buraya belki gelir' ifadesinde belki kelimesi fiile ihtimal anlamı verdiği için zarf gibi geliyor bana. Ayrıca 'Belki bu işi yapan odur' cümlesinde belki kelimesinin türü bağlaç gibi geliyor bana. Tam emin olamadım belki kelimesi hangi durumda zarf hangi durumda bağlaç olur.Yardımcı olursanız sevinirim.
    Tek başına anlamı olmayan, anlamca birbiriyle ilgili cümleleri veya cümlede görevdeş (özne, yüklem vb.) sözcük ve söz öbeklerini bağlamaya yarayan kelimelere bağlaç denir.

Özellikleri:

• Edatlardan farkı, zaten var olan anlam ilgilerine dayanarak bağ kurmasıdır. Edatlar ise yeni anlam ilgileri kurarlar.
    • Bağlaçların yerine noktalama işaretleri kullanılabilir.
    • Bağlaçlar cümleden çıkarılınca anlam bozulmaz, ama daralabilir. Bağlaçlar (ile hariç) önceki ve sonraki kelimeden ayrı yazılır. Bitişik yazılanlar bağlaç değil, ektir.

Sorunuza gelince:

"Buraya belki gelir." cümlesinde eylemi nitelediği için zarf (belirteç)tır.
    "Belki bu işi yapan odur." cümlesinde de yine zarf görevindedir.

Bu yanılgıya düşmeniz son derece normal; çünkü kimi kaynaklarda (özelllikle internette) "belki" sözcüğü bazılarında bağlaç bazılarında edat olarak tanımlanmış. "Belki" sözcüğü ne edattır ne de bağlaç. Tek başına bir anlam ifade eder (ihtimal anlamı taşır), cümle içerisinde eylemin durumuna gönderme yaptığı için de zarf (belirteç) göreviyle karşımıza çıkar. Edatlar ve bağlaçlar tek başına hiçbir anlam ifade etmeyen sözcüklerdir...

Ayrıca bakınız: