+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    gazili Misafir

Ücretli Öğretmenlik Şartları

Merhaba,

Ben son sınıf Türkçe Öğretmenliği öğrencisiyim. Bu sene uzattığım seneyi okuyacağım. İlk dönem dersim yok ikinci dönemde tek dersim var. Ben bu şartlar altında ücretliye başvurabilir miyim acaba?

Cevap: Ücretli Öğretmenlik Şartları

Alıntı gazili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Ben son sınıf Türkçe Öğretmenliği öğrencisiyim. Bu sene uzattığım seneyi okuyacağım. İlk dönem dersim yok ikinci dönemde tek dersim var. Ben bu şartlar altında ücretliye başvurabilir miyim acaba?
    T.C.
    CEYHAN KAYMAKAMLIĞI
    İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü
    2013-2014 ÖĞRETİM YILI
    DERS ÜCRETİ KARŞILIĞI ÖĞRETMENLİK
    BAŞVURU KILAVUZU
    TEMMUZ - 2013

ELEKTRONİK BAŞVURU FORMUNU DOLDURMADAN ÖNCE
    BAŞVURU KILAVUZUNU DİKKATLİCE OKUYUNUZ.

Başvuru Süresi 1 Ağustos 2013 tarihi saat 08:00’da başlayıp sene sonuna kadar devam edecektir. 16 Ağustos 2013 tarihi mesai bitimine kadar yapılacak başvurular birinci sıralamaya alınacak, bu tarihten sonra yapılacak başvurular birinci sıralamadaki tüm adaylar bittikten sonra ikinci sıralamaya alınacaktır.
    Görevlendirme Süreci İhtiyaç oluştuğunda görevlendirmeler bu kılavuzda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

Başvuruların Yapılacağı Adres:
    Sıralama Kriterlerinde Kullanılacak
    Talim ve Terbiye Kurulu’nun
    80 Sayılı Kararı ve Eki Çizelge Adresi:

Sonuçların İlan Edileceği Adres
    Bilgi Amacıyla Soru Yöneltilecek Telefon
    Atama Bürosu: ………

İÇİNDEKİLER
    1.
    İLGİLİ MEVZUAT…………………………………………………………… …………... 4
    2.
    GENEL AÇIKLAMALAR………………………………………………… ……………... 4
    3.
    2013-2014 ÖĞRETİM YILI DERS ÜCRETİ KARŞILIĞI ÖĞRETMENLİK İÇİN ARANILAN GENEL ŞARTLAR…………………………… 5
    4.
    BAŞVURU İŞLEMİNİN YAPILMASI…………………………………………………. 5
    5.
    GÖREVLENDİRMELERDE ÖNCELİK DURUMU………………………………….. 6
    6.
    İSTENİLECEK EVRAKLAR………………………………………………………… ….. 7
    7.
    GÖREVLENDİRMELERİN YAPILMASINA DAİR ESASLAR……………………. 8

1. İLGİLİ MEVZUAT:
    a. Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar.
    b. Talim ve Terbiye Kurulunun 80 No’lu Kararı.
    c. 5018 Sayılı Kamu Malî Yönetimi Ve Kontrol Kanunu
    d. Milli Eğitim Bakanlığı Norm Kadro Yönetmeliği.
    e. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. ve 176.Maddesi
    f. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü’nün 02/09/2010 tarih ve 2757 sayılı yazısı
    g.Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 25/06/2012 tarih ve 69 Sayılı Kararı
    h. Talim ve Terbiye Kurulu’nun 11/05/2011 Tarih ve 3192 Sayılı Mütâlaası.
    ı. Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Yüksek ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri ile
    İlkokulu Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri ile Ek Ders Ücretleri Hakkındaki
    439 Sayılı Kanunu’nun 8.Maddesi.
    i. 5442 Sayılı Kanunu’nun 31.Maddesi.
    2. GENEL AÇIKLAMALAR:

• 1. Bu kılavuz 2013-2014 öğretim yılında Ders Ücreti Karşılığı Ücretli Öğretmenlik için başvuru ve yerleştirmelere ilişkin esas ve usulleri belirlemek amacı ile oluşturulmuştur. PDF formatındaki kılavuz ADANA - CEYHAN LE MLL ETM MDRL internet adresinden alınarak ayrıntılı açıklamaya ulaşılabilir.
    • 2. Üniversitelerin öğretmenlik mesleği ile ilgili lisans programlarından mezun olanların başvuruları ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Meslek Dersleri ve Okul Öncesi branşlarında önlisans programlardan mezun olanların başvuruları kabul edilecektir.
    • 3. Bu kılavuzda yapılan açıklamalara ek olarak oluşabilecek değişiklikler ile uygulamalara yönelik açıklamalar ADANA - CEYHAN LE MLL ETM MDRL adresinde yayınlanacaktır.
    • 4. Başvuru Süresi : 1 Ağustos 2013 tarihinde ssat 08:00´da başlayıp, yıl sonuna kadar devam edecektir. Ancak eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte oluşacak ihtiyaçları zaman kaybetmeden karşılayabilmek amacıyla, 16 Ağustos 2013 mesai bitimine kadar yapılacak başvurular, her alanda, birinci sıralama adıyla kılavuzdaki esaslara göre sıralanacaktır. Herhangi bir alanda bu sıralamadaki tüm başvurular bitinceye kadar ikinci sıralama yapılmayacaktır. Ancak ihtiyaç oluşan alanla sınırlı olmak üzere ikinci bir sıralama yapılacaktır.
    • 5. Başvurular Ceyhan le Mill Eitim Mdrl cretli retmenlik Otomasyonu adresinde elektronik ortamda yapılacak olup, elden, herhangi bir form, dilekçe vb yapılacak başvurular ile posta, elektronik posta ve faks yoluyla yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

3. 2013-2014 ÖĞRETİM YILI DERS ÜCRETİ KARŞILIĞI ÖĞRETMENLİK İÇİN ARANILAN GENEL ŞARTLAR:

• 1. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
    • 2. Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
    • 3. Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
    • 4. Sağlık durumunun öğretmenlik görevini yapmasına engel olmamak.
    • 5. Erkek adaylar için askerlikle ilişkisi bulunmamak.

- Askerliğini yapmış, askerlikten muaf ya da askerliği tecil edilmiş olmak.

• 6. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar bakımından, öğreniminin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği yapılmış olmak.
    • 7. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmamak.
    • 8. Emekli olan tüm branş ve sınıf öğretmenleri ders ücreti karşılığı öğretmenlik müracaatında bulunabileceklerdir.
    • 9. KPSS-10 puanlarından 2012 ve 2013 yıllarına ait en yüksek puanı ile müracatta bulunulabilir. KPSS-10 puanı bulunmayan adayların başka bir KPSS puanı girmesinin tespit edilmesi halinde veya KPSS-10 puanının hatalı giriş yapılması halinde (KPSS sonuç belgesindeki puan ile sisteme girilen puanın birebir tutması gerekmektedir) adayın başvurusu geçersiz sayılacaktır.

4. BAŞVURU İŞLEMİNİN YAPILMASI:

• 1. Başvurular Ceyhan le Mill Eitim Mdrl cretli retmenlik Otomasyonu adresindeki Ücretli Öğretmenlik İçin Başvuru Yapın menüsünden yapılacaktır.
    • 2. Açılacak sayfada kılavuzu okuduğunuzu ve başvuru şartlarını kabul ettiğinizi belirten işaretlemeyi yapınız.
    • 3. Başvuru sahibinin öncelikle bilgilerini doğrulaması gerekmektedir. Kimlik bilgilerinizi nüfus cüzdanınızda olduğu haliyle yazarak “Gönder” butonunu tıklayınız.
    • 4. Bilgileriniz kontrol edilip doğrulandıktan sonra mezuniyet, ek bilgiler ve iletişim bilgilerinizi gireceğiniz ekran açılacaktır.
    • 5. Görevlendirme tebliğleri başvuru sahibinin modüle ekleyeceği telefonlara yapılacaktır. Bu sebeple telefon numaralarının kesinlikle doğru girilmesi gereklidir. Yine görevlendirmeler, başvuların yapıldığı adresten de takip edilebilir.
    • 6. İlgili alanları şartlarınıza uygun olarak doldurup “Başvurumu Kaydet” butonunu tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
    • 7. Başvurunuzun kaydedildiğine dair onay verildikten sonra size, daha sonra isterseniz bu başvuruyu iptal edebilmeniz ve/veya adres bilgilerinizi güncelleyebilmeniz için bir güvenlik numarası verilecektir. Güvenlik numarası harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Bu güvenlik numarasını mutlaka kaydediniz.
    • 8. Başvurunuzu tamamladıktan sonra herhangi bir belge istenmeyecektir.
    • 9. Başvuru yapılan ekranda KPSS-10 puanlı sıra, KPSS-10 puansız sıra ile görevlendirmeler yapılmaya başladıktan sonra görevlendirme durumları yayınlanacaktır.

5. GÖREVLENDİRMELERDE ÖNCELİK DURUMU:

• 1. Görevlendirmelerde öncelik adayların KPSS-10 puan türünde aldığı (2012 veya 2013 puanından yüksek olanı) puanlar olacaktır. KPSS puanı olmayanlar alanlarında aşağıda belirtilen esaslara göre kendi arasında başvuru önceliğine göre sıralanacaktır. Bütün alanlarda emekli öğretmenler, KPSS’li ve KPSS’siz başvurulardan sonra değerlendirmeye alınacaktır.

• 2. Sınıf Öğretmenliği için öncelik sırası:

• · Eğitim Fakültelerinin sınıf öğretmenliği bölümü mezunları
    • · Eğitim Fakültesi mezunlarından sınıf öğretmenliği sertifikası olanlar
    • · Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarından sınıf öğretmenliği sertifikası olanlar
    • · Eğitim Fakültelerinin diğer bölümlerinden mezun olanlar

• 3. Branş Öğretmenlikleri için öncelik sırası:

• · Eğitim Fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olanlar
    • · Fen Edebiyat Fakültesinin ilgili bölüm mezunlarından tezsiz yüksek lisansı olanlar
    • · Fen Edebiyat Fakültesinin ilgili bölüm mezunları
    • · Fen Edebiyat Fakültesinin diğer alanlardan mezun olanlar.

• 4. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Meslek Dersleri alanlarında lisans mezunu olmadığı/kalmadığı zaman önlisans mezunu adaylara görev verilebilir.

• 5. Okul Öncesi öğretmenliği için öncelik sırası:
    • · Okul öncesi öğretmeliğine kaynak teşkil eden bölümlerden mezun olup yüksek lisansı olanlar
    • · Okul öncesi öğretmeliğine kaynak teşkil eden bölümlerden mezun olanlar
    • · Ev ekonomisi yüksek okulu, çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunları
    • · Okul öncesi öğretmenliği, anaokulu öğretmenliği, çocuk gelişimi ve okul öncesi eğitimi öğretmenliği, çocuk gelişimi ve öğretmenliği veya çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü önlisans mezunları.
    • · Meslek yüksekokulu çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu, çocuk gelişimi bölümü, meslekyüksekokulu hemşirelik ve bakım hizmetleri bölümü çocuk gelişimi önlisans mezunları
    • · Açıköğretim Fakültesi okul öncesi öğretmenliği bölümünde okuyup önlisans mezunu olduğunu belgelendirenler.
    • · Kız Meslek Lisesi çocuk gelişimi mezunu olup herhangi bir alanda yüksekokul mezunu olanlardan okul öncesi eğitim alanında düzenlenmiş okul öncesi alanında 60 saatlik seminer programını tamamlayanlar.
    • · Sınıf öğretmenliği alanına kaynak teşkil eden bölümlerden mezun olup okul öncesi alanında 60 saatlik seminer programını tamamlayanlar.
    • · Diğer öğretmen alarına kaynak teşkil eden bölümlerden mezun olup okul öncesi alanında 60 saatlik seminer programını tamamlayanlar.

6. İSTENECEK EVRAKLAR:

• 1. Başvuru esnasında herhangi bir belge istenmeyecektir.
    • 2. Kendilerine görev çıktığı kısa mesajla bildirilen adaylar aşağıdaki belgeleri hazırlayarak gönderilen mesaj metninde belirtilen süre içerisinde Müdürlüğümüze başvuracaklardır.

a) Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
    b) Vesikalık Fotoğraf (1 Adet)
    c) Mezuniyet Belgesi/Diploma Aslı ve Fotokopisi
    d) Başvuruda KPSS puanı girmiş adaylar için KPSS-10 Sonuç Belgesi

• Öğretmenlik yapmasına engel bir hastağılığının bulunmadığına dair beyan,
    • Kılavuzun Genel Şartlar bölümü 3. Maddesinde zikredilen suçlardan hükümlü bulunmadığına dair beyan,
    • Erkek adaylar için askerlikle ilişkisinin bulunmadığına dair beyan,
    • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadığına dair beyan adayın müdürlüğümüze çağrıldığında kendisinden istenecek olup, belgelendirilmesi istenmeyecektir. Ancak adayın beyanına zıt bir durumun ortaya çıkması halinde tüm sorumluluk beyanda bulunanda olacaktır.

7. GÖREVLENDİRMELERİN YAPILMASINA DAİR ESASLAR:
    1. Görevlendirmeler, Müdürlüğümüze bağlı okul ve kurumların belirttikleri ihtiyaçlara göre yapılacaktır.
    2. Görevlendirmeler ile ilgili listeler başvuru adresinde yayınlanacaktır. Görevlendirme sırasının kendisine geldiği ile ilgili bilgi adaylara başvuru sırasında verdikleri cep telefonuna kısa mesaj gönderilerek evrakların teslimi ve kontrolü için aday müdürlüğümüze çağrılacaktır. Aday mesajı aldıktan sonra gönderilen mesaj metninde belirtilen süre içerisinde Müdürlüğümüze başvuracaklardır.
    3. Mesajlar sırası gelen adaylara 10’ar kişilik gruplar halinde gönderilecektir. İhtiyaç halinde işlem tekrarlanacaktır.
    4. Evraklarını tamamlayan adayların görevlendirme onayı alınarak SGK girişinin yapılmasının ardından okul/kurumdaki görevine başlatılması sağlanacaktır.
    5. Yerine kadrolu atama yapıldığı ya da görevlendirildiği kurumda ilgili alanda ihtiyaç kalmaması gibi adayın kendisinden kaynaklanmayan sebeplerle görevi sona eren adaya, talep etmesi halinde başka kurumlarda ihtiyaç bulunduğunda öncelik tanınacaktır.
    6. Okul Müdürlüğünce eğitim-öğretim yılı içerisinde öğretmenlik mesleğinde yetersiz olduğu tespit edilenlerin görevlendirmeleri hemen iptal edilecek bir daha müdürlüğümüzce görevlendirme yapılmayacaktır.
    BAŞVURU İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ.
    7. Herhangi bir özrü olmaksızın okul müdürlüğüne en az 3 (üç) iş günü öncesinden yazılı bilgi vermeden görevi bırakanlara bir daha müdürlüğümüzce görevlendirme yapılmayacaktır..

Öğretmen yetersizliği halinde kimlerin öğretmen olarak hangi hallerde nasıl görevlendirilebileceğine dair 16.12.2006 tarih ve 26378 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders ücreti karşılığında görevlendirme” başlıklı, 9. maddesinde; “(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;

a) Yükseköğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim okulu 6, 7 ve 8 inci sınıflarında, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate,

kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,

kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.” hükümleri bulunmaktadır.

Ayrıca; MEB; 21 Temmuz 2012 Tarihli ve 28360 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan düzenlemeyle yönetmeliğe eklenen “Ek Madde 1 –Herhangi bir branşta norm kadro fazlası bulunan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılamaz, vekil öğretmen çalıştırılamaz.” maddesi ile bir ilde aynı branştan norm kadro fazlası öğretmen veya aylık karşılığı ders ve zorunlu ek ders saatlerini doldurmayan öğretmen var iken aynı branştan ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılamayacağı ve vekil öğretmen çalıştırılamayacağı ilk defa kayıt altına alınarak oluşacak kamu zararları önlenmiştir.

Bu değişiklikte yer alan “ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılamaz,” hükmünün atıfta bulunduğu mevzuat yukarıda yer verdiğimiz Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders ücreti karşılığında görevlendirme” başlıklı 9. maddesindeki ders ücreti karşılığı görevlendirmelerdir.

Bu madde kısaca norm kadro fazlası veya aylık karşılığı ders ve zorunlu ek ders saatlerini doldurmayan öğretmen varken öğretmen ihtiyacının ek ders ücreti karşılığı görevlendirme yapılarak derslerin doldurulamayacağı anlamına gelmektedir.

Bu hükümlere rağmen birçok ilin ücretli öğretmen görevlendirme ilanlarına çıktığını ve başvuru aldıklarını görmekteyiz. Ücretli öğretmen ilanlarına çıkan il Milli Eğitim Müdürlüklerinin yukarıda yer verdiğimiz mevzuat hükümlerini bir kez daha gözden geçirmeleri yapılacak soruşturmalarda kendilerine çıkacak zimmetten kurtulmaları anlamına gelecektir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

Ücretli öğretmen maaşı ne kadar?
    Ücretli öğretmenlerin geçmiş yıllardaki ders saat ücretlerine bakacak olursak 2012-2013 için ücretli öğretmenin ders saat ücretinin ne kadar artacağı konusunda bir bilgi sahibi olabiliriz.
    -Ücretli öğretmen girdiği ders saati başına ücret almaktadır.1ders saati ücreti her sene iyileştirilmeye çalışılsa da hala beklentileri karşılayamamakta…
    2010 senesinde ücretli öğretmenlik ders saati ücreti brüt 8.32 TL, net: 7.02 TL
    2011 senesinde ücretli öğretmenlik ders saati brüt ücreti 9,02,net 7,2 TL
    2012 senesinde ücretli öğretmenlik ders saati brüt ücreti 9,27 TL,net ise 7,8TL…

-Bir ücretli öğretmen haftada maximum 30 saat derse girebilmekte,bu da maaşının yaklaşık olarak 960 TL olması demektir.

Ücretli öğretmenlerin sigortaları kaç gün yatıyor?
    -Ücretli öğretmenlerin en büyük sorunu sigorta primlerinin 30gün üzerinden yatmıyor olması (gerçi kimi il ve ilçelerde tam olarak yatıyorken, aynı durumdaki başka il veya ilçede max 16gün yatıyor,bu da değişik bi uygulama…)Yani ücretli öğretmenlik yapılan il ilçe müdürlüğüne bağlı biraz ücretli öğretmenin sigortasının tam yatıp yatmaması durumu.

-Günlük ders saati 7.5'dan az olan ücretli öğretmenler 1gün çalışmış sayılmıyor ve sigorta primi 30 gün olarak yatmıyor. Haftada 30 saat derse giren ücretli öğretmenin sigortası 5gün çalışmasına rağmen 3 veya 4 gün yatıyor…

-Her ay değişen sigorta primleri ve maaşlar ücretli öğretmenleri daha da yıpratmakta ve bu süreçte kendilerini yalnız hissetmelerine neden olmaktadır.

-En zoru da bu süreçte ücretli öğretmenlik yapan adayların bir yandan da KPSS’ye hazırlanıp yüksek puan almak zorunda olmasıdır.

Kaynak: Eğitim Haber Portalı - 2013, Ehliyet, ALES, AÖF, YGS, SBS, KPSS, ÖSYM