Sponsorlu Bağlantılar
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    BAYAN ÖNDER Misafir

Post Bir öğretmene ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavı görevi iki ayrı ders için...

Bir öğretmene ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavı görevi iki ayrı ders için aynı komisyon saati içinde verilebilir mi?

Bana böyle bir uygulama yapıldı hakkımı aramak istiyorum. çünkü ben sınavlara yetişeceğim diye kıvranırken bunu kasti yapan müdür pek keyifle "yetiştiremiyorsanız istifa eder gidersiniz, sırada atanmayı bekleyen binlerce öğretmen var, bir başkası gelir" diyerek beni kendi malikhanesinden kovarcasına çıkardı.

Post Cevap: Bir öğretmene ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavı görevi iki ayrı ders içi

Alıntı BAYAN ÖNDER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir öğretmene ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavı görevi iki ayrı ders için aynı komisyon saati içinde verilebilir mi?

Bana böyle bir uygulama yapıldı hakkımı aramak istiyorum. çünkü ben sınavlara yetişeceğim diye kıvranırken bunu kasti yapan müdür pek keyifle "yetiştiremiyorsanız istifa eder gidersiniz, sırada atanmayı bekleyen binlerce öğretmen var, bir başkası gelir" diyerek beni kendi malikhanesinden kovarcasına çıkardı.
    (en son) 03/07/2017 MEB YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN karar metninin 12. maddesinde sınav görevi şu şekilde ifade edilmiş:

Sınav görevi
    MADDE 12-
    (1) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ilgili mevzuatı gereğince yapılan bekleme, sorumluluk, dışarıdan bitirme, final, ortalama yükseltme, seviye tespiti, meslekî formasyon, adaylık eğitimi, beceri sınavı ve beceri/proje yarışması sınavlarında görevlendirilen öğretmenlere, (Mülga İbare-BKK 2017/10010) her bir sınav komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için 5 saat ek ders ücreti ödenir.

(2) Sınav komisyonu üyeliği ve sınav gözcülüğü görevleri kapsamında;

a) Bir öğretim yılında bir kişiye 12'den fazla sınav komisyon üyeliği ve 15'ten fazla sınav gözcülüğü görevleri,

b) Bir sınavda aynı kişiye hem sınav komisyon üyeliği hem de sınav gözcülüğü,

c) Yöneticiler,

için ücret ödenmez.

(3) Meslekî ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumları ile çok programlı liselerde atölye ve laboratuvar dersleri için yapılan sınavlarda öğretmen yetersizliği nedeniyle sınav komisyonunun oluşturulamaması durumunda, bu maddenin ikinci fıkrasının (a) bendindeki "Bir öğretim yılında bir kişiye 12'den fazla sınav komisyon üyeliği için ücret ödenmez" hükmü uygulanmaz.

(4) Atölye ve laboratuvar ders programı ile birlikte okutulan endüstriyel teorik dersler, bu maddenin üçüncü fıkrasının uygulanmasında atölye ve laboratuvar dersi sayılır.

(5) Bakanlığa ve diğer bakanlık ve kurumlara bağlı okullara alınacak öğrenciler ile açık öğretim kapsamında merkezî sistemle yapılan sınavlarda il sınav yürütme kurulu başkan ve üyeleri ile bina, salon sorumlusu ve gözcü olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere her sınav oturumu için 5 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bu iş ve işlemlerle ilgili döner sermayeden ücret alanlara bu tür ücret ödemesi yapılmaz.

Ayrıca bu karar metninin tamamını inceleyiniz-> 3 Temmuz 2017 MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar
    -----------------------------

Açıkçası bu kararda veya yönetmelikte bahsettiğiniz durumla ilgili açık-net bir ifade yok: Zaten okul idarecileri de her türlü keyfi hal, hareket ve uygulamalarındaki gücü, mevzuatta yer alan boşluklardan, belirsizliklerden vb. alıyor.

Aslına bakarsanız okul idaresi, işi yokuşa sürmek yerine, mesleğini hakkıyla yerine gitiren! öğretmeni düşünüp birkaç kuruş kazanmasını sağlamalı; birkaç saatlik ekders ücretine göz dikmemeli; zaten verilen ücret ortada...

Eğitim Yöneticisi olmak yerine müdürlük, amirlik yapmaya çalışan güdük kafaları değiştiremediğimiz sürece eğitimdeki başarı tamamen tesadüflere kalmaya mahkum olacaktır. (Bir kurumda tesadüfen iyi bir yönetici, tesadüfen iyi bir öğretmen kadrosu... vs.) Mâlum "Balık baştan kokuyor." "Ön tekerlek nereye, arka tekerlekler oraya"...

Sayın müdürünüzün size tavsiyesine gelince: Siz de ona aynı tavsiyelerde bulunabilirdiniz; çünkü binlerce insan da müdürlük için sırada bekliyor... :)
    .

Kayıtsız Üye Misafir

Cevap: Bir öğretmene ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavı görevi iki ayrı ders için...

Okul müdürüyüm. Bazen 1-2 öğrenci oluyor 1 dersten. Dolayısıyla insiyatif alarak 2 dersi tek oturumda birleştirdiğim oluyor. Neticede öğretmenlerde bu tür durumları anlayışla karşılamalı. Beyt-ül mal durumuda var yani. Burada idarecinin üslubu kınayabilir ama uygulaması şartlara göre değerlendirilmelidir.