Sponsorlu Bağlantılar
+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    MBurcu Misafir

KPSS Türkçe Sorusu - 3

Merhabalar,

Takıldığım birkaç soruyu sizinle paylaşmak istiyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yükleme sorulan "nereye" sorusunun yanıtı, diğerlerinden farklı türde bir sözcüktür?

A. Dışarısı soğuk olunca içeriye girdi.
    B. Aşağıya, eski elbiselerini bulmaya gitti.
    C. Kalabalıktan sıkılınca hemen yukarıya çıktı.
    D. Benim kullandığım bilgisayar masasını biraz ileri alalım.
    E. Kısa bir süre sonra dışarıya çıkacağız.

2. (I) Çocuklar için yazılmış kitap yok. (II) Benim kadar çok yazan kimse de yok. (III) Bununla övünmüyorum çünkü ben edebiyat yapmak için değil, para kazanmak için de değil, sırf kendimi meşgul etmek için yazıyorum. (IV) Bundan önce yazdığım pek çok şiir ve öyküyü beş yıl önce İstanbul'da yayımlatmıştım. (V) Hastalık gibi bir şeydir yazı yazmak, ben dahil her yazar yazdıklarımızı, çocuklara adarken aslında kendimizi oyalarız. (VI) Para, pul, sanat yapmak hep bir adım geride kalıyor.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?

A. II B. III C. IV D. V E. VI

Cevap: KPSS Türkçe Sorusu - 3

Takıldığım birkaç soruyu sizinle paylaşmak istiyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yükleme sorulan "nereye" sorusunun yanıtı, diğerlerinden farklı türde bir sözcüktür?

A. Dışarısı soğuk olunca içeriye girdi. (nereye->içeriye= isim)
    B. Aşağıya, eski elbiselerini bulmaya gitti. (nereye->aşağıya= isim)
    C. Kalabalıktan sıkılınca hemen yukarıya çıktı. (nereye->yukarıya= isim)
    D. Benim kullandığım bilgisayar masasını biraz ileri alalım.( nereye->ileri= zarf)
    E. Kısa bir süre sonra dışarıya çıkacağız. ( nereye->dışarıya= isim)

2. (I) Çocuklar için yazılmış kitap yok. (II) Benim kadar çok yazan kimse de yok. (III) Bununla övünmüyorum çünkü ben edebiyat yapmak için değil, para kazanmak için de değil, sırf kendimi meşgul etmek için yazıyorum. (IV) Bundan önce yazdığım pek çok şiir ve öyküyü beş yıl önce İstanbul'da yayımlatmıştım. (V) Hastalık gibi bir şeydir yazı yazmak, ben dahil her yazar yazdıklarımızı, çocuklara adarken aslında kendimizi oyalarız. (VI) Para, pul, sanat yapmak hep bir adım geride kalıyor.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?

A. II B. III C. IV D. V E. VI