Yükseköğretime geçişte açık uçlu sorular mı gelecek? Yeni Milli Eğitim Bakanı yeni değişiklikler mi getirecek? SBS de sorular zorlaşacak mı? Sınava hazırlanan adaylar bu sorular yerine kendilerine şu 3 soruyu sormalılar; Ne istiyorum, Neden istiyorum, Ne kadar istiyorum?

Yükseköğretime geçişte açık uçlu sorular mı gelecek? Yeni Milli Eğitim Bakanı yeni değişiklikler mi getirecek? SBS de sorular zorlaşacak mı? Tüm bu sorular öğrenciler ve veliler tarafından son günlerde çeşitli endişelerle dile getiriliyor. Her dönem olan belirsizlikler bu yıl da devam ediyor. Öğrenciler bu değişimleri öngöremedikleri gibi karamsarlığa da kapılabiliyorlar. Değişimler ne olursa olsun öğrenciler olarak yapmanız gereken sınavlara hazırlıkta üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirmek olacaktır. Bu konuda sınavlara hazırlıkta kendiniz için yeni hedefler belirlemeniz veya belirlediğiniz hedefleri revize etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Hedefi belirli olan insanlar enerjilerini daha iyi kullanırlar. Gereksiz konularda daha az zaman harcarlar. Ders çalışma konusunda motivasyonları yükselir. Ders başında konsantrasyon sorununu önemli ölçüde aşarlar. En önemlisi de karşılarına çıkan engeller konusunda daha fazla direnme gücü gösterebilirler.

Peki uygun hedefleri nasıl belirleyebilirsiniz? Kendinize aşağıdaki üç soruyu sorun bu soruların yanıtlarını yazmaya çalışın.

• Ne istiyorum

• Neden istiyorum

• Ne kadar istiyorum

Ne istediğiniz sorusu; hedefinizi belirlemenize yardımcı olur. Buraya kazanmak istediğiniz okul ya da bölümün adını yazabilirsiniz.

Neden istediğiniz sorusu motivasyonunuzu ortaya çıkarmaya çalışır. Bir hedefe ulaşmak için kendince nedenleri olmayan bir öğrencinin motivasyonunun olmayacağı açıktır. Bu nedenle bu soruya olabildiğince fazla neden bulmanızda fayda var.

Ne kadar istiyorum sorusu ise sizin engellere dayanma, zorluklar karşısında pes etmeme gücünüzü belirler. Sizin kazanmak istediğiniz okulu binlerce öğrenci istemektedir. Sizin o hedefe ulaşabilmeniz için de onlardan daha çok istemeniz gerekir. Bunun için daha fazla fedakarlık yapmayı göze almalısınız.

Hedef belirlerken şu kurallara dikkat etmeliyiz. Bu kurallar İngilizce smart diye oluşturulan akrostişin Türkçesi olarak şöyle yazılabilir.

• B Belirgin
  • Ö Ölçülebilir
  • H Harekete yönlendirmiş
  • U Ulaşılabilir
  • Z Zaman sınırlı olmalı

Hedefiniz Belirgin Olmalı

Bir üniversiteye girmek istiyorum. İstanbul’da okumak istiyorum gibi genel amaçlar yerine daha belirgin hedeflere ihtiyacınız var. Örneğin SBS öğrencileri için bir Anadolu lisesi değil, ‘Kadıköy Anadolu Lisesini kazanmak istiyorum’ şeklinde hedef belirleyebilirler.

Hedefiniz Ölçülebilir Olmalı

Bir hedef belirlediniz. Ancak bu hedefi mutlaka ölçebilmemiz gerekir. Sayısal hale getirdikçe hedefe ulaşma derecenizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için de belirlediğiniz hedefle ilgili veriler belirlemelisiniz. Örneğin ‘Kadıköy Anadolu Lisesi için kaç net yapmam gerekiyor? Kaç puan almam gerekiyor?’ türünden sorular sorabilirsiniz.

Hedefiniz Harekete Yönlendirmiş Olmalı

Belirlediğiniz hedef sizi motive edebilmeli, ders çalışmaya yönlendirebilmelidir. Eğer bu olmuyorsa hedefinizi yeniden gözden geçirmekte fayda var.

Ulaşılabilir Olmalı

Belirlediğiniz hedef ulaşabileceğiniz bir hedef olmalı. Kendinizi en iyi kendiniz tanırsınız. Matematikten 2 net yapan ve ders çalışmayı sevmeyen bir öğrenciyseniz ‘matematikten ful yapacağım, sınavda birinci olacağım’ gibi hedefler belirlemek uygun olmayacaktır. Kendinize ulaşılması çok güç hedefler belirlerseniz, bir süre sonra karamsarlığa kapılmaya başlarsınız. Uygun hedef sizi motive eden ancak ulaşabileceğinize inandığınız hedeftir.

Zaman Sınırı Olmalı

Kendi başarınızı değerlendirebilmeniz için hedefinizin bir zaman sınırı olması gerekir. Zamanı geldiğinde durumumuzu değerlendirebiliriz. YGS Mart ayında, SBS ve LYS sınavları haziran ayında yapılmaktadır. Belirlediğiniz hedefin sınırı sınava girdiğiniz tarih olmalı. Bazı öğrenciler bu gerçeği zaman zaman unutup, ‘halen hedefime ulaşamadım’ gibi düşünceler içerisine girebilirler. Oysa siz hedefinize gerçek sınavda ulaşmak istiyorsunuz.

Kendiniz için uygun hedefleri oluşturmanız için biraz zaman ayırmanız çabalarınızın sonucu açısından size fayda sağlayacaktır. Pilotlar bile önce gidecekleri hedefi seçiyorlar. Durum sizin için de aynı. Öyleyse şu anda öncelik hedef belirlemede, bir an önce kendi hedeflerinizi düşünmeye başlayın. Diğer haberlere kulak tıkayarak hedefinize odaklanmaya çalışın.