Sponsorlu Bağlantılar
+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Kayıtsız Üye Misafir

Kelime (Sözcük) Kavramı

sözcük kavramını, dil dünya/evren ilişkisi bağlamından yararlanarak anlamlı kılacak, somutlayacak biçimde tanımlayınız, açıklayınız.

evet arkadaşlar sizler bu soruya nasıl yanıt verebilirsiniz sözcük kavramını nasıl anlamlı hale getirebilirsiniz? cevaplarını bekliyorum şimdiden teşekkürler..

Cevap: Kelime (Sözcük) Kavramı

Kelime ya da sözcük; Cümlenin anlamlı en küçük birimlerine ya da tek başına anlamı olmadığı hâlde cümle içinde anlam kazanan anlatım birimlerine kelime denir. Bir başka ifadeyle birbirine bağlı bir ya da daha fazla biçim birimden (morfem) oluşan, ses değeri taşıyan dil birimi. Yazı dilinde her iki tarafında birer boşluk verilerek gösterilirler. Sözcükler, bir kök ve ona bağlı bir ya da daha fazla ekten oluşabilir.

Yazında sözcükler hecelerden, heceler ise harflerden meydana gelir. Bir sözcük en az bir harften ve en az bir heceden meydana gelir: can, at, mal, o vb. Sözcükler bir araya gelerek sözcük öbeklerini, cümlecik ve cümleleri meydana getirirler.

Etimoloji: Kelime sözcüğü Arapça kelâm (söz) sözcüğünden gelir. Öztürkçe "sözcük" kelimesi de yaygın olarak aynı anlamda kullanılır.

Türkçede sözcük türleri

Sözcük türleri içinde en önemlileri ad ve eylemlerdir. Jean Deny, Türkçe'deki sözcük türlerini ad, eylem ve ilgeç olmak üzere üçe ayırır. Bu temel ayrım Türkçe için genelde kabul gören bir anlayışı gösterir. Çünkü, dilin anlatım yapısının temelinde yapılan bir iş vardır, bir de işi yapan kişi bulunur. Ad işi yapanı, eylem işin yapılışını bildirir. Öteki sözcük türleri ise yalnızca ad ve eylemin anlamlarını tamamlar.

Türkçede sözcük türleri birbirinden kesin çizgilerle ayrılmaz. Aynı sözcük ad, sıfat, belirteç, ünlem gibi görevleri üstlendiği için sözcük türlerini sınıflandırmak zordur. Bu konuda en geçerli ve kolay çözüm, sözcüklerin cümle içerisindeki anlam ve işlevlerine bakmaktır. Bu nedenle, bir sözcük belirli bir sözcük türü ile etiketlenmemeli, cümle içerisindeki anlam ve işleyişine göre değerlendirmelidir.

Ayrıca bakınız-> Kelimede Anlam

geno29 Misafir

sayın refresh bu cevabın soruma yönelik olduğunu zannetmiyorum. ben daha çok yoruma dayalı bir cevap istiyorum. sözcük kavramını nasıl somutlaştırırsınız?

mehmet1956 Misafir

Türkçemizin yapısına ve söyleyiş özelliğine uymayan birtakım yeni kavramlar malesef zihinleri bulandırmaktadır. Yeni kavramları ortaya atanlar ve o kavramlardsan hareketle yeni bir şey kazandırdıklarını iddia edenler, bana göre, havanda su döğmektedirler. "sözcük kavramını, dil dünya/evren ilişkisi bağlamından yararlanarak anlamlı kılacak, somutlayacak biçimde tanımlayınız, açıklayınız. " ifadesini de bu bağlamda değerlendiriyorum. Yıllarca herkesin kabul ettiği bir tanımı yok sayıp, sırf farlı bir yaklaşım segiliyorum, mantığıyla hareket etmek hoş olmasa gerek. Bir de bu açıdan bakmanızı dilerim.