Reklam
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Kayıtsız Üye Misafir

Öğretmen yazılı ortalamalarının altında sözlü notu verebilir mi?

Öğretmen yazılı ortalamalarının altında sözlü veya performans notu/puanı verebilir mi?

Örneğin,
    Öğrencinin 3 yazılısı ve ortalaması 70+40+50=160/3=53

Öğretmen bu yazılı ortalamasının (53) altında sözlü notu verebilir mi?
    .

Post Cevap: Öğretmen yazılı ortalamalarının altında sözlü notu verebilir mi?

Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öğretmen yazılı ortalamalarının altında sözlü notu verebilir mi?

Örneğin,
    Öğrencinin 3 yazılısı ve ortalaması 70+40+50=160/3=53

Öğretmen bu yazılı ortalamasının (53) altında sözlü notu verebilir mi?
    En son Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde zaten "Sözlü Notu" kavramı yoktur. Bu kavramın yerini "Performans çalışması" almıştır.

Nedir Performans Çalışması?

Bu sorunun cevabı, MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 4. maddesinin (s) fıkrasında şu şekilde belirtilmiştir:

MADDE-4
    (s)
    (Değ: 13/09/2014-29118 RG) Performans çalışması: Ders programında öngörülen eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, yaratıcılığını kullanma ve araştırma sonucu elde edilen kazanımların yazılı, sözlü ve/veya uygulamalı olarak paylaşılmasına yönelik ders öğretmeninin gözetiminde yapılan bireysel veya grup çalışması.

1 Eylül 2018 tarihli Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde

Bu konuyla ilgili madde şu şekildedir:

Performans çalışması, proje ve diğer çalışmalar
    MADDE 50-
    (1)
    (Değişik:RG-16/9/2017-30182) Öğrenciler okulların özelliklerine göre sınavların dışında proje ve performans çalışması ile topluma hizmet etkinliklerine yönelik seminer, konferans ve benzeri çalışmalar yaparlar. Öğrenciler, her dönemde tüm derslerden en az bir performans çalışması, her ders yılında en az bir dersten proje hazırlama görevini yerine getirirler. (RG-01/09/2018-30522) "Sınıf/şube rehber öğretmenleri, öğrencilerin proje hazırlama taleplerini ilgi, yetenek, beceri ve başarı durumlarını dikkate alarak dersler bazında dengeli bir şekilde dağılımına özen gösterir."

(2) Öğrencilerin ders yılı içinde ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettikleri başarılar, ilgili dersin proje veya performans çalışması olarak tam puanla değerlendirilir.

(3) Öğrencilerin hangi dersten/derslerden proje hazırlayacakları sınıf rehber öğretmenleri tarafından okul yönetimine bildirilir.

(4) Proje ve seminer çalışmalarında öğrencilerin laboratuvar, bilgisayar, internet, kitaplık, spor salonu ve konferans salonu gibi imkânlardan etkili ve verimli şekilde yararlanmaları için okul yönetimi tarafından gerekli tedbirler alınır.

(5) İşbirliği çerçevesinde, ilgili makamlardan izin ve onay alınmak şartıyla okulun amaçlarına uygun konferans ve seminerler düzenlenebilir.

(6) Topluma hizmet etkinliklerine önem verilir. Öğrencilerin bu etkinliklere katılmalarını teşvik etmek amacıyla okul yönetimince gerekli tedbirler alınır.

(7) Proje ve performans çalışması puanla değerlendirilir. Topluma hizmet etkinlikleri ve diğer çalışmalar puanla değerlendirilmez; ancak öğrencilerin mezuniyetlerinde belgelendirilir.

(8) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Her dönemde tüm derslerden iki performans puanı verilir.
    • Bunlardan birisi birinci fıkra kapsamında yapılan performans çalışmasına, diğeri ise
    • öğrencinin derse hazırlık, devam, aktif katılım ve örnek davranışlarına göre verilir.
    • Zümre kararıyla performans çalışmasına dayalı olarak bir performans puanı daha verilebilir.
    • Performans çalışması, proje ve diğer çalışmalar ile ilgili değerlendirme ölçekleri zümre kararlarıyla belirlenir.

(9) (Değ: 26/03/2017-30019) Mesleki eğitim merkezi öğrencilerine sadece derse hazırlık, devam, aktif katılım ve örnek davranışlarına göre performans puanı verilir.

------------------------
    Sonuç: Öğretmen, öğrencinin "Performans çalışması"nı bir notla takdir eder/değerlendirir; öğretmenin yapacağı bu değerlendirme öğrencinin yazılı sınavlarından bağımsızdır. Yani öğretmenin, "Performans çalışması"na vereceği not, öğrencinin Yazılı sınav sonuçlarından/ortalamalarından yüksek bir not da olabilir düşük bir not da olabilir.

Öğrencinin "Performans çalışması'nın öğretmence notla değerlendirilmesinin yazılı sınav sonuçlarıyla veya ortalamalarıyla uzak-yakın hiçbir ilgisi yoktur.

Ancak biz eğitimciler/öğretmenler arasındaki genel temayül=eğilim=yaklaşım=tavır= duruş; eğer öğrenci ders öğretmenince aranan kriterlere/ölçütlere uygun bir "Performans çalışması" hazırlayamamış ise; Performans çalışmasından yazılı sınav ortalamalarının çok çok üstünde bir not alamaz.

İndir-> Performans Çalışması Değerlendirme Ölçeği

İndir -> 1 Eylül 2018 Tarihli Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği
    .