Sponsorlu Bağlantılar
+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Kayıtsız Üye Misafir

Dil Anlatım ve Edebiyat dersi kafama takılan sorular

Merhaba, saygı değer hocalar ve arkadaşlar sizde bir kaç ricam olucak bütünleme sınavına gireceğim. kafama takılan sorular var onlar için yardımcı olurmusunuz.

Edebiyat;

1. Tanzimat romanında iyilerin çok iyi kötülerin çok iyi olması nedeni nedir?
    2. Tanzimat döneminde 1. Dönem ve 2. Dönemde farklı sanat anlayışlarının olmasının sebebi nedir?

Dil ve anlatım;

Sohbet ve deneme türleri arasındaki temel fark nedir?

Aşağıdaki dizede uyak ve redifi belirtin. ( ben kendimce yaptım ama doğrumu emin olmak istiyorum )
    ordu geldi karşımıza dizildi.
    kara yazı anlımıza yazıldı.

---------

kendi yaptığım, zildi ve zıldı redif.. * mıza larda zengin kafiye olarak yaptım.

Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler. Kolay gelsin.

Cevap: Dil Anlatım ve Edebiyat dersi kafama takılan sorular

Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, saygı değer hocalar ve arkadaşlar sizde bir kaç ricam olucak bütünleme sınavına gireceğim. kafama takılan sorular var onlar için yardımcı olurmusunuz.

Edebiyat;

2. Tanzimat döneminde 1. Dönem ve 2. Dönemde farklı sanat anlayışlarının olmasının sebebi nedir?

Dil ve anlatım;

Sohbet ve deneme türleri arasındaki temel fark nedir?

Aşağıdaki dizede uyak ve redifi belirtin. ( ben kendimce yaptım ama doğrumu emin olmak istiyorum )
    ordu geldi karşımıza dizildi.
    kara yazı anlımıza yazıldı.

---------

kendi yaptığım, zildi ve zıldı redif.. * mıza larda zengin kafiye olarak yaptım.

Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler. Kolay gelsin.
    Tanzimat dönemi edebiyatı bir ilkler edebiyatıdır: İlk roman, ilk tiyatro vs... Tanzimat döneminde roman teknik bakımdan pek çok kusurla doludur. Kahramanlar çok yönlü değildir. Tasvir ve tahlillere fazla yer verilmez.

İçinde yaşanılan sosyal, kültürel, dini ve ekonomik vb. koşullar farklı sanat anlayışlarını ortaya çıkarır.

3. Sohbet ve deneme türleri arasındaki temel fark nedir?
    Deneme ve Özellikleri
    Yazarın kendi seçtiği bir konu üzerindeki fikirlerini serbestçe anlattığı yazı türüdür. Deneme kişiselliğin en fazla öne çıktığı yazı türüdür. Bu türün kesin sınırlarını çizmek oldukça güçtür. Tenkit ve sohbete yaklaşan bir yönü vardır. Bazen felsefi ve bilimsel konular da deneme türü içinde ele alınabilir. Ancak deneme bilimin, ahlakın ve felsefi teorilerin denetleyici kurallarının dışındadır. Yazarın şahsi düşünceleri ön plana çıkar. Deneme, kendi kendiyle söyleşme, içten gelen itiraflar gibidir.

Deneme ile Sohbet Arasındaki Farklar
    Deneme türündeki yazılarda da sohbette olduğu gibi içtenlik ön plandadır. Ancak denemedeki içtenlikle sohbetteki içtenlik aynı değildir. Denemelerde daha çok, düşünen insanın kendi dünyasındaki bütünlüğü, hoşgörüyü sağlayan, onu sevimli ve tutarlı kılan içtenlik söz konusudur. Sohbette yazar okur ile konuşur gibi bir anlatımı tercih eder. Böyle yapmakla okuru etkilemeye ve yönlendirmeye çalışır.

Sohbet; Yazarın önemli güncel konulardaki duygu ve düşüncelerini konuşma havası içinde belirttiği yazı türüdür. Sohbet yani söyleşi her konuda yazılabilir. Günlük konuşma dilinin sözlerine yer verilir. Deneme ise; yazarın herhangi bir konuda duygularını ve düşüncelerini iddiasızca ve kesin sonuçlara varmaksızın açıkladığı yazılardır. Konu alanı sınırsızdır. İnsanları ilgilendiren herşey deneme konusudur. Yazarın üslubu senli benlidir. Yazar kendi kendiyle sohbet ediyormuş havası vardır. Yani kısacası deneme insanı ilgilendiren her türlü konuyu (ölüm, ayrılık, sevgi...) kapsar. Söyleşi yani sohbet ise önemli güncel konuları kapsar.

4. Aşağıdaki dizede uyak ve redifi belirtin.
    ordu geldi karşımıza di-z-ildi.
    kara yazı alnımıza ya-z-ıldı.

-z'ler: yarım kafiye
    -ildi'ler: redif