Sponsorlu Bağlantılar
+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Onur Misafir

Güzel, etkili, doğru Türkçe konuşmak

Arkadaslar hepinize oncelikle iyi aksamlar

Kisaca sizlere kendimi tanitayim;

Ben Belcikada dogup buyumus halende orada yasayan bir TÜRKum. Gurbetciyiz yani. Bu arada klavyemde Turkce harfler olmadigi icin ne yazik ki Turkce harlferle yazamiyorum, kusura bakmayin. 21 yasindayim, hobilerim baglama calmak, ney uflemek ve vucut gelistirmek. Yuksek okulunda (Turkiyede unversite sayilir) bilisim bilimi okuyorum ikinci senemdeyim birde bes senedir baglama dersleri aliyorum. Bos zamanlarimda kitap okurum, arkadaslarla gezer tozarim birde Leyla ile Mecnun dizisini izlerim :P.s
    Sevdigim muzik tarzlari Turku, rap, hiphop, rnb, slow, arabesk (FERDI BABAA & Bergen :p) ve nostalji
    Ilkokul zamanida 6 sene Turk okuluna gittim, sagolsun atanan ogretmenler bana Ataturku, Turkiyemizi, kisacasi sanli tarihimizi bana, sinifa katilan ogrencilere anlatmistir.

Uzatmadan konuya gireyim; uzun zamandir aklimda takilan bir sorunumu sizlerle anlatmak istiyorum.
    Sorunum su ki benim Turkcem zayif, buda bana gore gayet normal olan birsey. Ben mi istedim ki burda dogup buyumeyi.
    Sivem veya herhangi almanci aksanim yok, burdakilere nazaren gayet iyi bir Turkcem var, ama Turkiyedekilerinkisi ile karsilastirildiginda Turkcem zayif.
    Bu sorun yillardir surekli aklimda takili kalir. Internetten arastirdim, nasil gelistirebilirim, guzel Turkcemizi nasil dogru sekilde kullanabilirim ama nafile, hicbiri bana yararli olmadi. Surekli kitap satin aliyorum Turkiyeden, okuyorum okuyorum hepsini anliyorum, ama konusurken Turkcem bir puzzle gibi. Yani parcalari ilk once arayip sonrada birbirlerine uydurmam gerekiyor.

Turk televizyonlarinda insanlarin nasil hizli ve guzel bir Turkce ile konustuklarini gordugumde cok fena uzuluyorum, hatta kiskaniyorum. Okadar uzuluyorum ki gozlerim yasariyor, kendi kendime soruyorum neden bende onlar gibi konusabilemiyorum diye. Ve bir okadarda istekliyim ki Turkcemi gelistirmeye, ama elimde firsat ve olanak yok...

Turkce dersleri belirli bir yasa kadar sinirli ve sadece kisa Turk tarihini ogretiyorlar.
    Lutfen... yardim edin, guzel Turkcemize hakim olmak istiyorum, onerilerinizi duymak istiyorum...

Turkche degilde, Türkçe'sini gelistirmesini isteyen, Atatürkün izinde olan, yurtdisinda yasamasina ragmen Istiklal Marsini ezbere bilen, soyleyebilen, odasinin duvarinda bir Ataturk portresi ve bir Turk bayragi asili olan, uzerinde herzaman gururla Turk kimligini tasiyan, parasina bakmadan gumus ay yildizli kolyeyi satin alipta surekli uzerine tasiyan ve asil degerinin manevi oldugunu bilen, Leyla ile Mecnun dizisinin hayrani olan (xD), kucuklugumden beri Turk subayi olma hevesiyle ve niyeti ile buyuyen, Vatanini, ugruna canini feda edebilecek kadar seven, milliyetciligi, sokaklarda TURKIYE TURKIYE bagirarak ve Turk bayragini acarak, aramayan, gurbetci, vatanina hasret kalmis, Avrupa icersinde yuruyen, gece gunduz baglama ile Turkuler calan, vatanini ve milletini ozleyen ve yine onlar icin ozledigi icin yas doken, bunlarin hepsini kendini ovme amaciyla yazmayan ama gurur duydugundan dolayi yazan, tanimamasina ragmen sizleri cok seven bir TÜRK genci... saygilarimla...

Cevap: Güzel, etkili, doğru Türkçe konuşmak

Bir dili etkili, güzel ve doğru konuşabilmek için öncelikle o dilin kurallarını bütün yönleriyle bilmek gerekir. Diksiyon konusunda da belli bir eğitimden geçmek gerekir. (okuyarak ya da profesyonel destek alarak)

Bunun için anahtar kelimeler: Okuma, araştırma, uygulama...

turkedebiyati.org içerisinde aşağıda bağlantısı verilen sayfada yer alan dosyayı inceleyiniz->>Türkçenin Doğru Kullanımı