Sponsorlu Bağlantılar
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    nakis Misafir

Almanya daki Türk cocuklarinin Türkce dil egitimi

Sevgili ögretmenlerim,

Almanya da bir ilde Türk cocuklarina Turkceyi yeniden sevdirmek icin calismalar baslattim. Türkce dersi ilkokullarda verilmesine ragmen cok yetersiz. Benim sizlere bir sorum olacakti. Degerli bilgi ve tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum. Yardimci olursaniz cok memnun olurum.

- Ilkokul 3. ve 5. sinif ögrencileri icin,
    - Ögrencilerin ilgisini nasil cekebilirim,
    -Ilk olarak baslamam gereken konular nelerdir,
    -Ders programini nasil hazirlayabilirim,
    -Türkce anlayan ama konusamayan ve kitap okumayan bu cocuklara, ana dilini sevdirmenin yolu nedir,
    -Ailelerle nasil ortaklasa calismalara girebilirim,
    - Türkce dili okuma-yazma-anlamanin disinda, milli bayramlarimizi ve özel günler icin yapilacak calismalarda nasil etkin olabilirim,
    - Özel günler icin anlasilmasi kolay yazilari nasil secebilirim.
    -Cok aktif ve hareketli cocuklara, dersi dinletmenin, grup calismalarina katilmarini saglamanin, saygiyi ögretmenin, ögretmenin "ögretmen" oldugunu, ögretirken, ögretmenlerinde ögrendigini nasil anlatabilirim,
    -Alman ögretmenlerininde cocuk-dil-din ayrimi yapmadan onlari egittiklerini ve saygili olmalari gerektigini nasil anlatabilirim,
    -Egitimin evde basladigini, herseyi ben biliyorum diyen ailelerimize bunu nasil anlatabilirim gibi beni dusunduren kaygilarima bir nevi olsun yanit bulabilir misiniz. Saygilarimla.

Cevap: Almanya daki Türk cocuklarinin Türkce dil egitimi

Alıntı nakis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili ögretmenlerim,

Almanya da bir ilde Türk cocuklarina Turkceyi yeniden sevdirmek icin calismalar baslattim. Türkce dersi ilkokullarda verilmesine ragmen cok yetersiz. Benim sizlere bir sorum olacakti. Degerli bilgi ve tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum. Yardimci olursaniz cok memnun olurum.

- Ilkokul 3. ve 5. sinif ögrencileri icin,
    - Ögrencilerin ilgisini nasil cekebilirim,
    -Ilk olarak baslamam gereken konular nelerdir,
    -Ders programini nasil hazirlayabilirim,
    -Türkce anlayan ama konusamayan ve kitap okumayan bu cocuklara, ana dilini sevdirmenin yolu nedir,
    -Ailelerle nasil ortaklasa calismalara girebilirim,
    - Türkce dili okuma-yazma-anlamanin disinda, milli bayramlarimizi ve özel günler icin yapilacak calismalarda nasil etkin olabilirim,
    - Özel günler icin anlasilmasi kolay yazilari nasil secebilirim.
    -Cok aktif ve hareketli cocuklara, dersi dinletmenin, grup calismalarina katilmarini saglamanin, saygiyi ögretmenin, ögretmenin "ögretmen" oldugunu, ögretirken, ögretmenlerinde ögrendigini nasil anlatabilirim,
    -Alman ögretmenlerininde cocuk-dil-din ayrimi yapmadan onlari egittiklerini ve saygili olmalari gerektigini nasil anlatabilirim,
    -Egitimin evde basladigini, herseyi ben biliyorum diyen ailelerimize bunu nasil anlatabilirim gibi beni dusunduren kaygilarima bir nevi olsun yanit bulabilir misiniz. Saygilarimla.
    Sorduğunuz sorular o kadar geniş kapsamlı ki birkaç cümle ile açıklanamayacak türden.

- Özellikle sizin durumunuzla aynı konumda olan tecrübeli öğretmenlerle iletişime ve işbirliğine geçmenizi önemle önerebilirim.
    - Okul-öğrenci-veli-eğitim-ders-öğrenme-öğretme-iletişim vb. konularla ilgili pedegojik kitaplara ve makalelere ulaşmanız...
    - Özel veya resmi günlerle ilgili kitaplara/ kaynaklara ulaşmak...
    - Hiperaktif çocukların eğitim ile ilgili kitaplar...

İnanın sorduğunuz sorulara cevap olarak verilebilecek sihirli bir formül yok....

Tünelin sonundaki ışığı görmenizi sağlayacak olan şey, yukarıda belirtildiği gibi sizinle aynı durumdaki deneyimli öğretmenler ve belirtttiğiniz konular üzerine yapılmış araştırmalar, kitaplar...