Sponsorlu Bağlantılar
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    nilufertekin06 Misafir

yeni 9. sınıf dil ve anlatım öğretim programı

Merhaba,

Ben Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. 25 Ağustos'ta Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu web sitesinde 9-10-11-12. sınıflar Dil ve Anlatım dersi öğretim programları yayınlandı. Programı baştan sona inceledim.

9. sınıf eski öğretim programında, Türkçenin temeli olan anlam konuları ile dil bilgisi konularının büyük bir kısmı yer alıyordu. Üniversite giriş sınavlarından YGS’de sorulan tüm sorular da 9. sınıf ve öncesinde (6-7-8. sınıf) öğretilenler dikkate alınarak seçiliyordu. Ben dâhil birçok meslektaşımın ortak şikâyeti 9. sınıftaki konuların çok fazla, 11. ve 12. sınıftaki konuların ise çok az olmasıydı. Talim Terbiye Kurulu Türkçe komisyonu bu konuda bir adım atarak 9. sınıf yeni öğretim programından bazı konuları çıkarmış. Ancak bu konular diğer sınıfların programlarına alınmamış.

Çıkarılan konular, ne yazık ki, "yazım kuralları”, “noktalama işaretleri”, “kelimede yapı”, “cümlenin öğeleri”, “cümle türleri” ve “anlatım bozuklukları” gibi Türkçeyi doğru ve güzel kullanmak isteyen herkesin mutlaka bilmesi gereken konulardan oluşuyor. Çok önemli olan bu altı konunun 9. sınıf müfredatından lise öğrenimi boyunca bir daha işlenmemek üzere çıkarılması; lise mezunu öğrencilerin kendini düzgün ifade edecek biçimde yazı yazabilmesi ve okuduğu metinleri doğru bir şekilde anlamlandırıp yorumlayabilmesi açısından büyük bir engel teşkil etmektedir. Oysa Dil ve Anlatım dersinin amacı okuyan, okuduğunu değerlendiren, yazma yeteneği gelişmiş bireyler yetişmesine katkı sağlamak değil midir?

Dil, bir insanın kültürel dünyasının oluşmasındaki en önemli unsurlardan biridir. Ancak korkarım ki hiç kimse; yazım kuralları, noktalama işaretleri ve doğru anlatım biçimlerini bilmeyen bir bireyin okuma ve yazma yeteneklerinin gelişemeyeceğinin ve kültürel dünyasının fakirleşeceğinin farkında değil. Dilini düzgün kullanamayan, kültürel açıdan zayıf düşen bireylerin, haklarını ara-ya-mayan, mağduriyetlerini bildiremeden yaşamlarına devam eden, ülkenin geleceğinde söz sahibi olmak gibi bir ülküye sahip olmayan bir nesil oluşturacağı da aşikâr.

Belki de eğitim alanında yapılan bu hayatî değişikliklerle hedeflenen; gençlerimizin kendilerine sunulanlara karşı olumlu-olumsuz fikir üretmeden boyun eğmeleri, eleştirmeden, eleştirmeyi bilmeden yaşamaları, hem kendi gelecekleri üzerinde hem de ülkenin geleceğinde söz sahibi olmamasıdır.

Sonuç olarak Talim Terbiye Kurulu Türkçe Komisyonu’nun yaptığı değişiklikler, görünürde belki işlevsel ancak doğuracağı sonuçlar itibariyle oldukça vahim bir gelişmedir. Üstelik bu denli vahim sonuçları doğuracak hatalar, büyük bir eğitim camiasının fikri göz ardı edilip 3-5 kişinin kararıyla hayata geçirildikten sonra “Vah vah! Yanlış yaptık, geri alalım.” gibi basit bir cümleyle düzeltilemez. Bu kararın öncelikle milyonlarca lise öğrencisini, dolaylı olarak da Türkiye’nin geleceğini etkileyeceği unutulmamalıdır.

Lütfen çok geç olmadan komisyonun bu kararını gözden geçirmesini sağlayalım.

Nilüfer Tekin
    Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Cevap: yeni 9. sınıf dil ve anlatım öğretim programı

Değerli öğretmenim,

Belirttiğiniz konularda o kadar haklısınız ki, yapılan bu değişikliğe "pes doğrusu" demekten insan kendini alamıyor. Vahim hata, hatta gaflet ve dalalet... Komisyon üyeleri (aşağıda belirtilmiştir) alanlarında uzman diye kabul edilen kişiler, nasıl böyle bir yanlışın içerisine düşerler, anlamak, anlam vermek zor...

Talim Terbiye Kurulu Komisyunu hangi gerekçe ve nedenlerle böyle bir değişikliğe gitmiştir, hiçbir yerde izahi yok.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı adres ve telefonları aşağıda yer almaktadır. Lütfen ilgili yazınızı e-posta yoluyla (ttkb@meb.gov.tr) buraya da ulaştırınız.

Adres : Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
    Teknikokullar 06330 Ankara/TÜRKİYE
    Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı

Telefon : +90 312 212 65 30 (10 Hat)
    Fax : +90 312 213 39 62 +90 312 213 78 36

İnternet Adresi :http://ttkb.meb.gov.tr

E - posta : ttkb@meb.gov.tr

Komisyon

TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI “DİL VE ANLATIM DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI”
    GELİŞTİRME ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU

Türkçe ve Türk Edebiyatı Programları Koordinatörü
    Prof. Dr. Ramazan KAPLAN
    (Ankara Üniversitesi DTCF Öğretim Üyesi)

Türk Edebiyatı Komisyon Başkanı
    Prof. Dr. Şerif AKTAŞ
    (Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi)

Komisyon Üyesi Dr. Serap Saydım AKÇAOĞLU
    (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni)

Komisyon Üyesi A. Sevilay KELEŞ

Komisyon Üyesi Kâmil YEŞİL

Komisyon Üyesi Mustafa KARAŞAHİN

Yeni düzenlemeyle 9.Sınıf Dil ve Anlatım Müfradatı aşağıya eklenmiştir.

Eski müfredat için buraya bakınız->>http://www.turkedebiyati.org/9.sinif..._konulari.html

7. DOKUZUNCU SINIF: ÜNİTELER, AMAÇLAR, KAZANIMLAR
    I.ÜNİTE: İLETİŞİM, DİL VE KÜLTÜR
    1. İletişim
    2. İnsan, İletişim ve Dil
    3. Dil-Kültür İlişkisi

II. ÜNİTE: DİLLERİN SINIFLANDIRILMASI VE TÜRKÇENİN DÜNYA DİLLERİ ARASINDAKİ YERİ
    1. Dillerin Sınıflandırılması
    2. Türk Dilinin Tarihî Gelişimi ve Türkiye Türkçesi

III. ÜNİTE: SES BİLGİSİ VE TELAFFUZ (SÖYLEYİŞ)
    1. Türkçenin Ses Özellikleri
    2. Telaffuz (Söyleyiş)

IV. ÜNİTE: KELİME BİLGİSİ
    1. Kelimede Anlam ve Kavram
    2. Kelimelerin Farklı Anlamlarda Kullanımı
    2.1. Anlam İlişkilerine Göre Kelimeler
    2.2. Kelimelerde Anlam Değişmeleri
    3. Kelime grupları

V. ÜNİTE: CÜMLE BİLGİSİ
    1. Cümlede Anlamın Oluşumu
    2. Bildirdikleri Kiplere Göre Cümleler
    2.1. Haber Cümleleri
    2.2. Dilek- İstek Cümleleri
    2.3. Haber ve Dilek Kiplerinde Soru
    2.4. Haber ve Dilek Kiplerinde Olumluluk - Olumsuzluk
    3. Metinde Kazandıkları Anlamlara Göre Cümleler

VI. ÜNİTE: PARAGRAF BİLGİSİ
    1. Anlatım Birimi Olarak Paragraf
    2. Paragrafta Yapı
    3. Paragrafta Anlam ve Ana Düşünce
    4. Paragrafta Düşünceyi Geliştirme Yolları
    5. Metin ve Paragraf

nilufertekin06 Misafir

Sayın öğretmenim,
    Komisyon üyelerinden Mustafa Bey'le (Karaşahin) yaptığımız telefon görüşmesinde bu değişikliğin gerekçeleri arasında bu konuları 6,7 ve 8. sınıflarda öğrendikleri ve öğretmenlerin ezbere dayalı dil bilgisi konularını uzun uzun anlatıp, anlam konularını gereği gibi işlemedikleri ileri sürüldü. Şahsım adına ben de itiraz gerekçelerimi sundum. Mail olarak da ttkb'ye gönderdim. Ancak komisyon üyelerinin başka da itiraz dönütleri almaları gerekiyor. Türkçe Komisyonu odasının dahilisini yazıyorum. Lütfen elinizden geldiğince meslekdaşlarımıza ulaştıralım ve telefon açalım.
    Komisyon odası telefonu:
    0312 212 65 30 / 4304

Alıntı nilufertekin06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın öğretmenim,
    Komisyon üyelerinden Mustafa Bey'le (Karaşahin) yaptığımız telefon görüşmesinde bu değişikliğin gerekçeleri arasında bu konuları 6,7 ve 8. sınıflarda öğrendikleri ve öğretmenlerin ezbere dayalı dil bilgisi konularını uzun uzun anlatıp, anlam konularını gereği gibi işlemedikleri ileri sürüldü. Şahsım adına ben de itiraz gerekçelerimi sundum. Mail olarak da ttkb'ye gönderdim. Ancak komisyon üyelerinin başka da itiraz dönütleri almaları gerekiyor. Türkçe Komisyonu odasının dahilisini yazıyorum. Lütfen elinizden geldiğince meslekdaşlarımıza ulaştıralım ve telefon açalım.
    Komisyon odası telefonu:
    0312 212 65 30 / 4304
    Allah aşkına! size yaptıkları izaha bakar mısınız?!!! Örneğin 9. sınıf Dil ve Anlatım dersi 3. 4. 5. ve 6. ünitelerde yer alan konular da ilköğretim 6. 7. ve 8. sınıflarda işlenmektedir; acaba bunları neden kaldırma gereği duymamışlar?!!!

Bu işler "Biz yaptık, oldu." kafasıyla olur mu?

Bir sınavdan diğerine yarış atı gibi koşturulan, diline ve kendine yabancı nesiller...

Yıldızsever Misafir

Merhabalar.
    Hemen hemen her sene 9.sınıfların Dil ve Anlatım dersinin aşırı konulu olduğunu idareye söyler durur, bununla ilgili Bakanlığımıza görüşler bildirirdik..
    9.sınıf müfredatı çok iyi olmuş diyebilirim.
    O zaman şöyle bir durum ortaya çıkıyor:
    Özellikle ilköğretim 8.sınıf öğretmenleri müfredattan çıkardıkları konuların en son biçimini öğrencilere öğretmeleri gerekiyor.
    Orta öğretime düşünse çıkarılan bu konular hakkında sadece sorular çözerek konuyu pekiştirmektir.
    Sadece sorular çözülürken de önemli noktalar öğrencilere hatırlatılacaktır.
    .

nilufertekin06 Misafir

sayın hocam, konuların yoğun olmasının çözümü bu mudur sizce? yetişmiyor, o zaman çıkaralım müfredattan gitsin.
    şahsen problem çözmeye böyle yaklaşamıyorum ben. atılan her adımın önü ardı düşünülmeli. 8.sınıf öğretmenleri bu konuların bir daha görülmeyeceğini bilecek ve çocukların konuyu tamamen öğrenebilmesi için gerekli anlatımı yapacaklar mı sanıyorsunuz? ben hiç sanmıyorum açıkçası.
    yoğun 9. sınıftan bir üniteyi (mesela paragraf bilgisi) nispeten hafif olan 10. sınıfa almak bu kadar zor bir şey mi yani? 9. sınıfta ses-yazım-noktalama, kelime, cümle, paragraf bilgilerinin tamamını öğretip 10.,11. ve 12. sınıflarda bu öğrendikleriyle hikayeler yazacak olan öğrenciler için de kolaylık olurdu hem; en azından bir sene daha uzakta kalmazdı öğrendikleri.
    sizi bilemiyorum ama bence kolayına kaçtı komisyon. zaten şu ne kadar arizi bir görüş: sokaktaki insanın kaç tanesi bu konuları biliyor ve kullanıyor?
    iyi o zaman matematiği, fiziği de kaldıralım müfredattan, ne de olsa sokaktaki insanlardan biliyorum diyen çıkmaz.

Yıldızsever Misafir

Sayın Hocam, sizin görüşlerinize katılamıyorum. Ayrıca, ÖSYM'de Türkçe sorularının anlama kaydığı çok öncelerden beri bilinen bir gerçektir.